Emléktáblát avattak Szerb Antal halálának 80. évfordulóján Pasaréten

Kultpol

Halálának 80. évfordulóján felavatták Szerb Antal író, irodalomtörténész emléktábláját Pasaréten, az irodalmár egykori lakóházának falán.

A Szerb Antal-emléktábla. Fotó: Őrsi Gergely / Facebook
A Szerb Antal-emléktábla. Fotó: Őrsi Gergely / Facebook

A Torockó utca 6/b alatti házban Szerb Antal 1933 és 1938 között élt – mondta a hétfői emléktábla-avatáson a tábla állítását kezdeményező Urbán Dániel, aki emlékeztetett arra, hogy az írót éppen 80 éve, 1945. január 27-én verték halálra a balfi táborban.

Őrsi Gergely, a II. kerület polgármestere felidézte, hogy a magyar irodalom, a magyar művészet kiemelkedő alakjai gyűltek össze alig pár utcán belül Pasaréten: Szerb Antal egykori lakóhelyével szemben lakott Konrád György író, néhány utcára tőle pedig mások mellett Szabó Magda, Örkény István és Jávor Pál.

A polgármester emlékeztetett arra, hogy nemcsak a művészek, de szélsőséges alakulatok színhelye is volt Pasarét, hiszen Szerb Antal egykori házának túloldalán volt a Nyilaskeresztes Párt központja, ahonnan Szálasi Ferenc a nyilas hatalomátvételt szervezte. Itt készült a városmajori nyilas gyilkosságok egyik hírhedt képe is, amelyen a Kun páterként elhíresült Kun András pap fegyvert oszt a nyilas felkelőknek.

Amikor Szerb Antalra emlékezünk, akkor sajnos nemcsak arra a hatalmas alkotómunkára és -energiára kell emlékeznünk, amellyel hozzájárult a magyar kultúrához és irodalomhoz, hanem arra a gyűlöletre és pusztításra is, amely a halálához vezetett – mondta a polgármester, megjegyezve, hogy ugyanazon a napon szabadult fel Auschwitz, amikor Szerb Antalt agyonverték.

Karácsony Gergely főpolgármester a megemlékezésen hangsúlyozta: az Utas és holdvilág ott van a tíz legfontosabb, legolvasottabb magyar regény között, éppen ezért merül föl a legfájdalmasabb kérdés: vajon hány hasonló történet maradt megíratlan azért, mert a szerzőt, „ezt a minden ízében humanista és minden ízében magyar írót honfitársai fiatalon agyonverték”.

Kiemelte: Szerb Antal emlékének megőrzésével az író humanizmusát, szabadságát, játékosságát, a magyar kultúrát és annak az egyetemességét és európai beágyazottságát is megőrizzük. „Idén, amikor a holokauszt 80. évfordulójáról, és a pesti gettó felszámolásáról, és Szerb Antal haláláról is megemlékezünk, jusson eszünkbe, hogy a gonosz végül nem tudott győzedelmeskedni. A legjobb bosszú a gyilkosok, a szabadságot fenyegető rendszerek felett, ha ma is Szerb Antalt olvasunk” – zárta gondolatait.