„A Szídosznak közel 1600 olyan művész és színházi dolgozó a tagja, akik az építkezési területekhez hasonló munkakörülmények között dolgoznak. Ez az »üzem« rengeteg odafigyelést igényel, és ugyanennyi veszélyt is hordoz magában” – szögezi le közleményében a szervezet vezetése, majd a szakma közös fellépésének szükségességét hangsúlyozzák.
Mint írják, felelősséget éreznek a színházi szakma minden munkavállalójáért, de felelősséget vállalni csak tagjaikért tudnak. Amennyiben mindenhol lenne alapszervezetük – folytatják a gondolatmenetet –, reális céllá válhatna, hogy minden színházra érvényes, kollektív eljárási rendszert harcoljanak ki. Addig csak általános szinten tudják kezelni a problémát.
Mivel a Nemzeti Színházban nincs alapszervezetük, és a balesetben érintett művészek sem Szídosz-tagok, a konkrét ügyben nincs jogalapjuk részt venni a vizsgálatokban és az eljárásban. Az érintett művészeknek felajánlották segítségüket, ám ők nem igényelték képviseleti hozzájárulásukat. A PS Produkció vendégjátéka során a Vígszínházban megsérült kollégájuk viszont – mivel ő szakszervezeti tag – a Szídosz által kínált valamennyi segítséget igénybe veheti, és mint írják, a lehetőségek nagy részével élt is.
Általában véve mindennél fontosabbnak tartják, hogy megszülessen az a szakmai minimum, amelyhez mindenki igazodhat a területen. Ennek érdekében kezdeményezték a munkáltatók képviselői és a szakmai szervezetek hivatalos párbeszédének megkezdését. Felhívásukat elküldték a Magyar Teátrumi Társaság, a Maszk Országos Színészegyesület, a Független Előadó-Művészeti Szövetség és a Magyar Színházi Társaság felé. Bíznak abban, hogy közösen meg tudnak állapodni mindazon alapvetésekben, amelyek politikától, épülettől, munkáltatók, fenntartók személyétől függetlenül alkalmasak arra, hogy a színházi dolgozók fizikai és mentális egészségét veszélyeztető körülményeket megváltoztassák.
A Szídosz ezúton szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy az általuk végzett segélyezés, a segélyezettek személye, valamint a segély jogcíme és mértéke szigorúan érzékeny személyes adat, melynek nyilvánosságra hozataláról kizárólag a segélyezett dönthet.
A nyilvános felhívás végét lezáró passzusban is az összefogást szorgalmazzák:
„Alapvetően nem hiszünk a középen állásban, a semlegességben, de az emberi élet védelme oldalaktól független kell hogy legyen. Ezúton is kérjük az általunk megkeresett, különböző világnézettel rendelkező szakmai szervezeteket, hogy működjenek velünk együtt a hasonló esetek elkerülése érdekében. Legyen végre egy általános érvényű, mindenki által elfogadott protokoll és szabályozás.”
A teljes közlemény itt olvasható.