Eredetileg bringás buliként indult

Egyéb

Hogyan talált rátok a Bánkitó Fesztivál ötlete?
Eredetileg azt terveztük, hogy külföldi tinik lehúzásával fogjuk halálra keresni magunkat, de csak a hippik jöttek el végül. Komolyra fordítva, a Bánkitó Fesztivál eredetileg bringás buliként indult, de elég hamar kiderült, hogy szélesebb igény van egy alternatív fesztiválra, így évről évre terebélyesedett a civil, kulturális, zöld vonalon.

A kereskedelmi fesztiváloktól elhatárolódtok, azt hirdetitek, nektek nem kell a vip sátor és nincsenek reklámsátrak, sem paypass rendszer. Hogyan tartjátok fent magatokat?
Önfenntartó, nonprofit fesztiválról lévén szó, sosem voltak nálunk óriási szponzorok, nem is kellett senkinek a nevét felvennünk, és mobilcég színpadot sem érdemes keresni Bánkon. Amikor egy-egy szponzor összejött, az meg furán vette ki magát, talán sokan emlékeznek, amikor pár éve egy multi dohánycég pultja és a hozzájáró hosztesz lány jelent meg a fesztiválunkon. Most ez a veszély persze már nem fenyeget; a lényeg inkább az, hogyan tudunk úgy összehozni egy közösségi fesztivált, a piaci logikából fakadó kompromisszumok - magyarul a lelkünk eladása - nélkül.
bankito
A kultúra minden területét érintik a programjaitok: zenés, filmes és színházi csemegével is készültök. Milyen tematika és koncepció alapján állítjátok össze a repertoárt?

Az idei Bánkitó Fesztivál közösségi programjai az egyéni és csoportos szerepvállalás, a döntéshozatal és a részvétel fogalmai köré épülnek. A társadalmi mozgalmak alakulásában ezek kulcsfogalmak, mégis keveset tudunk a "hétköznapi?, gyakorlati jelentésükről. Kíváncsiak vagyunk e formák működéseire és a működések formáira, és arra hívunk mindenkit, hogy használjuk ezeket a gondolatokat katalizátorként és játsszunk együtt a három nap folyamán!

A Tekerj a tóra! felhívás köthető a fesztiválhoz, amely a bringás szubkultúrát célozza meg elsősorban, de sok civil és zöld programmal is készültök. Ők a célközönségetek?
Végső soron minden szubkultúra, alternatív közösség célközönségünk, de nem szeretnénk ilyesfajta szűkítésekkel élni, kiváltképp, hogy a befogadás és elfogadás az elejétől kezdve ugyanúgy köthető a fesztiválhoz, mint a Tekerja tóra! felhívás. Célközönségünk mindenki, aki mer gondolkodni, és szeretné egy közösségben használni kreatív energiáit.

Milyen eseményeket emelnétek ki a progamlavinából?

Nagyon nehéz félszáz közösségi program közül párat kiemelni, de ha nagyon muszáj, akkor talán a Life Short Learning-et, a képzős hallgatók St.ég 13 kiállítását, a Hallgatói Hálózat "fotelforradalmárok egyetemét", a Nagycsoport pszichológiai kísérletet, és a Közösségi izmozás- improvizatív tánc workshopot ajánlanánk.

(Készítette: Milojev Zsanett)