A Ritkán látott arcok – Miniatúrák és grafikák az Esterházy-kastélymúzeum gyűjteményéből című kiállításon az Esterházy-kastély eddig be nem mutatott műtárgyai és kordokumentumok láthatók.

A fertőd–eszterházai Esterházy-kastélymúzeum Ritkán látott arcok – Miniatúrák és grafikák az Esterházy-kastélymúzeum gyűjteményéből című új, időszaki kiállítása a miniatúrafestészet, a szabadkézi rajz és a sokszorosított grafika, a numizmatika, valamint az üvegművesség segítségével hozza közel a látogatókhoz az Esterházy család tagjait az elmúlt mintegy négy évszázadból. A kiállítás különlegessége, hogy

nem csupán a fertőd–eszterházai kastélyt építtető hercegi ág, hanem a família többi ága, a tágabb rokonság is megjelenik a kiállított anyagban.

A kamarakiállítás betekintést nyújt abba, hogy a több ágra bomló Esterházy család – az ország egyik legjelentősebb főnemesi famíliája – az évszázadok során mennyire kiterjedtté és szerteágazóvá vált.

A hercegi ágból láthatók olyan híres személyiségek portréi, mint Esterházy Pál nádor; az első herceg arcképe 1681-ből vagy a fertőd–eszterházai kastélyegyüttest építtető Esterházy „Pompakedvelő” vagy „Fényes” Miklós herceg által veretett ezüst féltallér hátoldalán a herceg arcképe. A család ifjabb fraknói vagy grófi ágának tatai alágából miniatúrákon több személy is képviselteti magát, köztük a jeles művészetpártoló mecénás, Esterházy Miklós gróf, kamarás és francia származású menyasszonya. Az ifjabb fraknói vagy grófi ág másik, pápai alágát többek között Esterházy Ferenc udvari kancellár pasztell portréja képviseli. Mindemellett másolatban megjelennek olyan arcképek is, amelyek a hercegi ágat megalapító Pál nádor testvéreit, például Esterházy Lászlót vagy Pál nádor gyermekeit, Esterházy Mihályt és Józsefet ábrázolják.

Nyitókép forrása: Esterházy-kastélymúzeum