Esti túra a Színházak Éjszakáján

Egyéb

A második Színházak Éjszakáján a Fővárosi Önkormányzat által fenntartott intézmények vettek részt. Ennek megfelelően a Budapest Bábszínház, a Budapesti Operettszínház, a Centrál Színház, a József Attila Színház, a Jurányi Inkubátorház, a Katona József Színház, a Kolibri Színház, a Madách Színház, az Örkény István Színház, a Radnóti Miklós Színház, a Szabad Tér Színház, a Thália Színház, az Újszínház és a Vígszínház. A programok rendkívül izgalmasak és sokrétűek voltak, összeállításukkor a legfőbb cél az volt, hogy a színházi előadások során passzív néző most kicsit közelebb kerüljön kedvenceihez, és betekintést nyerjen abba is, hogy mi zajlik a kulisszák mögött. Ennek megfelelően a legnagyobb népszerűségnek a kulisszajárások örvendtek. De a teljesség igénye nélkül voltak kiállításmegnyitók (József Attila Színház), turnéfilmvetítés (Örkény István Színház), randevú a művészekkel (Radnóti Miklós Színház), gyerekfoglalkozások és mesesarkok, drámafoglalkozás felnőtteknek (Kolibri Színház), éjfél után pedig koncertekkel zárult a nagy felhajtás. Az általunk felkeresett helyszíneken hatalmas volt az érdeklődés, a Radnóti Színház előtt Vámos Miklós előadására például kígyózó sor várt, de az Örkény előtt is tolongtak az emberek.


szinhazak_ejszakaja_orkeny_063_250x250.png
(Forrás:szinhazakejszakaja.hu)

Délután a József Attila színházban kezdett a Kultúra.hu, ahol megnéztük a mennyiségileg szerénynek mondható, de mindenképpen érdekes kiállításokat. Az Így történt című Bakó Márta jelmezeit, fotóit mutatta be, a Brand és Rend pedig az Óbudai Képzőművészeti Szakképző Iskola arculatterveinek a kiállítása volt, repertoárjában rendkívül érdekes darabokkal. A színház ezen kívül kézműves programokkal, valamint táncházzal kedveskedett, elsősorban a kicsiknek.

Az Örkény István Színház rendhagyó zenés előadással készült. A Kék angyal bárban a társulat színészei énekeltek dalokat a már jól ismert előadásokból (Tóték; Két néni, ha megindul). A nap egyik legjobb programja ez volt, a színészek és a nézők is nagyon élvezték a sallangmentes előadásokat, nem is maradt el az ováció. A barátkozás aztán gyorsinterjúk formájában folytatódott, negyven perces blokkokban. Szemere Katalin újságíró tíz percenként váltotta a művészeket, egy blokkban négyet kérdezett meg, senki nem maradt ki. Így tudtuk meg, hogy Csuja Imrét még mindig az ?ízirájder? jelszóval állítják meg az utcán, valamint hogy Kerekes Viktória egykori színművészeti főiskolás osztályából csak ő helyezkedett el a szakmájában.

A programfüzet alapján a Budapest Bábszínház esti ?bábborzongató kísértetjárása? ígérkezett a legkülönlegesebbnek. Az idegenvezető negyedóránként vezette a 10-15 fős csoportokat a színház legeldugottabb helyiségeibe. Minden teremben egy újabb zseniális, kísérteties produkció várta az érdeklődőket, a vonulás közben pedig érdekességeket lehetett megtudni a színházról, az előadásokról, a színészekről. Számos érdekes rövid előadás után (Frankenstein és fura menyasszonya; mesélés a kéjbarlangban) az idegenvezetést a Hullaszag zenekar punkkoncertje zárta.

Barna Péter