A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára kifejtette, hogy azokat a műemléki épületeket, intézményeket tekinti meg október 16-án a Fertő-tájon, amelyeket a nagycenki kastély mellett esetlegesen még be lehet vonni az Eszterháza Központba, így a fertőrákosi Püspöki palotát, a fertőszéplaki Széchenyi-kastélyt és a zsirai Rimanóczy-kastélyt. L. Simon László elmondta, hogy jelenleg a nagycenki intézmény átadás-átvétele zajlik, a folyamat várhatóan 2015 júniusára fejeződik be.

Az államtitkár elékeztetett arra, hogy a kormány tavasszal tette meg az első lépést az Eszterháza Központ létrehozására, amelynek bázisa a fertődi Esterházy-kastély. A cél, hogy egy olyan gazdaságosan működő egységes intézményt hozzanak létre a világörökségi területen, amely egyrészt megszünteti a műemléki épületek különböző vagyonkezelői tulajdonát, másrészt komplex turisztikai attrakciókat kínál.

Példaként említette, hogy a nagycenki kastély területén lévő egységek más-más vagyonkezelőhöz tartoznak, így például a Magyar Nemzeti Múzeumhoz, a Nyugat-magyarországi Egyetemhez vagy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez. Az intézményi egységeknek az Eszterháza Központhoz való csatolása az anyagi stabilitást biztosítja és sokkal költséghatékonyabb lesz a működés ? tette hozzá L. Simon László.

A politikus elmondta azt is, hogy hamarosan elkezdődik a nagycenki kastély tetőfelújítása, a fertődi Esterházy-kastély rekonstrukciójának következő ütemében pedig a lovardát újítják fel, amelyhez mezőgazdasági területeket is csatolnának. L. Simon László hozzátette, azt szeretnék, ha egy olyan típusú gazdálkodási tevékenység folyna, amely életképessé teszi az intézményt és turisztikai vonzerőt is jelentene.

 

MTI