Évezredes divat a tatai várban

Kultpol

"A kiállítás anyaga jórészt a tatai Kuny Domokos Megyei Múzeum gyűjteményéből származik, olyan leletegyütteseket is bemutatunk - például a szómódi kelta temetőt - melyet a nagyközönség eddig még nem láthatott" - mondta el Kisné Cseh Julianna, a múzeum vezetője.

A július elsejéig látható tárlat a viseletek, a textilfestés, a kozmetikai szerek és az ékszerkészítés alapjaitól kezdve kalauzolja a látogatót. Tablókon ismerhetjük meg a fémek megmunkálását, ásványmintákon mutatják be, milyen színekből választhatott a szemét kifestő előkelő római hölgy, de mellette láthatjuk a római sírokból előkerült üvegcséket, melyekben megőrizte színét a kétezer éves festék.

A bronzkor idejéből Tatáról és környékéről olyan nagytömegű lelet került elő, hogy a múzeum vezetője szerint a térségben valahol egy még feltárásra váró bronzműhely is működhetett. Az i.sz. első századból a római befolyás ellenére még most is nyomon követhetők a vaskori kelta népesség viseleti szokásai, akiknek gazdag leletanyagot adó temetőjüket Szomódon tárták fel.

Amikor a rómaiak Brigetióban (Szőny) a birodalom északi határát védő katonavárost hoztak létre, az Itáliából betelepedett népesség új ékszereivel, ruhatűivel, hajcsatjaival a távoli provinciában is elterjesztette a birodalom divatját. A kiállításon megcsodálható egy római ékszer-ládika, melyen a szemléltetés érdekében kívül láthatók a benne tárolt ókori pipere holmik.

A rómaiak után érkező avarok viseletét bizánci és germán hatások egyaránt alakították. Az avar divat változásait tatabányai, oroszlányi és nagyigmándi temetők leletanyaga alapján mutatja be a tárlat.

(Múlt-kor/MTI)