33690380_2166223526739564_1157599235093299200_n_600x400.png
Valuska LászlóFotó: Valuska Gábor


Először 2011-ben rendezték meg a Margó Irodalmi Fesztivált az Ünnepi Könyvhét alternatív programsorozataként. Miért éppen a könyvhéthez kapcsolták a programot, és miben nyújt mást, többet a Margó Fesztivál a könyvhétnél?

A Margó, a nevéből is adódóan, a Könyvhét margóján kezdte el működését, idén a 89. Ünnepi Könyvhetet egészíti ki színes, kulturális programsorozattal és fesztiválhangulattal. A Könyvhét minden olvasni szerető ember fontos eseménye, mi sem hagynánk ki soha, ráadásul a Könyvhét és a Margó is a magyar irodalom ünnepléséről szól, az elmúlt években sikerült a két eseményt összehangolni: a Könyvhétre megjelenő könyveket a Margón mutatják be a kiadók. Többek között Babiczky Tibor, Bán Zsófia, Bartók Imre, Krusovszky Dénes, Mán-Várhegyi Réka, Terezia Mora, Romsics Ignác, Szilasi László és Térey János könyveinek is a Margón lesz a premierje, a teljes programkínálatot a Facebookon vagy a honlapunkon lehet bogarászni. Hatvanöt programot valósítunk meg a Petőfi Irodalmi Múzeumban, ahol igyekszünk mindenki számára izgalmas és élménygazdag irodalmi fesztiválhangulatot teremteni különleges produkciókkal, mint például a Kedvencek temetője sorozatunk, amely Rejtő Jenő legismertebb karaktereit hívja játékba (Cserna-Szabó András, Németh Gábor, Kukorelly Endre, Péterfy Gergely és Szécsi Noémi főszereplésével), vagy az Éjszaka a múzeumban című, a József Attila Körrel közös eseményünk, amely az idén 200 éves Frankenstein-szörnyet kelti életre.

 

A Margót 2015 óta már ősszel is megrendezik. Miért döntöttek évi két fesztivál mellett?

Az áprilisi Könyvfesztivál és júniusi Könyvhét közötti hosszú időben nincs nagy könyves-irodalmi esemény, vagyis szerettük volna az üres helyet megtölteni tartalommal a karácsonyi nagy könyves időszak előtt. Számunka fontos volt, hogy amíg a júniusi Margó hangsúlyosan a kortárs magyar irodalomról és a programokról szól, addig az idén október 18-21. között a Várkert Bazárban megrendezendő eseményen a könyvvásár a hangsúlyos: két éve kezdtük el, jól sikerült a kísérlet, idén ezért lesz az őszi Margó új, nagyobb helyszínen. A két fesztivált igyekszünk megkülönböztetni, ősszel sok külföldi írót is vendégül tudunk látni, illetve ekkor adjuk át a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat. Az elmúlt évek tapasztalatai azt bizonyították, hogy van helye és szerepe egy őszi eseménynek a hazai könyv- és fesztiválpiacon.

 


m_2017_9520_foto_valuska_gabor__600x400.png
Fotó: Valuska Gábor

Először 2015-ben hirdették meg a Margó Irodalmi Fesztivál és a Könyvesblog szakmai együttműködésével a Margó-díjat, melyet eddig három író vehetett át. Mi a szerepe és jelentősége a díjnak?

A Margó egy fiatal fesztivál, amelynek elsődleges célkitűzése az irodalom- és olvasás népszerűsítése, és amely az elmúlt években sok figyelmet és szeretetet kapott az íróktól, kiadóktól, támogatóktól is, de elsősorban a látogatóktól. Mi ebből a sok figyelemből és szeretetből szeretnénk visszafordítani minél többet az első prózakötetes írók számára. Elsőkönyvesnek lenni nem könnyű, jobban meg kell harcolni a láthatóságért, mi ebben szeretnénk minél többet segíteni. A díjat eddig három alkalommal adta át a szakmai zsűri, első alkalommal Totth Benedek (Holtverseny), majd Milbacher Róbert (Szűz Mária jegyese), tavaly pedig Szöllősi Mátyás (Váltóáram) nyerte meg. A díjra bárki jelentkezhet június 30-ig, akinek az elmúlt egy évben jelent meg az első prózakötete. A díjjal félmillió forint, kereskedelmi- és médiatámogatás, valamint próbafordítás is jár, vagyis egy komplex csomagot igyekszünk a nyertesnek adni. A Margó-díj mellett a Fővárosi Önkormányzat és a BVA Budapesti Városarculati Nonprofit Kft. együttműködő támogatásában a Budapest a fiatal tehetségekért program különdíját is átadják: olyan 35 év alatti írónak, aki kreatív gondolkodásával és egyedi hangvételével jelenik meg Budapest kulturális életében. Ezt megkapta már Tóth Kinga, Papp-Zakor Ilka és Morsányi Bernadett is.

 

Az idei már a 11. Margó Irodalmi Fesztivál. Miben változott az évek során a rendezvény? Átalakult-e a célkitűzése, a programjai?

A célkitűzés nem alakult át, az első pillanattól az olvasást és az irodalmat szeretnénk ünnepelni, népszerűsíteni. A legelső őszi Margó kis kávézókban és a Petőfi Irodalmi Múzeum dísztermében zajlott, azóta igen nagyra nőtt, a fesztiválokon egy év alatt 20 ezren fordulnak meg. Az évek során egyre többet dolgozunk, egyre vakmerőbb célokat tűzünk ki, mint például a Margó-díj mellett az ingyenes mobilalkalmazásunk, a Margó.fm, vagy a két éve elindított őszi könyvvásár.

 


m_2017_0154__600x400.png
Fotó: Valuska Gábor

Eddig milyen visszajelzések érkeztek a Margóról az írók, a könyvkiadók és az olvasók részéről?

A legfontosabb visszajelzésünk a rengeteg telt házas program, illetve a június 6-án induló fesztiválunkat megelőző hatalmas érdeklődés. A legfontosabb talán az, hogy az évek folyamán közös üggyé vált a Margó: az írók és a kiadók terveznek velünk, segítenek elérni a legőrültebb ötletünk megvalósítását is, állandó támogatóink, a Bookline, a Főváros, az Aegon, a Balassi Intézet és a Café Összművészeti Fesztivál egyszerre teremtenek a fesztivál számára biztonságot és szabadságot. A Margót el sem tudnánk képzelni a Petőfi Irodalmi Múzeum csapata és a fantasztikus helyszín, illetve a Várkert partneri együttműködése nélkül.

 

Az idei fesztiválon is sok-sok íróval találkozhatunk, de a könyvbemutatók, beszélgetések mellett lesznek előadások, gyerekprogramok, koncertek is. Mire figyeltek az idei programok összeállítása során?

Minden Margó ideális esetben egy pillanatfelvétel arról, hogy mi történik itt és most a magyar irodalomban és könyvkiadásban, csak ez a pillanatkép öt napig készül és egy sor társművészet is bekapcsolódik a csoportképbe. Az idén először teszünk kísérletet arra, hogy színházi produkciókat is befogadjunk, ezért vendégül látjuk a Radnóti Miklós Színház Esterházy-előadását, ami Az olvasó országa című publicisztikai kötet alapján készült, valamint a Nyáry Krisztián történetei alapján készült Így viszik át című előadást is. Rendhagyó koncertjével fellép a Jónás Vera Experiment, akusztikus verzióban az Esti Kornél, június 9-én pedig Rutkai Bori-koncerttel és sok-sok gyerekprogrammal várjuk a kisebb-nagyobb korosztályt is.

A 11. Margó Irodalmi Fesztivál öt napon keresztül várja az érdeklődőket a Petőfi Irodalmi Múzeumban.

Időpont: 2018. június 6. és 10. között

Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum, 1053 Károlyi utca 16.

Wéber Anikó