Jeles napok

Július – Szent Jakab hava – Nyárhó – Áldás hava

Jeles napok

Baka István születésnapja – 1948 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

Baka István (Szekszárd, 1948. július 25. – Szeged, 1995. szeptember 20.)

József Attila-díjas magyar költő, műfordító. A Digitális Irodalmi Akadémia 2015-ben posztumusz tagjává választotta.

*

1948. július 25-én született Szekszárdon. Édesanyja, Stirsky Mária (1926) Tolnáról, cseh–szerb–osztrák–magyar keveredésű családból származott, édesapja, Baka István (1923) Szekszárdon született. Bátán és Tamásiban élnek, itt kezdi el az általános iskolát.

1956 márciusában Szekszárdra költöznek, nyolcévesen írja első verseit. Középiskolai tanulmányait a szekszárdi Garay János Gimnázium orosz tagozatán végzi. Itt éri életének egyik jelentős eseménye, a kamaszkori viszonzatlan szerelem, amely verseiben és prózájában számos változatban elevenedik meg. Kamaszkori verseit „érkező” álnév alatt a Bonyhádi Közgazdászban jelenteti meg.

1966-ban érettségizik, Hódmezővásárhelyen előfelvételis katona. 1967-ben megkezdi tanulmányait a szegedi József Attila Tudományegyetem (ma Szegedi Tudományegyetem) magyar–orosz szakán.

1969 február 1-jén házasságot köt egyetemi csoporttársával, Ökrös Tündével. Házasságukból két gyermekük születik, Ágnes (1973) és Tamás (1978).

1969 februárjában Ilia Mihály bemutatja a Tiszatáj folyóiratban.

1971–72-ben utolsó egyetemi tanévét Leningrádban tölti. Életre szóló barátságokat köt orosz underground értelmiségiekkel, szamizdatot olvas. Felfedezi Mandelstamot, Szosznorát, Brodszkijt. Egyetemi évei alatt a szinte csak saját belső világára figyelő, elvont irodalmi és zenei élményekért rajongó fiatalemberből határozott, tudatos, népért és nemzetért felelősséget érző költő válik.

1972 júniusában megszerzi orosz–magyar szakos tanári oklevelét. Szeptemberben a Kortárs folyóiratban mutatkozik be verseivel.

1972 és 1974 között magyart és oroszt tanít a szekszárdi Egészségügyi Szakközépiskolában.

1974 májusában írószövetségi meghívásra Bulgáriába látogat. Egy szerelmi élmény hatására bolgárul kezd tanulni, barátságot köt Kiril Kadijszkivel, akitől verseket fordít. Ősszel visszakerül Szegedre, ahol a Kincskereső című, gyermekeknek szóló irodalmi folyóirat munkatársa, később főmunkatársa, majd 1992-ben főszerkesztő-helyettese lesz. A nyaranta megrendezésre kerülő és a folyóirat szellemiségéhez kapcsolódó szegedi országos Kincskereső-tábor költőiskolájának rendszeres vezetője.

Bombitz Attila: Baka István életrajza (részlet)

Szent Jakab

Santiago! Santiago!

Július 25. Jakab apostol ünnepe. Azé a Jakabé, akit hasonnevű társától való megkülönböztetésül idősebbik vagy nagyobb Jakabnak (Jacobus Maior) hívnak. Jakab és öccse, János egy Zebedeus nevű ember fiai voltak. Halászok, mint András és Péter, és az elsők között szegődtek Jézushoz, aki a „mennydörgés fiai” nevet adta nekik (Mk 3.17). Jakab a tanítványok legbelsőbb köréhez tartozott, jelen volt az Úr színeváltozásánál, majd az Olajfák hegyén, a másik két kiválasztott, Péter és János társaságában. A hagyomány szerint i.sz. 44-ben Jeruzsálemben Heródes Agrippa nyakaztatta le hitéért. Egy másik hagyomány szerint Hispániába ment téríteni. Az Arany Legenda e két hagyományt kísérelte meg összeegyeztetni; tanítványai – így a legenda – egy angyal vezénylete alatt a már holt apostol tetemét kicsempészték Júdeából, és a távoli Spanyolhon Galícia nevű tartományába vitték. A néki tulajdonított ereklyék itt, a róla elnevezett Santiago de Compostelában nyugosznak. Szent „Iago” a spanyolok nemzeti szentje lett, sírja a középkorban a leghíresebb zarándokhely a Szentföld és Róma után. Compostela nevének születését megőrizte egy legenda. Eszerint elfeledett sírjának helyét a IX. században egy csillag mutatta meg (campus stellae, annyi mint „csillagrét”).

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Szent Kristóf

„Csillagom, révészem!”
Kristóf, a tizennégy segítő szent egyike, a népies vallásosság talán legnépszerűbb alakja, sosemvolt személy. Legendás történetének héjából könnyen fogyasztható kegyes tanmese hámozható ki, magja azonban archaikus motívumoktól hemzsegő naptári-csillagászati konstrukció. Már a tridenti zsinat szabadulni akart tőle a XVI. században: egy szent, aki óriás, és kutyafeje van, semmiben sem különbözik a „hátborzongató” pogány istenektől. Sikertelenül; a tudós atyák joggal féltek attól, hogy kiakolbólítása a szentek „aklából” a jámbor nép haragját vonja fejükre. Végül is csak felvilágosult korunkban tudott tőle megszabadulni az egyház, az 1968. évi II. vatikáni zsinat törölte a naptárból. Kár érte, jelképes naptári aktualitását ma sem vesztette el egészen, s ha a kalendárium-szerkesztés szempontjait figyelembe vesszük, több egyetemes igazságot tudunk meg „hiteltelen” legendájából, mint akárhány történelmi szent hiteles, ám csak egyháztörténeti vonatkozásban jelentős életrajzából.

Élettörténetének „aranyos-legenda” változata Kristófot kánaánita óriásnak írja le (állítólag 12 könyök magas volt, több mint 6 méter). A pogány Kristóf igen büszke volt dali termetére, karja erejére, s úgy érezte, nem szolgálhat akárkit ilyen adottságokkal; gazdaként kijár neki a világ leghatalmasabb uralkodója. Vándorútra kelt tehát, hogy megkeresse. Első gazdája, egy király azzal okozott csalódást, hogy félt az ördögtől. Kristófnak sem kellett több, beállott az ördög szolgálatába. Az ördög viszont azzal ábrándította ki, hogy egy út menti kereszt láttán szállt inába a bátorsága. Kristóf ekkor határozta el, hogy Krisztust fogja szolgálni. Egy remetétől kapta azt a tanácsot, hogy akkor érheti el leghamarább a célját, ha egy bizonyos veszedelmes folyón hordja-viszi át az embereket. Kristóf egy éjszaka egy kisgyermeket vitt át a megáradt folyón, akit minden lépéssel nehezebbnek érzett, s közben a víz is csodák csodájára egyre magasabbra emelkedett. Amikor szerencsésen kievickélt terhével a túlpartra, a gyermek fölfedte magát, mondván, ő Krisztus, és véle hordozója a világ terhét cipelte a vállain (görög Khrisztophórosz annyi mint: „Krisztushordozó”). Azt tanácsolta neki, hogy a történtek emlékezetéül ültesse el azt a száraz datolyapálmatörzset, amit botként használt. Kristóf úgy is cselekedett, és a pálmafa, mint Áron vagy József vesszeje, kihajtott és gyümölcsöt hozott. A nyugati művészet Kristófot előírásosan abban a „pillanatban” örökíti meg, amikor az örvénylő vízben gázolva a gyermek Jézust viszi a vállán.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Fellner Jakab születésnapja – 1722

FELLNER JAKAB, (Nikolsburg, 1722. július 25. – Tata, 1780. december 12.): építész, a klasszicizáló késő barokk építészet legkiválóbb hazai mestere. 23 éves korában telepedett le Tatán, és élete nagy részét itt töltötte. 1750-től kezdve főleg az Esterházy grófok számára dolgozott, bár növekvő híre más megbízatást is szerzett számára. Első jelentős önálló munkája az 1751-ben megkezdett tatai plébániatemplom, melynek építését utódja, Grossmann József fejezte be 1780 után. 1756-ban a cseklészi Esterházy-kastélyt építette át. 1761-ig Komárom vármegye szolgálatában állt. 1762-ben a Lamberg család kastélyát tervezte Mórott. 1764-ben szerződést kötött Esterházy Károly püspökkel az egri püspöki uradalom egyes építkezéseinek tervezésére és felügyeletére. Első műve itt a püspöki kastély lépcsőháza és kápolnája volt (1766). 1768-74 között a veszprémi püspöki palotát tervezte. 1765-től átvette a Gerl József bécsi építész által tervezett és egyetemnek szánt egri lyceum építését, melynek befejezése másra maradt. 1773-ban tervezte meg és kezdte el építeni utolsó nagy alkotását, a pápai plébániatemplomot. Mindezeken kívül sok építkezést tulajdonít neki a kutatás. Jelentős szerepe volt Veszprém, Pápa, Eger és Tata városképének kialakításában. 1773-ban magyar nemességet kapott.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Szilvay Kornél születésnapja – 1890

Számos tűzoltó és tűzvédelmi eszköz feltalálója, SZILVAY KORNÉL (Budapest, 1890. július 25. – Budapest, 1957. szeptember 8.) a felső ipariskolában szerzett technikusi oklevelet. Már diákkorában érdeklődött a tűzoltók munkája iránt és édesapja munkahelyén, a Schlick-gyárban, majd a budapesti önkéntes tűzoltók csapatában tevékenykedett. Itt ismerte meg a világon elsőként hazánkban használt gépjárműfecskendőt, amelynél a jármű álló helyzetében a jármű meghajtó motorja működteti a járműre szerelt szivattyút. Szilvay első találmányával a motor indítási nehézségeit küszöbölte ki. 1914-től a budapesti hivatásos tűzoltóknál műszaki tisztként dolgozott. Főként az foglalkoztatta, hogyan lehetne a tűzoltásnál fellépő vízkárokat kiküszöbölni, mivel az égő anyagokra zúdított víztömeg sokszor nagyobb károkat okozott, mint a tűz. 1923-ban szabadalmaztatta egy közömbös gázzal oltó, azaz szárazoltó gép elvi megoldását. 1925-ben a Nemzeti Kaszinóban – az ő vezetésével – sikerrel alkalmazták poroltóját, az értékes gobelinek és szőnyegek csak minimális kárt szenvedtek. Találmányának lényege az volt, hogy egy robbanómotor kipufogó gázait először lehűtik, majd kompresszorral sűrítik, végül a gázzal az oltó port (szódabikarbónát) a tűzre fúvatják. A készülék gyártását a MÁVAG Mozdony- és Gépgyárban kezdték el és Szilvay találmánya az 1929-es párizsi nemzetközi tűzoltó kiállításon nagy sikert aratott. Számos egyéb szabadalma is szolgálta a tűzvédelmet, például a hőhatásra záródó szelep, az úszószivattyú (8 méternél mélyebb vízforrások hasznosítására), a tűz- és robbanásbiztos szekrény és az alarmográf (önműködő tűzjelző távíró).
Mint tűzoltó tiszt több ezer oltást vezetett. Ő irányította 1947-ben a budapesti Bazilika kupolatüzének oltását, ahol előrelátóan és sikeresen gondoskodott az értékes freskók védelméről.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990 [Tarján Rezső])

Július 25-én történt

1893-ban ezen a napon avatták fel I. György görög király és Ferenc József császár jelenlétében a Jón- és az Égei-tenger közötti mesterséges víziutat, a Korinthoszi-csatornát, melyet Gerster Béla tervezett Türr István irányítása alatt.

Szent Kristóf ünnepe – vértanú, az utasok, vándorok és hajósok védőszentje.

Július 25-én történt:

325 Véget ért az I. Constantinus (Nagy Konstantin) római császár által összehívott niceai zsinat, a keresztény egyház első egyetemes tanácskozása, amelyen elítélték az arianizmus tanait.

1139 I. Alfonz portugál király Ourique mellett legyőzte a mórokat.

1261 VIII. Mihály bizánci császár visszafoglalta Konstantinápolyt az utolsó latin császártól, II. Balduintól.

1785 A Helytartótanács közkertté nyilvánította a budai Városmajort.

1826 Oroszországban kivégezték a dekabrista felkelés vezetőit.

1848 A Mészáros Lázár hadigőzös vízre bocsátásával létrejött a Honvéd Folyami Flottilla, ez a magyar hadihajózás napja.

1893 Felavatták a Jón- és az Égei-tenger közötti, 325 kilométer hosszú Korinthoszi-csatornát, amelyet a magyar Gerster Béla tervezett.

1909 A francia Louis Blériot elsőként repülte át a 33 km széles La Manche csatornát Calais és Dover között, ezzel elnyerte a brit Daily Mail című lap által kitűzött ezerfontos díjat.

1934 Bécsben az osztrák fasiszták államcsínyt kíséreltek meg, amelynek során meggyilkolták Engelbert Dollfuss kancellárt.

1943 Olaszországban megbukott a fasiszta rendszer, leváltották és internálták a Ducét, Benito Mussolinit.

1953 A Minisztertanács határozatot hozott az internálás és a kitelepítések, az internálótáborok megszüntetéséről.

1978 Az angliai Oldhamben megszületett a világon az első lombikbébi, Louise Joy Brown.

1984 Az emberiség történetében először tett űrsétát nő: a világ második űrhajósnője, a szovjet Szvetlana Szavickaja a Szaljut-7 űrállomás fedélzetéről lépett ki a kozmoszba.

2000 Párizs közelében a felszállás után lezuhant az Air France Concorde típusú repülőgépe, a balesetben 113 ember halt meg.

Július 25-én született:

1758 Nyulas Ferenc orvos, kémikus

1848 Lord Arthur James Balfour brit miniszterelnök, külügyminiszter, nevéhez fűződik az 1917-es Balfour-nyilatkozat, amelyben az Egyesült Királyság elismerte a zsidó nép jogát egy palesztinai „nemzeti otthonhoz”

1868 Sándy Gyula építész

1883 Alfredo Casella olasz zeneszerző, karmester és zongoraművész

1893 Nagy Imre erdélyi festő és grafikus

1894 Gavrilo Princip, az első világháborút kiváltó 1914-es szarajevói merénylet elkövetője

1903 Ajtay Andor Kossuth-díjas színész

1903 Vaszy Viktor karmester, érdemes és kiváló művész

1905 Elias Canetti Nobel-díjas német nyelvű író

1922 John Goodenough kémia Nobel-díjas amerikai szilárdtest-fizikus, aki 2019-ben eddig legidősebben, 97 évesen nyerte el a kitüntetést

1928 Dobák Lajos Jászai Mari-díjas színművész

1948 Baka István József Attila-díjas író, költő, műfordító

1956 Frances Arnold Nobel-díjas amerikai kémikus

1987 S. Takács András dokumentumfilm-rendező, riporter, az On The Spot televíziós riportsorozat társalkotója

Július 25-én halt meg:

1564 I. Ferdinánd Habsburg-házi német-római császár, magyar és cseh király

1818 Dugonics András író, matematikus, az első magyar regény, az Etelka szerzője

1834 Samuel Taylor Coleridge angol költő, író

1884 Feszl Frigyes építész, a pesti Vigadó tervezője

1948 Sergio Failoni olasz karmester

1953 Geyer József orgonaszakértő, -tervező, akusztikus, katolikus pap

1980 Vlagyimir Viszockij szovjet-orosz színész, dalszerző, énekes

1986 Vincente Minnelli Oscar-díjas amerikai filmrendező

1995 George Romney amerikai politikus

2003 John Schlesinger Oscar-díjas angol filmrendező

2018 Szepesi György újságíró, legendás sportkommentátor, „az Aranycsapat tizenkettedik játékosa”, az MLSZ volt elnöke

2020 Olivia de Havilland kétszeres Oscar-díjas angol-amerikai filmszínésznő

A képen a Korinthoszi-csatorna. Forrás: Shutterstock