Jeles napok

November – Szent András hava – őszutó – enyészet hava

Jeles napok

A magyar közoktatás napja

A Pedagógusok Szakszervezete a magyar közoktatás helyzetének, gondjainak bemutatására, valós társadalmi megítélésének elősegítése céljából 1991-ben kezdeményezte, hogy november 22-én tartsák A MAGYAR KÖZOKTATÁS NAPJÁt.

Ady Endre születésnapja – 1877

ADY ENDRE (Érmindszent, 1877. november 22. – Budapest, 1919. január 27.): költő, publicista. 
Származását, életét maga is legendákkal övezte. 1888-tól a nagykárolyi piarista gimnáziumban, majd a zilahi református kollégiumban tanult. 1896. március 22-én jelentette meg első versét a helyi Szilágy című lapban. 1896-ban érettségizett Zilahon, majd a debreceni református jogakadémia hallgatója lett, helyi lapok, köztük a függetlenségi Debreczen újságírója. 1900-ban a nagyváradi Szabadsághoz szerződött. 1901-től a radikális Nagyváradi Napló munkatársa, idővel társszerkesztője. 1903 kora őszén megismerkedett Diósy Ödönné Brüll Adéllal, szerelmes verseinek Lédájával. 1904-ben Budapestre, onnan Léda biztatására Párizsba utazott. Megismerkedett a nyugat-európai modern művészeti és politikai élettel. Több magyar lap tudósítója volt. 1904-ben megállapították vérbaját. 1905-től a Budapesti Napló szerkesztőségében dolgozott. Később fölváltva élt Budapesten, Párizsban és Érmindszenten. 1908-ban barátságot kötött a mecénás Hatvany Lajossal; az induló Nyugat-mozgalom, Nagyváradon pedig A Holnap Társaság és antológiája vezéregyénisége volt. A Nyugat, a Népszava, a Pesti Napló, a Világ munkatársa, pesti és vidéki fölolvasóestek ünnepelt szereplője. Kapcsolatba került a Galilei-körrel. 1911-től levelezett Boncza Bertával, Csinszkával, majd 1915-ben házasságot kötöttek. A világháború első éveiben Csucsán éltek. Háborúellenes cikkei miatt politikai támadások kereszttüzébe került. 1916–17-ben gyógyüdülőkben élt. Utolsó nyilvános szereplése 1918. december 1-jén a Vörösmarty Akadémia alakuló ülésén volt; elnökké választották, de beszédét Hatvany Lajosnak kellett fölolvasnia.
Ady Endre költői pályakezdése korántsem eredeti: első két kötetében (Versek, Debrecen, 1899; Még egyszer, Nagyvárad, 1903) a századvég népnemzeti és városias lírájának elemei keverednek az erősebb Reviczky-hatással. Az ifjú hírlapíró szellemi és társadalmi érzékenysége hamar kitűnt, a lírikus érlelődése bonyolultabb. Huszonnyolc éves múlt, amikor berobbant „új időknek új dalaival” (Új versek, 1906). Majd minden esztendő karácsonya előtt rendszeresen érkeztek újabb könyvei (Vér és arany, 1908; Az Illés szekerén, 1909; Szeretném, ha szeretnének, 1910; A minden titkok versei, [1911] – szokás szerint előre dátumozva). A kötetek egymásutánja gondolati fölismerések sora: a művészélet egyéni kétségeitől eljut a nemzeti és emberi létezés számos egyetemes kérdéséhez.
A tízes évek eleje a költőnek testi-lelki gyötrelem, a személyes válság ideje. A hazai közélet zűrzavaros eseményei, az európai progresszió eredményei távlatot nyitottak lírájának (A menekülő élet, 1912); a politikai és szociális motívumok, a forradalmat váró víziók meghatározó elemei megújuló költészetének (A magunk szerelme, 1913; Ki látott engem?, 1914). A kor maradi gondolkodását mind radikálisabban meghaladó költő a világháború azonnali elítélésével bizonyította szellemi és erkölcsi nagyságát. Az ő fájdalmas tiltakozása képviselte igazán a magyarság valódi érdekeit: „Ember” maradt az „embertelenségben” és „Magyar az űzött magyarságban”. Hosszú és kényszerű hallgatás után jelent meg utolsó kötete (A halottak élén, 1918), s ami ebből kimaradt, posztumusz kötetbe került (Az utolsó hajók, 1923), a korábbi könyvek összeállításában is segédkező Földessy Gyula gondozásában.
Költői küldetését sorsszerűnek tartotta, gyakran a magyar és más népek millióinak nevében szólalt meg. Világa egymásba kapcsolódó jelképek folyvást táguló rendszere.
Költészetének alapélménye a látomásszerűen bemutatott „magyar ugar”, a feudális kiszolgáltatottság, a társadalmi és szellemi szegénység (A Hortobágy poétája). Mítoszteremtő „magyarságverseiben” egyszerre élte át nemzeti történelmünk megannyi tragédiáját, és ezzel állította szembe a megújulás lehetőségét. Párizsi tapasztalatai nyomán idézte meg a pénz mitikus hatalmát, az ellentétes érdekek agresszióját (Mi urunk: a Pénz). Itthon a parasztságot és a munkásságot egyaránt progresszív erőnek hirdette „forradalmas” költészete (Dózsa György unokája, Csák Máté földjén, A Tűz csiholója, Rohanunk a forradalomba). Az élet viszonylagosságának dermesztő érzését bölcseleti nyugtalansággal és talányos képek, különös képzetek sorozatával dolgozta föl (Özvegy legények tánca, Kocsi-út az éjszakában, A föltámadás szomorúsága, Az eltévedt lovas). A halál, a magányosság, a művészsors problémái mindvégig elkísérték. A hívő s ateista, a keresztény és pogány szemlélet együtt formálta újszerű istenképét (Álmom az Isten, Hiszek hitetlenül Istenben, Menekülés az Úrhoz). Hagyománybontó szerelmi lírája is: önpusztító életének, fölfokozott szenvedélyeinek jelképes kivetítése. A férfi és a nő párkapcsolatának addig elhallgatott titkait, a modern érzelemvilág összetettségét elsősorban a Léda-versek tárják föl.
A motívumkörök alapján minden Ady-kötet átgondolt kompozíció. A versek, a rendszerint háromszavas címek, a sorrend, a ciklustagolás többnyire tudatos szerkesztői munka eredménye, amelynek révén az egyes lírai darabok a kötet szerkezetében sajátos jelentőséget kapnak. A költemények nyelve eredeti, régies és újkeletű kifejezésekkel, jelzőkkel érzékletes és markáns igékkel is súlyos. Prozódiájának találmánya a szimultán ritmus: az időmértékbe belépő hangsúlyosság vagy fordítva; általában a jambusnak vagy a trocheusnak és a magyaros ütemezésnek sajátos együtthatása.
Elbeszélései lírai műhelyének termékei: ezek is föltárulkozó Ady-versek Lírikusi hév és kifejezés jellemzi több mint kétezer kisebb-terjedelmesebb, de mindig gondolati lényegre törő publicisztikai írását is. Színházi és irodalmi kritikái külön említést érdemelnek.
Ady Endre líratörténetünk nagy egyénisége, korszakos költő, a maga nemében utánozhatatlan. Költészete majd minden európai és keleti nyelven megismerhető, bár ritkán egyenrangú fordításban. Mind eszmei, mind esztétikai forradalma évtizedeken át hangos viták élesztője volt, művészetének egyoldalú kisajátítására számos ideológiai és politikai irányzat tett eredménytelen kísérletet.

(Borbély Sándor szócikke alapján: Új Magyar Irodalmi Lexikon, CD-ROM, 2000)

Szent Cecília

Muzsikás Cicelle
Cecília, régiesen Cicelle, ókeresztény szűz és mártír (†230 körül), a középkor végétől a tizennégy segítőszent egyike. Névünnepe a VI. század végétől november 22. Legendás élettörténete a már jól ismert ponyvastílusban íródott. Keresztényként nőtt föl az előkelő pogány Caecilius famíliában. Kora ifjúságában szüzességet fogadott. Szülei ennek ellenére egy Valerius nevű ifjúhoz kényszerítették. Cecília a nászéjszakán rábírta férjét, hogy ne érjen hozzá, mondván: „énnekem szent angyal szeretőm vagyon, ki nagy szorgalmatossággal őrizi az én testemet minden fertelmes bűntől, ki ha azt ismerendi, te engemet förtelmes szeretettel illetendesz, tudjad, hogy ottan megöl tégödet…” Valerius hajlott a szóra, sőt meg is keresztelkedett. Később „égi vetélytársa” megjelent előttük, és rózsa- vagy liliomkoszorúval megkoronázta őket (e virágok néha Cecília attribútumai). A csodálatos virágillatot megérezve, Valerius öccse, Tiburtius is megkeresztelkedett. Nemsokára mindhárman elnyerték a vértanúság koronáját. Előbb azonban Cecília még megtérítette az őket kísérő katonákat és tisztjüket. Három vértanúkorona is ékíti fejét. Három napig tartó sikertelen próbálkozás (gőzben való megfojtás, forró olajban főzés) után le akarták fejezni. Háromszor sújtott a nyakára a hóhér, de ezt is túlélte, három napig élt még, ez idő alatt mindenét szétosztotta a szegények között, házából templomot alapított.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

November 22-én történt

Ma ünnepli születésnapját Kokas Katalin hegedű- és brácsaművész (képünkön). „Nehogy most vállalj gyereket, mert most indul a karriered” – figyelmeztették első jelentős versenygyőzelme után, ő azonban alig várta, hogy valamit letehessen az asztalra, ami szabad utat adott ahhoz, hogy anya lehessen.

November 22-én történt

1824 François Arago francia fizikus Párizsban bemutatta a forgó mágnesség jelenségét.
1895 I. Ferenc József király szentesítette a vallásszabadságot biztosító törvényt.
1908 A Társadalomtudományi Társaság támogatásával létrejött a budapesti haladó szellemű egyetemi hallgatók szervezete, a Galilei Kör.
1908 Az akkor még oszmán fennhatóság alatt álló Manasztir városában az összalbán kongresszus elfogadta az albán nyelv modern, ma használatos ábécéjét.
1943 Kikiáltották – az addig francia gyarmat – Libanon függetlenségét, ez a nap a közel-keleti ország nemzeti ünnepe.
1952 Felavatták az újjáépített Petőfi hidat Budapesten.
1956 Melbourne-ben megkezdődött a XVI. Nyári Olimpia, amelyen a magyar versenyzők kilenc aranyérmet nyertek.
1963 Dallasban merénylet áldozata lett John F. Kennedy amerikai elnök.
1987 Chicagóban máig ismeretlen tettesek több tv-adást szakítottak meg, ez volt a tévétörténelem első sikeres hackerakciója.
1992 Elrajtolt a Vendée Globe nonstop földkörüli vitorlásverseny mezőnye; a távot 128 nap, 16 óra, 5 perc és 4 másodperc alatt teljesítő Fa Nándor 1993. március 31-én ötödik helyen futott be a franciaországi kikötőbe.
2001 II. János Pál pápa Ecclesia in Oceania című apostoli körlevelében a katolikus egyház nevében bocsánatot kért az ausztráliai bennszülöttektől és az óceániai térségben élő összes őslakostól azokért a hibákért, amelyeket az egyház tagjai követtek el ellenük.
2005 Németországban kancellárrá választották Angela Merkelt; a CDU elnökét, az első német női kormányfő 16 éven át, 2021-ig töltötte be a tisztséget.

 
November 22-én született

1515 Lotaringiai Mária skót királyné, Skócia régense
1819 George Eliot angol regényírónő, a modern realista regény egyik jelentős előfutára
1852 Paul Henri Benjamin d’Estournelles de Constant Nobel-békedíjas francia politikus, a nemzetközi döntőbíráskodás szakértője
1881 Révay József Baumgarten-díjas író, irodalomtörténész
1903 Latabár Árpád színész, énekes, táncos komikus, a népszerű „Hosszú Latyi”
1913 Benjamin Britten angol zeneszerző, a 20. századi zeneirodalom kimagasló alkotója
1923 Arthur Hiller Golden Globe-díjas kanadai származású amerikai filmrendező, minden idők egyik legromantikusabb filmje, a Love Story rendezője
1943 Billie Jean King amerikai profi teniszezőnő, a női teniszezők egyenjogúságának kiharcolója
1953 Vojnich Erzsébet Munkácsy Mihály- és Prima Primissima díjas festőművész
1958 Jamie Lee Curtis Oscar- és Golden Globe-díjas amerikai filmszínésznő, Tony Curtis lánya
1978 Kokas Katalin Liszt Ferenc-díjas hegedű- és brácsaművész, érdemes művész
1984 Scarlett Johansson amerikai színésznő, modell, énekesnő

 November 22-én halt meg

1617 I. Ahmed oszmán szultán és kalifa, 1603-1617 között uralkodott
1819 Baróti Szabó Dávid költő, műfordító, a görög-római verselés egyik meghonosítója a magyar költészetben
1902 Walter Reed amerikai bakteriológus, epidemiológus, a sárgaláz kórokozójának felfedezője
1944 Arthur Stanley Eddington angol csillagász, aki leírta a kozmosz geometriáját
1958 Sándor Emma zeneszerző, műfordító, Kodály Zoltán első felesége
1963 Aldous Huxley angol író, a Szép új világ szerzője
1963 C. S. Lewis ír származású brit író, irodalomtörténész, teológus
1971 Zakariás József olimpiai bajnok labdarúgó, a legendás Aranycsapat védője
1981 Hans Adolf Krebs orvosi Nobel-díjas német származású angol biokémikus
1988 Luis Barragán Pritzker-díjas mexikói építész
1990 Szécsi Margit háromszoros József Attila-díjas költő
2008 Juhász László történész, újságíró, a Szabad Európa Rádió műsorvezetője
2018 Gurnik Ilona Jászai Mari-díjas színész
2018 Tuschák Róbert Széchenyi-díjas gépészmérnök, akadémikus, az irányítástechnika kutatója

A nyitóképen Kokas Katalin Liszt Ferenc-díjas hegedű- és brácsaművész, érdemes művész a 2023-as Fesztivál Akadémia Budapest nyitó gálahangversenyén. Fotó: Mónus Márton / MTI

#eztörténtma