Jeles napok

December – Karácsony hava – Télelő – Álom hava

Jeles napok

Utaló – Antiochiai Szent Ignác

A latin egyház korábban a vértanúság napján, december 20-án ünnepelte Antiochiai Szent Ignácot. Később, nyilvánvalóan másolási hiba következtében általánossá vált a február elsejei megemlékezés. Az új római naptár a szír egyháztól vette át az október 17-i ünnepet.

Than Károly születésnapja – 1834

A szervetlen és analitikai kémia egyik első jelentős magyar művelője, Than Károly (Óbecse, 1834. december 20. – Budapest, 1908. július 5.) kalandos kitérő után kezdte tanulmányait: 1849-ben, gimnazista korában egy szülővárosában állomásozó tüzérezredhez „ágyúsinasnak” állt be és részt vett az erdélyi hadjáratban. A fegyverletétel után patikussegédnek állt, magánúton érettségizett, majd ösztöndíjjal gyógyszerészetet tanult a bécsi egyetemen. Itt szerzett magántanári képesítést is, később pedig megpályázta és elnyerte a pesti tudományegyetem kémiaprofesszori székét. Kezdeményezésére és részben tervei alapján épült fel 1872-re az egyetem új, korszerű kémiai épülete a Múzeum körúton. 1895-ben kezdeményezésére és anyagi támogatásával jött létre a Magyar Chemiai Folyóirat, az első értékes magyar nyelvű kémiai szaklap.
A kémiának majdnem minden ágát művelte. Nevéhez fűződik két, máig használt analitikai mérőoldat kikísérletezése. Elsőnek foglalkozott hazánkban színképelemzéssel. Vizsgálta és meghatározta a hidrogén égéshőjét. Elsőnek definiálta egzakt módon a gázok mól-térfogatának fogalmát. Két legjelentősebb  műve A qualitatív chemiai analysis elemei illetve A kísérleti chemia elemei, amelyek tankönyvként és kézikönyvként hosszú ideig egyaránt használatosak voltak.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Tudománytörténeti Intézet)

Schedius Lajos születésnapja – 1768

SCHEDIUS LAJOS (Győr, 1768. december 20. – Pest, 1847. november 12.) sokoldalú művelődéspolitikus a Göttingenben tanult, majd a pesti egyetem esztétika professzora lett. Pest evangélikus iskolájának egyik fejlesztője, tantervének kidolgozója volt. Tudományszervezői és bibliográfusi munkássága is jelentős. Részt vett Lipszky János Magyarország-térképének szerkesztésében, majd 1836-ban Blaschnek Benjaminnal együtt maga is egy kitűnő, igen szép kivitelű országtérképet jelentetett meg, amely több kiadást is megért. 1799-től rendszeresen közölt cikkeket külföldi szaklapokban a hazai tudomány eredményeiről. Több lap alapítása is fűződik a nevéhez, például 1802 és 1804 között egy német nyelvű, Pesten megjelenő kulturális lapot adott ki.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993)

Benkő József születésnapja – 1740

BENKŐ JÓZSEF (Bardócz, 1740. december 20. – Középajta, 1814. december 28.) botanikus sokgyermekes papcsalád szülötte volt, ő maga is a református lelkészi pályát választotta. Tudományos munkássága sokrétű: történeti, nyelvészeti, botanikai vonatkozású. Mintegy tucatnyi könyve jelent meg nyomtatásban, számos művét levéltárak őrzik feldolgozásra, kiadásra várva, de elveszett munkáinak száma is jelentős. Legnevezetesebb az Erdélyt bemutató, kétkötetes munkája, amelynek csak az első része jelent meg, a második rész máig kéziratban van. Jelentős tanulmánya foglalkozik a török jövevényszavak vizsgálatával a magyar nyelvben; itt egyben a feltételezett nyelvrokonságot is cáfolja. Tervezte Erdély növényvilágának teljes feltárását, de ezt a munkát csak részben végezte el. Botanikai szemszögből legjelentősebb eredményének az tekinthető, hogy ő volt az első hazai kutató, aki a növényvilágot az akkor korszerűnek tekinthető Linné-rendszer és annak nomenklatúrája alapján ismertette. Ő alkalmazta nálunk elsőként és következetesen a kétszavas nevezéktant, megalapozva a magyar botanikai terminológiát. Gyűjtötte a népi növényneveket is.
Sok méltatlan meghurcoltatás közepette, népes családja eltartásának gondjaival küszködve, testi és lelki bajoktól gyötörve végezte áldozatos munkáját, utolsó éveiben gyógyfüveket árulva tengette életét.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990 [Dr Priszter Szaniszló])

Borsos József születésnapja – 1821

BORSOS JÓZSEF (Veszprém, 1821. december 21. – Budapest, 1883. augusztus 19.): arcképfestő, fényképész, portréfotós, az első hazai fotóiskola megalapítója. Tanulmányait Bécsben végezte, ahol korán magára vonta a figyelmet. Sikereket ért el neves kortársakról festett arcképeivel és polgári témákat ábrázoló, gondosan megmunkált életképeivel: Bor, asszony, szerelem (1847); Lányok bál után (1850), melyek a Magyar Nemzeti Galéria tulajdonában vannak. Jellegzetesen biedermeier, anyagszerűen festett élénk, erőteljes, finoman árnyalt színei, harmonikus kompozíciója kedveltté tette a fejlődő Pest műpártoló közönsége előtt. Miután vagyonát a tőzsdén elvesztette, 1861-ben Bécsből Pestre költözött. A fotográfiával azonban nem tudván versenyezni, maga is fényképészműhelyt nyitott, Doctor Alberttel. Rövidesen a főváros népszerű fényképész műhelyévé váltak. 1864-ben alapította meg a Vegyészeti-fényképészeti Tanintézetet, az első hazai fotóiskolát. Fotográfiai cikkeket jelentetett meg, a fotótechnikában is nevet szerzett. 1877-ben váratlanul megvált műhelyétől, és végül a Szép Juhászné vendéglő tulajdonosaként halt meg.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

December 20-án történt

1999-ben hunyt el Eck Imre (képünkön) táncos, koreográfus, a Pécsi Balett alapítója. Műveiben a kor problémáit dolgozta fel, és a színpadi tánc korszerű kifejezési formáit kutatta, amelyhez sajátos nyelvezetet alakított ki a jazztánc, az akrobatika és a pantomim elemeit ötvözve a klasszikus balettel.

December 20-án történt

1784 II. József király megalapította a mezőhegyesi Császári és Királyi Ménesintézetet, a mai Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. elődjét.
1803 Hivatalosan is az Egyesült Államok része lett a Franciaországtól megvásárolt Louisiana.
1865 Megalakult a Pesti Torna Egylet, az első magyar sporttömörülés.
1889 Kossuth Lajos az ún. honossági törvény alapján elvesztette magyar állampolgárságát.
1913 A budapesti Operaházban megtartották Muszorgszkij Borisz Godunov című operájának magyarországi bemutatóját.
1942 A II. világháborúban a Donnál a szovjet Vörös Hadsereg áttörte a németekkel szövetséges olaszok tartotta frontszakaszt, ezt követte 1943 januárjában a 2. magyar hadsereg pusztulását okozó újabb szovjet támadás.
1955 A brit kormány hivatalosan Cardiffot nyilvánította Wales fővárosának.
1973 Az ETA baszk terrorszervezet bombamerényletének áldozata lett Luis Carrero Blanco spanyol miniszterelnök, Franco tábornok kijelölt utódja.
1984 Budapesten átadták a Marx (ma Nyugati) téri aluljárórendszert.
1987 A Fülöp-szigeteknél a Dona Paz nevű komp összeütközött egy kőolajszállító tankhajóval, a szerencsétlenségben 4375 ember halt meg.
1988 Az Országgyűlés március 15-ét nemzeti ünneppé, munkaszüneti nappá nyilvánította.
1993 Létrehozták az ENSZ emberi jogi főbiztosának tisztségét.
1999 Újra kínai fennhatóság alá került Makaó, amely 1557 óta volt portugál birtok.
2013 Vlagyimir Putyin orosz elnök megkegyelmezett a 2005-ben, majd 2010-ben is adócsalás vádjával súlyos börtönbüntetésre ítélt Mihail Hodorkovszkijnak, a Jukosz olajcég volt tulajdonosának, egykor Oroszország leggazdagabb emberének.
2022 Magyarországon először született tüdőátültetett anyának gyermeke Budapesten.

December 20-án született

1768 Schedius Lajos filológus, író, esztéta, nyelvész, akadémikus, az első magyar színtársulat dramaturgja
1805 Thomas Graham angol vegyész, a kolloidkémia egyik megalapozója
1834 Than Károly kémikus, akadémikus, az első magyar vegyészeti szaklap alapítója
1927 Kertai Pál az első tisztifőorvos
1930 Regös István magyar újságíró, televíziós szerkesztő-riporter
1946 Uri Geller magyar származású, izraeli születésű parafenomén
1948 Abdulrazak Gurnah Nobel-díjas tanzániai író
1950 Pintz János Széchenyi-díjas matematikus, akadémikus
1953 Kapitány Ágnes Széchenyi-díjas szociológus
1958 Dunai László Széchenyi-díjas építőmérnök, akadémikus
1963 Rácz István Liszt Ferenc-díjas operaénekes
1974 Héja Domonkos Liszt Ferenc-díjas karmester
1983 Jonah Hill amerikai színész, komikus
1986 Lőrincz Tamás olimpiai-bajnok birkózó
1986 Ágoston Katalin magyar színésznő, énekesnő

December 20-án halt meg

217 Szent Zefirin, a 15. római pápa
1903 id. Ábrányi Kornél zeneszerző, zenei író, zongoraművész
1957 Ferenczy Noémi Kossuth-díjas gobelinművész, festőművész
1968 John Steinbeck Nobel-díjas amerikai író
1968 Sávoly Pál Kossuth- és állami díjas mérnök, a budapesti Erzsébet híd tervezője
1973 Kardos Tibor Kossuth-díjas irodalomtörténész, műfordító, filológus, akadémikus
1973 Bobby Darin Golden Globe-díjas amerikai színész, többszörös Grammy-díjas énekes
1982 Arthur Rubinstein lengyel-amerikai zongoraművész
1998 Sárkány Miklós kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó, edző
1998 Alan Lloyd Hodgkin Nobel-díjas angol biofizikus
1999 Eck Imre Kossuth-díjas balett-művész, koreográfus
2008 Olga Vasziljevna Lepesinszkaja orosz balett-táncosnő, 30 éven át a Moszkvai Nagy Színház prímabalerinája, táncpedagógus
2008 Robert Patrick Mulligan amerikai filmrendező, a Ne bántsátok a feketerigót és a Kamaszkorom legszebb nyara alkotója
2013 Maár Gyula Kossuth-díjas filmrendező
2016 Michele Morgan francia színésznő
2018 Dargay Lajos szobrászművész, a hazai kinetikus-kibernetikus művészet megalapozója

A nyitóképen Eck Imre koreográfus, a Pécsi Balett alapító igazgatója a Pécsi Nemzeti Színházban 1962-ben. Fotó: Fortepan / Hunyady József

#eztörténtma