Ezerötszáz diák vett részt az UNICEF ifjúsági klímatalálkozóján

Tudomány

Az idei Fenntarthatósági Témahéten 1500 diák érkezett a budapesti Akvárium Klubba, ahol az eddigi legnagyobb létszámú ifjúsági klímatalálkozót rendezte meg az UNICEF Magyarország. Felső tagozatos és középiskolás gyerekek gyűltek össze az ország minden szegletéből, hogy tanuljanak, kérdezzenek és beszélgessenek a klímaváltozásról, arról, hogy milyen jövőt formáló változásokra kell már ma felkészülniük.

Ezerötszáz  diák vett részt az UNICEF ifjúsági klímatalálkozóján. Forrás: UNICEF Magyarország
Ezerötszáz diák vett részt az UNICEF ifjúsági klímatalálkozóján. Forrás: UNICEF Magyarország

A kerekasztal-beszélgetéseken hazánk legnevesebb negyven szakértője vett részt, akik véleménye sok helyen ütközött ugyan, és különböző szempontokat képviseltek, de ettől lett igazán interaktív minden beszélgetés, és a fiatalok is több nézőpontból kaptak rálátást egy-egy kérdésre. A diákok élő példáját láthatták annak, hogy egy közös célt különböző utakon is meg lehet együtt sikeresen közelíteni. A konferencia fókusza idén a jövő volt, ami azonnal megmozgatta a fiatalok természetes érdeklődését, számtalan kérdést intéztek a szakértőkhöz.

A mesterséges intelligencia segíthet? Digitális karbonlábnyomot is hagyunk magunk után? Honnan tudhatjuk, hogy mi az igazság arról, hogy valami tényleg fenntarthatóan működik-e? Mérhető változást jelentene, ha hirtelen leállnának a webshopokból való rendelések? Ilyen és hasonló kérdéseket tettek fel a diákok a rendezvényen, ahol arra is lehetőség nyílt, hogy a szakemberek mellett a civil szervezetek és a kormányzati képviselők válaszait is meghallgassák.

Dr. Botos Barbara, hazánk utazó klímanagykövete elmondta, hogy a változás csak akkor működik, ha a fiatalok, a szakemberek, a civilek, a vállalatok és az állami döntéshozók kölcsönösen nyitottak egymásra, azaz minden oldalon aktív és őszinte a közlő és a befogadó csatorna is, és az együttműködésből egyetlen terület sem marad ki.

A konferencián különböző területek képviselői vettek részt az IT-szektortól a tudományos világon át az egészségügyig, de abban minden szakember egyetértett, hogy bármerre is szeretnének továbbtanulni a fiatalok, innovatív gondolkodással és környezettudatos értékrenddel bárhol tehetnek fontos lépéseket. Akár étkezésünk, öltözködésünk vagy digitális eszközeink használatának újragondolása, a mesterséges intelligencia okos felhasználása és a digitális karbonlábnyomunk mérséklése által is bárki hozzájárulhat egy biztonságosabb, egészségesebb jövőhöz.

A diákok 90 százaléka szorong a klímaváltozás miatt

„Mivel sok magyar programunk foglalkozik a gyerekek drámaian romló lelki egészségével, tudjuk, hogy ebben szerepet játszik az úgynevezett klímaszorongás is. 2022-es reprezentatív felmérésünk szerint a korosztály 90 százaléka szorongást, 33 százaléka pedig kifejezetten dühöt él meg a klímaváltozás kapcsán, és komoly frusztrációt okoz mindannyiuk számára a tehetetlenség, eszköztelenség, mellőzöttség érzése. Klímahősök elnevezésű kezdeményezésünk célja, hogy részvételi lehetőségeken keresztül konstruktívabb, pozitívabb, cselekvő irányba fordítsa és ezzel egyszersmind oldani tudja ezeket a negatív érzéseket. A rendezvényeken és az online felületeken keresztül bevont egyre több fiatal nem csak hiteles tudást és személyes tapasztalatot kap, de megismerheti a téma hazai kulcsszereplőit, felteheti nekik a kérdéseit, elmondhatja a véleményét, és megtalálhatja a saját útját egy fenntarthatóbb jövő felé” – mondta el Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója.

Az előadásokkal párhuzamosan zajló workshopok kimondottan fiatalok számára hasznos és innovatív kezdeményezéseket és megoldásokat mutattak be, amelyek alapjaiban változtathatják meg a fenntarthatósághoz való hozzáállásukat és életvitelüket. A diákok első kézből hallhattak például a Planetary Health és a kardiometeorológia megközelítésekről. Sokan arról sem tudtak eddig, hogy évről évre egyre nagyobb digitális karbonlábnyomot is hagyunk magunk után, a szakemberek segítségével pedig már a rendezvényen elkezdték digitális eszközeik „tisztítását” és ezzel a lábnyom csökkentését.

„Ma abszolút sztárparádé volt itt. Magyarország éghajlatváltozással foglalkozó kulcsemberei osztották meg gondolataikat. Inspiráló volt hallgatni ezeket a hiteles, változatos véleményeket és megismerni a klíma problémakör sokszínűségét. Szerintem mindenki talált megfelelő gondolatmorzsákat, hogyan tud ő hozzátenni a megoldáshoz és egy jobb világhoz” – mondta Ürge-Vorsatz Diána, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének alelnöke, a Közép-európai Egyetem professzora.

A rendezvény végére a jéghegy is elolvadt

Az eseményen a felmelegedést egy olvadozó jégtömb szimbolizálta az Akvárium Klub közepén. A rendkívül szemléletes installáció nagy népszerűségnek örvendett a diákok körében, akik ezáltal szembesültek azzal, hogy ilyen rövid idő alatt is mekkora változás mehet végbe. Az UNICEF Magyarország továbbra is elkötelezett amellett, hogy támogassa a fiatalokat a klímavédelem terén, biztosítsa a lehetőséget a magyar diákok számára, hogy hiteles tudást szerezzenek a témában, kérdezhessenek és kimondhassák véleményüket. A gyermekvédelmi szervezet továbbra is várja az ifjú bolygóvédők csatlakozását programjához. Bővebb információ és csatlakozási lehetőség itt.

Az UNICEF Magyarország és az Alapértékek Nonprofit Kft. közös kutatást indított, amely keretében a középiskolások klímaváltozással kapcsolatos érzéseit méri fel. A kérdőív nyílt, a válaszadás online lehetséges 10–18 év közötti fiatalok számára. A szervezet arra kér mindenkit a korosztályból, hogy véleményével segítse a klímavédelemért folytatott munkáját és töltse ki a kérdőívet, továbbá pedagógusok és szülők segítségét kéri a felmérés népszerűsítésében. A kérdőív itt tölthető ki.

„Óriási öröm számunkra, hogy néhány év alatt a Klímahősök programunk olyan népszerűvé vált, hogy évről évre bővül a résztvevők száma konferenciánkon. Az idei rendezvény pár hét alatt betelt és a nap folyamán végig telt házzal zajlott. Ez is azt bizonyítja, hogy a fiatalok számára fontosak ezek a kérdések, és szeretnének hiteles tudást szerezni a témában. Weboldalunkon bárki számára ingyenesen elérhetőek klímaleckéink, amelyek akár a tanórák keretébe is beilleszthetők. Az elkötelezett tanároknak pedig, akik idejüket és energiájukat nem sajnálva segítenek bevonni diákjaikat a programba, és elhozzák osztályaikat a rendezvényeinkre, ezúton szeretném megköszönni az együttműködést és a támogatást” – mondta Rajna Ágnes, az UNICEF Magyarország kommunikációs vezetője.