A hőhullámok az öregedésünket is felpörgethetik

Tudomány

Egy új kutatás szerint az extrém hőség nemcsak megterheli a szervezetet, hanem módosíthatja a DNS-t is, felgyorsítva az idősebbek biológiai öregedését.

Hőség - Kánikula az újpalotai lakótelepen

Budapest, 2015. július 22.

Egy fa árnyékában hűsölnek idős lakók a kánikulában az újpalotai lakótelepen 2015. július 22-én.

Készítette: Balogh Zoltán
Tulajdonos: MTI/MTVA
Fájlnév: ADBZOL201507220002
Egy fa árnyékában hűsölnek idős lakók a kánikulában az újpalotai lakótelepen 2015. július 22-én. Fotó: Balogh Zoltán / MTI

Egy új tanulmány szerint az extrém hőség nemcsak az idősek egészségét veszélyezteti, hanem a DNS-üket is módosíthatja, felgyorsítva ezzel biológiai öregedésüket. A Dél-kaliforniai Egyetem kutatói több mint 3600, 55 év feletti felnőtt vérmintáját elemezték, és megállapították, hogy azok, akik gyakrabban élnek át forró napokat, gyorsabb biológiai öregedést mutatnak, mint a hűvösebb területeken élők. Az eredményeket a Science Advances című folyóiratban publikálták.

A kutatás az úgynevezett epigenetikus órákra összpontosított, amelyek a DNS kémiai módosulásain keresztül mérik az öregedés ütemét. Bár ezek a markerek nem tökéletesen pontosak, széles körben használják őket a szervezet molekuláris és sejtszintű állapotának becslésére. A kutatók a vérmintákhoz kapcsolódó epigenetikai adatokat hatévnyi hőmérsékleti adattal vetették össze.

Az eredmények szerint azok az idősek, akik évente több mint 140 extrém hőségű – 32 Celsius-fok feletti – napot éltek át, akár 14 hónappal gyorsabb biológiai öregedést mutattak, mint azok, akik tíznél kevesebb ilyen napot tapasztaltak meg.

A vizsgálat figyelembe vette a résztvevők faji és etnikai hátterét, életmódbeli tényezőit, például a fizikai aktivitást, dohányzást, alkoholfogyasztást és az iskolázottságot is. Az eredmények azt mutatták, hogy két hasonló életvitelű ember közül az, aki forróbb éghajlaton él, nagyobb biológiai öregedést szenved el. Az idősebb emberek egyébként is érzékenyebbek a hőségre, mert az öregedés csökkenti a test hőszabályozási képességét, és bizonyos gyógyszerek tovább rontják a hőtűrést. A kutatás azonban csak egy összefüggést állapított meg a hőség és a biológiai öregedés között, nem pedig ok-okozati kapcsolatot. A vizsgálat nem tért ki minden lehetséges védekezési módszerre, például a légkondicionálás használatára vagy a beltéri tartózkodásra.

Jennifer Ailshire gerontológus, a tanulmány társszerzője szerint a jövőbeni kutatások segíthetnek azonosítani, hogy milyen további tényezők befolyásolják a gyorsabb biológiai öregedést. Emellett reméli, hogy a városok infrastrukturális fejlesztései – például árnyékos buszmegállók, fasorok telepítése és zöldterületek növelése – hozzájárulhatnak a hőség káros hatásainak mérsékléséhez.

A cikk forrása itt olvasható.