Faludy fesztivál diákokkal

Egyéb

A Sövér Elek Iskolaközpontban felállított Faludy Café a múlt század hangulatát idézte, a falakat a költő portréi, róla készült fényképek díszítették, az asztalokon pedig egy-egy gyertya égett, a kávé, tea mellé mindenki egy versidézetet is kapott.
 
feketevincegyermekeivel_markus-barbarossajanos_faludygyorgy_2002_kezdivasarhely_ujra_crop.jpg
 Fekete Vince gyermekeivel, Faludy György és Márkus-Barbarossa János 2002-ben Kézdivásárhelyen
 
Az ünnepség megnyitóján mintegy száz diák szavalta a Haláltánc balladát, a színpadon pedig piramis alakban száz gyertya jelezte azt, hogy ha a költő élne, százéves lenne. Ezt követően a Székelyföld irodalmi folyóirat lépett színre. György Attila, Molnár Vilmos és Fekete Vince, a lap szerkesztői arról beszéltek a zömében diákokból álló hallgatóságnak, hogy manapság milyen szerepe van az irodalomnak.
 
Kiderült: ?a jó irodalom olyan, mint egy időzített bomba, mikor olvasunk, azt képzelünk el, amit akarunk - állította György Attila. Molnár Vilmos azzal biztatta a fiatalokat, hogy az olvasás öröm és energiaforrás, valamint intellektuális kaland is. Utána az alkotók felolvastak írásaikból, majd Faludy Györgyről beszéltek, aki mindhárom meghívottnak személyes jó barátja volt.
 
Györgytől megtudtuk, Faludy kedvenc költője Balassi Bálint volt, Villont pedig a legnagyobb poétának tartotta. Az is kiderült: a költő szívesen borozgatott még 90 évesen is, s olyan személyes varázsa volt, hogy mindenkit magával ragadott. Valószínűleg a diákokat is, hiszen érdeklődésemre többen is azt mondták, azért szeretik Faludyt, mert izgalmas élete volt, ami írásművészetében is érződik. Ilyen költőt pedig érdemes olvasni - vélekedtek a fiatalok. Azt is elmondták, nagyon örülnek, hogy kortárs alkotókkal találkozhatnak.
 
Szerdán Orbán János Dénes költő, az Erdélyi Híradó Kiadó igazgatója, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke vette le a közönséget a lábáról. Misimackó című meséje nagy sikert aratott. Úgy vélte, verset azért érdemes olvasni, hogy szépen tanuljunk meg fogalmazni, ugyanis ez a mindennapi élet tartozéka. Hiszen így akár még egy szerelmes smst vagy e-mailt is hatásosabban meg lehet írni. Az irodalmat olyan oldalai felől kell megközelíteni, mint amilyen a szerelem is, ami minden fiatalt érdekel.
 
Orbán Faludyt izgalmas alkotónak tartja, elmesélte, a költő imádott élni, beutazta a világot, 95 éves korában cigarettázott, borozott, valamikor körbe úszta Málta szigetét. Többször járt Erdélyben, a Szent Anna tói Múzsák éjszakája rendezvényen, mulatott, éjszakákat beszélt át a fiatalokkal, felavatta a kolozsvári Toldi vendéglőt, és ha nem távozik el az élők sorából, Tordaszentlászlóra költözött volna, mert megszerette az erdélyi embereket, jól érezte magát közöttük.
 
A programsorozatban színre lépett egészen fiatal szerkesztőivel a Cimbora ifjúsági lap, valamint zenei érdekességekkel is találkozhattunk. A Kolozsvári Barátaink zenekar megzenésített versekkel varázsolta el a hallgatóságot, volt Cseh Tamás emlékest és a fesztivál záróakkordjaként Murányi Tóni zenekara húzta a talpalávalót.
 
A diákok szavalóversenyen és irodalmi vetélkedőn is részt vehettek.
Farkas Wellmann Endre szerint szükséges a kortárs irodalom tanítása, bár az oktatási keret ezt szegényesen tartalmazza, ő ahol tudja, magyartanárként megpróbálja megszerettetni a tanítványaival. A Faludy Fesztivál sikere is azt bizonyítja, hogy van igény ilyen kezdeményezésre. Farkas Wellmann elárulta: minden évben szerveznek majd irodalmi fesztivált és hívnak máskor is a faluba kortárs alkotókat.