A családi nap programsorozata délelőtt 10 órakor kezdődik és 16 óráig tart, ezalatt pedig számos lehetőség kínálkozik egy izgalmas és szórakoztató nap eltöltésére szülőknek és gyerekeknek egyaránt.
A Bohókás barangolás című farsangi családi kincskeresés során egy rejtélyekkel teli kincskereső füzettel eredhet mindenki az álarcok, tréfák és mulatságok után, az út végén pedig egy meglepetéssel teli kincsesláda várja a kincskeresőket.
Szintén izgalmas a Farsangi kézműveskuckó elnevezésű tárgyalkotó foglalkozás, ahol mindenki saját ékszert készíthet magának a farsangi mulatságra.
A régóta nagy sikerrel futó Apróságokkal a múzeumban! ezúttal a Seuso-kincs világába kalauzolja látogatóit, hogy megmutathassa, hogyan is mulatoztak a rómaiak Saturnalia ünnepén. A program regisztrációhoz kötött.
Mivel nincs farsang álarc nélkül, a múzeum farsangi álarckészítő foglalkozást is rendez, ahol pompás barokk arany ékszerek, ruhák, festmények segítik a résztvevőket az inspirálódásban, a tökéletes motívumok megtalálásában. A program regisztrációhoz kötött.
A Farsangi mulatság című mesepedagógiai foglalkozás témája a farsang, itt a kicsik és nagyok karöltve léphetnek be egy varázslatokkal teli helyre, hogy farsangról, tréfáról, ünneplésről tájékozódhassanak, beszélgethessenek, alkothassanak. A program regisztrációhoz kötött.
Mivel zene nélkül sem lenne teljes a farsang, a múzeum Dísztermében egy nem mindennapi zongora és Szirtes Máté zongoraművész várja, hogy elvarázsolhassa zenéjével a hallgatóit.
Az Állatok farsangja című interaktív zenés foglalkozáson Camille Saint-Saëns Az állatok farsangja című zeneműve és M. Kecskés András pantomimművész várja az érdeklődőket, hogy megismertesse velük a farsanghoz köthető népszokásokat. A program regisztrációhoz kötött.
A Bolondok ünnepe – Farsang a középkorban című családi tárlatvezetésen számos, a farsanggal kapcsolatos kérdésre kaphatunk választ. Megtudhatjuk például, hogy mióta létezik farsang, hogy honnan ered az ünnep, hogy volt-e már az ókori Rómának is hasonló ünnepe, illetve hogy a farsang része lehetett-e a középkori ember életének. A program regisztrációhoz kötött.
Az Élő múzeum című program során a Ragyogj! – Ékszerek ideje című időszaki kiállításon kalandozhatnak az érdeklődők, így akiket érdekelnek a csillogó ékszerek és ragyogó kincsek, azok az ősi kincsek után kutatva, a múlt titokzatos szereplőivel találkozva fejthetik meg a nagy ékszerrablás titkát. A program regisztrációhoz kötött.
A farsangi nap keretében a Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Vöröskereszt adománygyűjtést rendez, ahol várják a látogatók felajánlásait.
A regisztrációhoz kötött programokra a létszám és korosztály megadásával lehet jelentkezni a muzeumpedagogia@mnm.hu címen.
A családi nap jegyára tartalmazza a programokon való részvételt és az állandó kiállítások belépőjegyét is, valamint a Ragyogj! – Ékszerek ideje című időszaki tárlat is megtekinthető vele.
A farsangi nap programjai:
10.00-15.00 – Bohókás barangolás – Farsangi családi kincskereső
10.30-15.30 – Farsangi kézműveskuckó – Tárgyalkotó foglalkozás
10.30-11.30 – Apróságokkal a múzeumban! – Római mulatság
10.30-11.30 – Farsangi álarckészítő foglalkozás
11.30-12.30 – Farsangi mulatság – Mesepedagógiai foglalkozás
12.30-13.00 – Szirtes Máté zongoraművész koncertje
13.00-14.00 – Állatok farsangja – Interaktív zenés foglalkozás
14.00-15.00 – Bolondok ünnepe – Farsang a középkorban – Családi tárlatvezetés
15.00-16.00 – A nagy ékszerrablás! – Élő múzeum
10.00-16.00 – Farsangi adománygyűjtés