Jeles napok

Február – Böjtelő hava – Télutó – Jégbontó hava

Jeles napok

Szent Skolasztika

Skolasztika, középkori magyar alakjában Kolos, Szent Benedek húga volt. A Debreczeni-kódexben olvasható legendája szerint klastromában bátyja egyszer több fráter kíséretében meglátogatta. Istenes társalgásba merülve, rájuk alkonyodott. Benedek menni akart, Skolasztika hiába kérlelte, hogy éjszakára maradjon nála. Erre e nömös szűz öszve kucsolván kezét, reája hajtván fejét az asztalon, kéré az Úristent, hogy essét anna, hogy bátyja mehetne az éjszaka az ő klastromában: Az égen egy kicsiny fölleg sem volt, most azonban villámlás, mennydörgés, hatalmas zápor kerekedett, és így Benedek kénytelen volt társaival visszamaradni. Csak reggel térnek a kolostorukba. Harmadnapra imádság közben húga lelkét egy nömös szépséges fejér galamb képében látta távozni. Megilletődött bátyja Skolasztikát ezután a maga előkészített koporsajába fekteti.
Kolos a középkorban még igen kedvelt asszonyi keresztnév volt. A hagyomány szerint így hívták Szent István sánta húgát is. Az ő számára alapította a somlóvásárhelyi bencés apácamonostort. Kultuszának emléke Vizsoly freskóképe és a garamszentbenedeki apátság faszobra (1483). Barokk Skolasztika oltára van a celldömölki apátság templomának.
Tudomásunk szerint népünk már csak a kalendáriumi helye miatt tartja számon. Ezen a napon szedték meg a múlt században Kiskunfélegyházán a Gyümölcsoltó Boldogasszonykor való szemzéshez az oltóágat.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Batthyány Lajos születésnapja – 1807

Batthyány Lajos gróf (1807–1849) a magyar reformkor kiemelkedő nemzeti érzelmű arisztokratája, akinek ismertsége az 1848-at megelőző évtizedben vetekedett Széchenyi István népszerűségével. A forradalom közelmúlt 150. évfordulójának ünneplésekor azonban a felelős kormány, s annak elnöke: Batthyány Lajos nem kapott figyelmet. Ez egyébként az ünnep összetettségéből (forradalom és szabadságharc) következett, hiszen Batthyány nem volt forradalmár, sem a szabadságharc vezető alakja. Kossuth Lajos, majd Deák Ferenc születésének 200. évfordulója az első felelős miniszterelnököt szinte mellékszereplővé tette. A Batthyány körüli információ hiányát jól mutatja, hogy a Nemzeti Bank által 1999-ben kibocsátott Batthyány-emlékérmen 1806 szerepelt a születés dátumául, holott 1982-ben, a születés 175. évfordulóján az ELTE tudományos ülésszakot rendezett, s a sajtó is tudósított arról, hogy ez alkalomból a Batthyány-mauzóleumnál – az Elnöki Tanács részvételével – koszorúzás is volt.
A Batthyány személyét és szerepét övező nagymértékű feledékenység nem csupán az elmúlt fél évszázad forradalomközpontú történeti szemléletének a következménye. 1849 után a grófot, az önkényuralom áldozatát nem lehetett nyilvánosan ünnepelni. 1870-ben a család és a főváros ünnepélyesen újratemette Batthyányt, de a kormány tagjai – néhányan – csak magánemberként vettek részt. 1867 után, az alkotmányos berendezkedés eltért 1848-tól, így az első felelős miniszterelnök tevékenysége nem szolgált precedensül. A közvéleményt egyébként a Kossuth–Görgey vita, pontosabban Görgey „árulásának” kérdése foglalkoztatta. A Kossuth-kultuszt 1918 után a forradalmat félő Széchenyi hivatalos kultuszával igyekeztek ellensúlyozni. 1945 után a forradalmi jellemvonásokkal felruházott Kossuth került a megemlékezések középpontjába. A belső árulók elleni harc jegében felélesztett „Görgey-kérdés” következtében az érdeklődés a fegyveres harc eseményei felé fordult, s így az 1848 márciusától szeptemberig terjedő „békés” időszak történései teljesen háttérbe szorultak.
A Batthyányról alkotott kép homályosságához egyébként az is hozzájárult, hogy a gróf nem vezetett naplót, s nem volt kiterjedt levelezése sem, ami segítette volna tevékenységének jobb megismerését. 1932-ben megjelent ugyan pörének feldolgozása, de a szerző nagy hangsúlyt helyezett arra, hogy kiemelje Batthyány és Kossuth ellentétét, amit védekezése során a gróf többször hangsúlyozott. A marxista igényű történetírás így – újabb kutatások nélkül – egy ideig a forradalom ellenségének, s az udvarral minden áron kiegyezni akaró személynek tekintette Batthyányt.
A kutatás bebizonyította, hogy az 1848. évi törvények értelmében szervezett nemzetőrség felállítása, valamit a honvédek toborzásának megindítása Batthyány hatásköre volt. Ez az 1970-es évek elején vált ismertté a szakma számára. Azonban évek teltek el, amíg az akkor egységes középiskolai történelemkönyv szerzője a volt miniszterelnöknek erről a tevékenységéről egy-két mondatot beiktatott a szövegbe. Mivel ez így nem kapott különösebb hangsúlyt, a tanárok többsége a tananyag adott felépítése mellett erre az egy-két mondatra érthetően nem fordított nagy figyelmet. A diákok, ha többletinformációt igényeltek, az a Görgey kérdés kapcsán tették. Batthyány besorolt október 6-a áldozatai közé, s miniszterelnöki tettei helyett inkább az maradhatott meg a tanuk emlékezetében, hogy öngyilkossági kísérletével miként sikerült elkerülnie az akasztást.

Bernátsky Jenő születésnapja – 1873

Az Alföld növényföldrajzának kutatója, BERNÁTSKY Jenő (Versec, 1873. február 10. – Budapest, 1944. december ?) a Budapesti Tudományegyetemen természetrajz-vegytan szakon szerzett oklevelet, majd a Nemzeti Múzeum növénytárába került. Rendkívül kiterjedt növénygyűjtő munkát végzett itthon: Budapest környékén, a déli országrészben, a Magas-Tátrában, a horvát tengerparton valamint külföldön is: Németországban, a Keleti-tenger partján, Szerbiában és Romániában.
A magyar Alföld növényföldrajzi kutatásában mérföldkövet jelentett 1899-es nyírségi gyűjtőútja. Megfigyelései alapján arra a következtetésre jutott, hogy az egész Alföld a közép-európai tölgyövbe tartozik és cáfolta azt a széles körben elterjedt nézetet, amely szerint az Alföldnek „fapusztító sztyepp-klímája” lenne. Megállapította, hogy a klíma az Alföld minden vidékén megengedné erdő kialakítását, de ezt részben a talajviszonyok, részben az emberi kultúra rég tartó hatása (állattenyésztés, növénytermesztés) megakadályozza. Cikksorozatot jelentetett meg az Alföld befásítása érdekében. Pontos vonásokkal rajzolta meg az Alföld növényföldrajzát, ősi vegetációs képét.
A növénytársulásokkal is foglalkozott. Borbás Vincének a Balaton flóráját leíró művét németre fordította és egyben át is dolgozta; ennek során megállapította, hogy a balatoni növényformáció a mediterrán vegetációs típus északi „kisugárzásának” tekinthető, örökzöldek nélkül.
Szervezettani és rendszertani kutatásokat is végzett, főként a liliomfélék rokonsága érdekelte.
Az 1910-es évektől kezdve figyelme mindinkább a növénytermesztés gyakorlati problémái felé fordult. Publikációiban a szőlő-, gyümölcs- és zöldségtermesztés, valamint a gombászat számos kérdésével foglalkozott. Humoros hangvételű, népszerűsítő könyveket is írt a „hobbykertészek” számára: A veteményes kert, Szőlőmívelés, Az ehető gombák, A mezőgazdaság alapelvei, A gyümölcskertészet elemei címmel; ezek számos kiadást értek meg az 1920-as években. Tudományos értékű műve az 1929-es Bevezetés a növénykórtan elemeibe. A hazai szakirodalomban ez volt az első olyan munka, amely a mezőgazdasági növények fontosabb betegségeit összefoglalva tárgyalta.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban, 1998)

Csizmadia Ernő születésnapja – 1924

CSIZMADIA ERNŐ (Beje, 1924. február 10. – Budapest, 1984. november 14.): agrárközgazdász, gazdaságpolitikai szakember, egyetemi professzor, szövetkezetelméleti szaktudós. 1950-ben a Közgazdaságtudományi Egyetemen szerzett diplomát. 1950-től 1956-ig a Gödöllői Agrártudományi Egyetem docense, 1957-től 1963-ig az MSZMP Központi Bizottsága agitációs és propaganda osztályának munkatársa volt. 1964-től 1968-ig a Minisztertanács Titkárságának főosztályvezetője, 1968-tól 1971-ig a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem tudományos rektorhelyettese volt. 1971-től 1975-ig a Központi Bizottság gazdaságpolitikai osztályának helyettes vezetője volt. 1975-től haláláig a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem professzora, 1977 és 1979 között dékán, 1979-től haláláig az egyetem rektora volt. Szövetkezetelméleti kutatásokkal, az agrár-ipari fejlődés törvényszerűségeinek vizsgálatával foglalkozott.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1999. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Tőry Kálmán születésnapja – 1891

TŐRY KÁLMÁN, (Tögl) (Budatétény, 1891. február 10. – Budapest, 1975. április 17.): vízépítő mérnök, a kisvízszabályozási rendszer kidolgozója. Oklevelét a budapesti műegyetemen szerezte (1914). Ezután a Budapesti Folyammérnöki Hivatal szolgálatába lépett, majd 1923-ban Rohringer Sándor mellett adjunktus lett a műegyetem vízépítési tanszékén. 1926-tól a Győri Folyammérnöki Hivatal mérnöke, majd főnöke, a Felső-Dunán a csehszlovák vízügyi szolgálattal közösen a szabályozási munkák magyar vezetője volt. E munkássága kapcsán elsőként mérte a Duna görgetett hordalékhozamát és egy új kisvízszabályozási rendszert dolgozott ki. 1939-ben vízépítési kerületfelügyelő volt a Földművelésügyi Minisztériumban, 1940-től a Vízrajzi Intézet igazgatója. 1943-45-ben a minisztérium folyammérnöki osztályának vezetője volt. 1945-től a Vízrajzi Intézetnél működött. Elvállalta a magyarországi Duna-szakasz részletes felmérését és elkészítette a folyam mélységvonalas medertérképét, megírta a Duna monográfiáját. 1949-ben a Vízgazdálkodási Hivatal szolgálatába állt; és jelentős szerepe volt az 1954. és 1956. évi dunai árvizek elleni védekezésben. Már korábban is szorgalmazta egy dunai jégtörőflottilla felállítását. 1958-ban három évre a Duna Bizottság műszaki főosztályának vezetésével bízták meg. 1961-ben vonult nyugalomba. Lefordította Huszár Mátyásnak a Körösök szabályozásáról szóló kéziratos tanulmányát. A Magyar Hidrológiai Társaság 1963-ban tagjává választotta. A szakirodalmat számos tanulmánnyal gazdagította.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Február 10-én történt

Ezen a napon született Sebő Ferenc Kossuth-díjas zeneszerző, a nemzet művésze. A sokszínű előadónak lényegi szerepe volt a magyar táncházmozgalom elindításában, illetve a hazai hangszeres népzene népszerűsítésében.

Sebő Ferenc zenész 2017-ben, a Hogy volt?! című műsorban. Fotó: MTVA/MTI/Zih Zsolt
Sebő Ferenc zenész 2017-ben a Hogy volt?! című műsorban. Fotó: MTVA / MTI / Zih Zsolt

Ünnep

 

A gyermek hospice világnapja – A hospice a haldokló – elsősorban daganatos – betegek humánus, összetett ellátása. Ezen belül a gyermekek gondozása különleges feladat: meg kell találni az egyensúlyt a remény és az igazság között.
Szent Skolasztika ünnepe – Itáliai keresztény szűz, a Benedek-rendi zárdák és apácáik védőszentje, vihar idején fohászkodnak hozzá.

 

Február 10-én történt

 

1364 IV. Károly német-római császár, I. (Nagy) Lajos magyar király és IV. Rudolf osztrák herceg Brünnben békét kötött.

1853 A budai Várhegy alatt megkezdődött a Budai Váralagút építése, amelyet 1857. április 30-án adtak át a forgalomnak.

1947 A második világháborúban győztes nagyhatalmak képviselői aláírták Párizsban a háborút lezáró békeszerződést, többek között Magyarországgal.

1989 Megkezdte munkáját a február 4-én Budapesten megalakult Magyar Máltai Szeretetszolgálat Kozma Imre vezetésével.

1989 A Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizottságának ülése állást foglalt a többpártrendszer megvalósításáról, valamint kimondta, hogy 1956 októberében népfelkelés volt.

2002 Ellopták a vizsolyi református templomból a Vizsolyi Bibliát, amely a Károli Gáspár által 1590-ben nyomtatott első kiadás meglévő húsz példányának egyike volt. 2003 október végén sértetlenül megtalálták.

2002 Erdélyben élő vagy onnan származó magyar írók létrehozták az Erdélyi Magyar Írók Ligáját.
2006 Torinóban megkezdődött a XX. téli olimpia.
2009 Első alkalommal ütközött össze két távközlési műhold az űrben: egy amerikai Iridium távközlési műhold és egy használaton kívüli orosz szatellit csapódott egymásnak Szibéria fölött.

 

Február 10-én született

 

1789 Ruzitska György zeneszerző és zenepedagógus
1807 Batthyány Lajos földbirtokos, 1848-ban az első magyar miniszterelnök

1890 Borisz Paszternak Nobel-díjas szovjet-orosz költő, író

1898 Bertolt Brecht német drámaíró, költő, író, kritikus, színházi rendező

1910 Holesch Dénes festőművész

1912 Darvas József Kossuth-díjas író, publicista, politikus

1919 Bessenyei Ferenc Kossuth-díjas színész, a nemzet színésze
1919 Komlós Juci Jászai Mari-díjas színésznő, a nemzet színésze

1922 Göncz Árpád József Attila-díjas író, politikus, Magyarország rendszerváltozás utáni első államfője
1925 Szirtes Ádám Kossuth-díjas színész
1935 Vajda Mihály Széchenyi-díjas filozófus, akadémikus

1938 Csala Benedek karmester

1943 Horváth László Jászai Mari-díjas színész

1943 Kertész Péter Jászai Mari-díjas színész
1944 Mándoky Kongur István turkológus, Ázsia-kutató, a kun nyelvemlékek kutatója

1947 Sebő Ferenc Kossuth-díjas előadóművész, zeneszerző, a nemzet művésze, itt interjúztunk vele
1949 Kubinyi Anna Kossuth-díjas textilművész, gobelintervező
1949 Madarász Iván Kossuth-díjas zeneszerző
1954 Szilágyi Sándor újságíró, fotográfus, kritikus

1967 Laura Dern Oscar-díjas amerikai színésznő
1983 Bábel Klára zongora- és hárfaművész
1991 Emma Roberts amerikai színésznő

1997 Chloë Grace Moretz amerikai színésznő
1999 Holló Balázs magyar úszó

Február 10-én halt meg

1242 Magyar Szent Pál Domonkos-rendi szerzetes, a kunok apostola
1755 Charles-Louis Montesquieu francia filozófus és író
1829 XII. Leó, a 252. római pápa
1837 Alekszandr Szergejevics Puskin orosz költő
1868 David Brewster skót fizikus, a kaleidoszkóp feltalálója
1923 Wilhelm Conrad Röntgen Nobel-díjas német fizikus
1932 Edgar Wallace angol író, újságíró, publicista
1939 XI. Piusz, a 259. római pápa, a független államként megalakult Vatikán első uralkodója
1977 Lantos Rezső Liszt Ferenc-díjas karnagy
1983 Bodrossy Félix Balázs Béla-díjas rendező, operatőr
1994 Simonyi Imre József Attila-díjas költő
2001 Aradi Nóra Munkácsy Mihály-díjas művészettörténész
2006 Csák Ibolya olimpiai bajnok magasugró, a magyar női atlétika első olimpiai bajnoka
2013 Rapcsányi László aranytollas újságíró, szerkesztő-riporter
2014 Shirley Temple amerikai színésznő, énekesnő, táncosnő
2015 Izsóf Vilmos magyar színész
2023 Carlos Saura spanyol filmrendező, fényképész

#eztörténtma