Fehér éjszaka Kodály Zoltánnal

Egyéb

Borbély Mihály zenekara, a Borbély Műhely szaxofonnal, klarinéttal, tárogatóval, furulyával, kavallal, fujarával és okarinával már kijárta saját útját a Kárpát-medence zenei ösvényein - az elmúlt szombaton a Fehér éjszakában (Nuit Blanche) is utat vágott magának. Ezen az éjjelen (ahogy Magyarországon a Múzeumok éjszakáján), a Franciaországban működő kulturális közintézmények - önkéntes alapon - ingyen és hosszú nyitva tartással várják a látogatókat. A Párizsi Magyar Intézet (PMI) is részt vett a rendezvénysorozatban.

 
 2002-ben Párizs kulturális ügyekért felelős polgármester-helyettese azt javasolta, hogy az év egy éjszakáját szenteljék a kortárs művészeteknek. Legyen egy olyan éjjel, amikor egyik helyről a másikra látogat a lakosság, amikor művészet és közönség egymásra találhat. Amikor a városi terek valóban közösségi térként működhetnek, amikor hajnalig pezseg a (kulturális) élet, amikor ötletek sokasága kínál szórakoztatást és esztétikai élményt, kulturális kalandot.
 
Azóta Párizsban minden októberben megrendezik az úgynevezett Fehér éjszakát  - idén éppen 6. alkalommal. Ezen a szombaton, október 6-án, este héttől másnap reggel hétig Párizs-szerte folyamatosan zajlottak az érdekes események: a Pompidou központ kiállításaira hajnali egy óráig engedték be a látogatókat, a Châtelet Színházban a Magyarországon is jól ismert Michel Gondry filmjeit vetítették, a Villemin téren táncosok parádéztak, a Madeleine templom mellett multimédia installációba botolhattak az arra járók.
 
 
A Szajna túlpartján a Párizsi Magyar Intézet patinás épületében különleges, egyszeri koncertre került sor: Borbély Mihály zenekara, a Borbély Műhely - Szabó Dániel (zongora), Szandai Mátyás (nagybőgő), Baló István (dob) -, Kántor Balázs (cselló) vendégeskedése mellett adtak Kodály emlékműsort. Az idén 125 éve született és éppen 40 éve elhunyt Kodály Zoltán gyűjtéseiben, tanításaiban a magyar mellett szlovák, román, szerb, horvát és még sok más zenei áramlat találkozott egymást gazdagítva. Borbély Mihály és zenésztársai szombati koncertjükön ezt a változatosságot, különbözőséget és azonosságot igyekeztek megmutatni a franciáknak a komolyzene, a kelet-európai népzene és a modern dzsessz szöveteit összedolgozó átirataikkal.
 
A hangversenyt követően DJ Lee n'Gum (Vajna Balázs) szettjeire rophatták a betérők. A Tilos Rádió elnökségében is dolgozó DJ régi magyar slágereket mixelt mai zenévé, és a saját maga által összeállított VJ képekkel segítette átélni a sajátos magyar ízt a megnyert Franciaország-Új Zéland rögbi meccs után betérő boldog franciáknak.