Farkas Gábor, a könyvtár osztályvezetője az MTI-nek elmondta: nemcsak a nagyközönség, de a szakma is a "Könyvtárak rongya - Gondolatok régi könyvekről és olvasóikról" című kiállításon láthatja először Báthory István, Bethlen Gábor és I. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelmek könyveit csakúgy, mint a Beszédes Kálmán egyedülálló hagyatékából válogatott miniatűr festményeket és rajzokat.
A festőművész a 19. század végén bejárta a Közel-Keletet, rajzain megörökítette többek között azokat a rodostói házakat, amelyekben a Rákóczi-szabadságharc után hazájukból elmenekült kurucok éltek - mondta a szakember, aki a kiállítás egyik szervezője.
Regénybe illő története van az 1553-ban kivégzett Miguel Serveto (Szervét Mihály) spanyol szabadgondolkodó könyveinek, mivel többségük elhamvadt írójukkal együtt a genfi máglyán. Most egy tárlóban látható egymás mellett egyik művének 16. illetve 18. századi, erdélyi vonatkozásokban bővelkedő kiadása - tette hozzá Farkas Gábor. Az olvasói ízlés extrém megnyilvánulását mutatja a Zsámboky János által kiadott 16. századi Janus Pannonius-kötet, amelyben a humanista költő pajzán epigrammáit cenzúrázta későbbi olvasója.
Az Egyetemi Könyvtár dísztermében megtekinthető több mint hatvan kötet egyikének szerzője pedig az a Robert Fludd nevű ezoterikus filozófus, akit megidézett A Foucault-inga című regényében Umberto Eco csakúgy, mint Szerb Antal A Pendragon legendában.
(Múlt-kor/MTI)