A kor elvárásainak megfelelő múzeum
A Sándor Gyula tervezte ikonikus Krisztina körúti szecessziós épületet a köznyelv Postapalotának keresztelte, tudniillik ez volt a Magyar Királyi Posta, 1945 után pedig a Magyar Posta igazgatósági épülete. 2018-tól a Magyar Nemzeti Bank tulajdona. A felújított épületben irodák működnek, a tetőtéren kilátó várja a vendégeket, míg az alsó szinten 2022-ben nyitott a Pénzmúzeum. A Pénzmúzeum tervezői igyekeztek megfelelni annak az igénynek, hogy több generáció számára érdekes és hasznos anyagot állítsanak össze e sokak által száraznak tartott témáról. Ennek szellemét tükrözi A pénz útja című állandó tárlat, ahol láthatunk térképet a Kárpát-medencei aranybányászat és pénzverés jelentősebb helyszíneiről, és tapogathatjuk az érintőképernyős falat, amelynek segítségével virtuálisan beleshetünk az MNB érem- és pénzgyűjteményébe.
Programok a nyílt napon
A nyílt napon a Forintok találkozója programon megszemlélhetjük az első magyar aranypénzt, Károly Róbert forintját, megismerhetjük a királyi utódok: Nagy Lajos, Luxemburgi Zsigmond, Hunyadi Mátyás nagy értékű aranyforintjait. Egy társasjáték keretében pedig végigkövethetjük a Kossuth-bankók tündöklését és bukását.
Az aulában megismerkedhetünk a Kossuth-bankóval és az 1848-49-es szabadságharc elfeledett kincseivel. Ritka lelet került elő tavaly a dél-balatoni Kőröshegyen. A Fülep család ifjú gyermeke egy bontott ház téglái között akadt rá a papírtekercsre, amely több korabeli dokumentum mellett Kossuth-bankókat is tartalmazott. A lelet azóta is a Fülep család büszkesége, és örömmel osztják meg a történetet az érdeklődőkkel.
Becsültesd meg a pénzed értékét
A szervezők a gyermekekről sem feledkeztek meg, őket arra hívják fel, vigyék magukkal érméiket, bankjegyeiket az értékbecslő standhoz, ahol a múzeum restaurátora felméri a behozott érmék állapotát és tartásfokát, a múzeum numizmatikai műtárgybecsüs-szakértője, Gyarmati Ferenc pedig értékbecslést ad hozzá.
Érdekesnek ígérkezik az MNB Aranyvonat című előadás, amelyen megtudhatjuk többek között, hogy 1982-ig aranyalapú fizetőeszköz volt a napjainkban is használatos forint. Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson, szükség volt azokra a jegybanki dolgozókra, akik 1944 decemberében nyugatra indultak Magyarország teljes aranykészletével. Az előadást követően levetítik Az Aranyvonat legendája című filmet.
A Panoráma teraszon Csalami Csaba talk show-ja vár mindenkit. A műsorvezető vendége, Kovács Enikő mindent elmond a forint elnevezéséről. De ott lesz Vincze Lilla EMeRTon-díjas énekesnő is, Pluhár László pizzamester pedig harapnivalóról gondoskodik a szellemi táplálék mellé.
Fotók: Pénzmúzeum