Nyár utca, nem megy tovább: abszurd trolieltérítés a vásznon

Film

 
(MTI) - A 75 perces munka egy februári vasárnap délelőtt játszódik Budapesten, a 74-es trolin. Fel- és leszállnak az utasok, míg végül kialakul az abszurd trolieltérítés szereplőinek végleges csoportja. Aztán az egyik utas fegyvert rántva bejelenti, hogy eltéríti - az áramszedővel működő, kötött pályás - járművet. Mivel vasárnap délelőtt van, kevés ember utazik a régi trolin, de mint kiderül, a Haumann Péter, Bartsch Kata, Kerekes Éva, Sipos Vera, Keresztes Tamás és Lengyel Ferenc megformálta karakterek mindannyian ismerik a "kalózt".
    
A történet színpadi változatát a Budapesti Kamaraszínházban már láthatta a közönség. Mint a filmadaptáció forgatókönyvét is jegyző Egressy Zoltán drámaíró a film pénteki sajtóvetítését követően elmondta, a Nyár utca, nem megy tovább ötlete egy troliút alkalmával fogant meg gondolataiban. "A közeg, a helyszín volt meg először" - mutatott rá Egressy Zoltán, hozzátéve, hogy a színpadon egy felvonásba "sűrített" történetet a filmben sem bontották meg, megmaradt a zártság, csak két alkalommal hagyják el a trolibuszt a szereplők. A film egyszerre szürreális és reális, nagyon jó munka lett, jó színészekkel - hangsúlyozta a szerző.
    
Vecsernyés János rendező szerint a filmvásznon "nehéz ügy" a zártság ellenére is fenntartani a nézők érdeklődését, de a stáb vállalta ezt a feladatot. Mint fogalmazott, nem merült fel, hogy kinyissák a teret. "Nem attól érdekes egy anyag, ha sok helyszínen játszódik" - vélekedett.
    
A kulisszatitkokról szólva elárulta, a trolit vontatták, nem Kerekes Éva vezette. Mivel a 74-es járat áthalad a városon, lehetetlen volt az eredeti útvonalon forgatni, így csak néhány valós helyszínt építettek be, az egyik végállomást és a Városligetet. A filmben végig esik az eső, ez alkalmas volt arra, hogy elkendőzze a külvilágot. 
    
A filmkedvelők már többször találkozhattak olyan alkotásokkal, amelyek a BKV járműveire kalauzolták a nézőket. Ilyen volt többek közt Antal Nimród Kontroll című filmje is. Mint Szekeres Dénes producer kiemelte, a BKV-nak nem voltak fenntartásai a forgatással kapcsolatban.
    
A szakember elmondta, a produkció sokat formálódott, "meggyőzték őket", hogy érdemes filmet forgatni, mert több van benne, mint egy tévéfilm lehetőségében. A költségvetés alacsony volt, jóval kevesebb a megszokottnál - tette hozzá.
    
A Nyár utca, nem megy tovább című filmet három alkalommal - május 7-én és 8-án - láthatja a filmszemle közönsége az Uránia Nemzeti Filmszínházban és a Corvin moziban.