220602_gordoneszter_1846x.jpg

Fognak egy zsenit, és jól érzik magukat

A Così fan tutte, a Figaro házassága, a Don Giovanni, a Szöktetés a szerájból és pár év romantika korába tett zenei kitérő után ismét Mozart-operával várja közönségét ősztől az Operabeavató csapata a Magyar Zene Házában.

Dinyés Dániel zeneszerző-karmester és Göttinger Pál rendező több mint tíz éve indították el előadás-sorozatukat elsősorban azzal a céllal, hogy bebizonyítsák: az opera mindenki számára lehet élvezhető, érthető és szórakoztató egyaránt. Az elmúlt évtized telt házas sikerei őket igazolták.

A Dinyés–Göttinger páros mellett idén is nemzetközileg elismert operaénekesekkel és  pályájuk korai szakaszában járó művészekkel találkozhat a közönség a beavatókon. Ezeken az alkalmakon improvizatív módon, szórakoztató magyarázatokkal teszik közérthetővé  a művet és a műfajt, bemutatva, miként zajlik egy-egy opera próbafolyamata.

„Egyszerűnek lenni a világ egyik legnehezebb dolga. Mozartnak ez úgy megy, mintha csak olvasná. Mivel legfőbb törekvésünk a nevetve tanulás, avagy a szórakoztató közérthetőség, Mozartnál tökéletesebb választás nem létezik. Igazából a nagy Mozart-operák közül eddig csak A varázsfuvola maradt ki. Nagyon sok a szereplő, talán ezért is halogattuk, miközben a legnépszerűbb és leghíresebb operájáról van szó. Az Operabeavatókon két-három énekesnél általában sosincs több a színpadon, itt azonban egyetlen jelenetben minimum négy énekes szerepel. Szóval – hogy rögtön eláruljunk valami kulisszatitkot – egy egyeztetési rémálom lesz az évadunk” – mondja Dinyés Dániel. „Fogunk egy zsenit, és jólérezzük magunkat. Én mindig így gondolok az Operabeavatóra. Értelmes, minőségi időtöltés. Ez várható a 2024/25-ös évadban is.”

Az Operabeavató az utóbbi évekhez hasonlóan ismét több sorozattal készül, és a Magyar Zene Háza mellett 2025 januárjától az Átriumban is várják az érdeklődőket.

Ez is érdekelheti

Hegedűs D. Géza és Kiss Mari is visszatér a Rózsavölgyibe

Három darab magyarországi bemutatóját vállalta a tizennegyedik évadát kezdő Rózsavölgyi Szalon. Laurence Jyl Felső szomszédok című munkája Őze Áron, Audrey Schebat Búcsúüzenete Alföldi Róbert rendezésében kerül közönség elé. Az évad második felében Göttinger Pál irányításával viszik színre A Mentor című Daniel Kelmann darabot.

Hatszáz parádés programot hirdet a nagykorú Ördögkatlan Fesztivál

A szívirány nem égtáj: belül van. Ahol a kedvesség vezeti a lépéseinket, a kíváncsiság nyitja ki a kapukat, és az elfogadás alakítja a tereket. Az Ördögkatlan 2025-ben is ebbe az irányba tart: ahol az együttlét nemcsak élmény, hanem ember- és közösségformáló erő. Olyan nagybetűs Hely, amiről akkor álmodunk, amikor ez a szó jut eszünkbe: haza.

Sherlock Holmes visszatér a Thália Színházba

A Thália Színház 2025/2026-os műsorterve a sokszínűség jegyében készült. A rejtélyek évadában hat bemutatóval, klasszikus vígjátékokkal, kortárs drámákkal és fekete komédiával bővül a repertoár a nagyszínpadon és a Télikertben.