A 20. századi magyar művészet kiemelkedő alakjaként számontartott Kovásznai György 1934-ben született Budapesten; a modernizmusból kiinduló, a nyolcvanas évek neoexpresszionizmusát a hetvenes években már megelőlegező festőművész különleges kísérleti animációs filmek alkotójaként, íróként és költőként is ismertté vált. Kovásznai György 1983-ban halt meg, és életműve az akkori időszakot jellemző betiltások és elhallgatások miatt háttérbe szorult. A művész korszakalkotó munkássága napjainkban azonban egyre nagyobb népszerűségnek örvend, köszönhetően annak, hogy az elmúlt években megtörtént az életmű professzionális feldolgozása. Kovásznainak a magyar vizuális művészet történetében egyedülálló munkásságából először 2010-ben a Magyar Nemzeti Galériában rendeztek kiállítást, 2011-ben pedig a Szépművészeti Múzeumban a világhírű dél-afrikai művész, William Kentridge videóinstallációjával együtt mutatták be Kovásznai György animációs rövidfilmjeit.

 

Az Ybl Budai Kreatív Házban most megnyíló emlékkiállításon filmjeihez kapcsolódó munkáiból látható válogatás. Kovásznai egész élete során a festményfilmektől egészen az animációs dokumentumfilmekig különféle megoldásokkal kísérletezett annak érdekében, hogy Budapest különleges atmoszféráját megragadja. ?A hidegháború vége után két évtizeddel, az aszinkronitás és a párhuzamos modernitások, a globális assemblage korában élnünk kell azzal a különleges történelmi lehetőséggel, hogy a hidegháborús időszak művészeti produkciói ? akár Nyugaton, akár Keleten keletkeztek ? egymással összemérhetők közös referenciatartományuk, a modernizmus talaján. Kovásznai György művészete nem izolált jelenség. A hidegháborús Európa művészetének történetében ideje, hogy elfoglalja az őt megillető helyet? ? fogalmazta meg Iványi-Bitter Brigitta, a kiállítás kurátora.

 

A tárlatnak otthont adó Ybl Budai Kreatív Ház májusban nyílt meg a Várkert Bazárral szemben; a Kovásznai György munkásságának emléket állító tárlat július 22-éig várja a látogatókat a frissen megújult, Duna-parti épületben.

 

Forrás: MTI

Fotó: Ybl Budai Kreatív Ház Facebook-oldala