Székely János (1929?1992) erdélyi költő, író, drámaíró, esszéista a 20. század második felének egyik legfontosabb alkotója. A Caligula helytartója című 1972-es drámájával ? amelyet először 40 éve mutattak be Gyulán, Harag György rendezésében ? világirodalmi jelentőségű emelkedő életművet hozott létre, amely túlmutat a regionális és aktuálpolitikai meghatározottságokon. A Gyulai Várszínház nyáron kétnapos programsorozattal hívta fel a figyelmet az életműre; október 17-én és 18-án a programsorozat Budapesten is megtekinthető.
Az október 17-ei napon tudományos konferenciát rendeznek a Pesti Vigadóban, amelynek előadói között van Bertha Zoltán, Elek Tibor, Falusi Márton, Szakolczay Lajos és Szász László, akik a lírai, prózai, drámai, esszéírói életmű legfontosabb darabjait és kérdéseit tárgyalják. Szintén a Pesti Vigadóban az Én és a világ című előadói esten Henn János, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház színművésze a lírai életmű legkarakteresebb darabjaiból ad elő válogatást. A Nemzeti Színházban október 17-én este Székely János Dózsa című monodrámája látható Bartus Gyula előadásában, Árkosi Árpád rendezésében, míg október 18-án a Nemzeti Színházban A nyugati hadtest című novelláskötetből készített hangfelvételt ismerheti meg a közönség. Az előadók között van Schnell Ádám, Horváth Lajos Ottó és Széles Tamás.
A Nemzeti Színházban október 18-án látható a Szász János rendezte Caligula helytartója című előadás, a Gyulai Várszínház és a Nemzeti Színház közös produkciója. Az előadás előtt kerekasztal-beszélgetést tartanak Székely János és a Caligula helytartója címmel, Balázs Gábor, Elek Tibor, Markó Béla és Szász János részvételével. A Gyulai Várszínház és a Nemzeti Színház közös előadását júniusban láthatta először a közönség Gyulán. A produkciót, amelynek főszerepeit Trill Zsolt és Horváth Lajos Ottó játssza, szeptember 21-én mutatták be a Nemzeti Színházban: a teátrum ezzel a premierrel ünnepelte a magyar dráma napját.
Forrás: MTI
Fotó: nemzetiszinhaz.hu