A tizenhét éves múltra visszatekintő fesztivál az elmúlt évek alatt különleges színfoltja lett a nyár végi Budapestnek, és bekerült a nemzetközileg is jegyzett kulturális rendezvények közé - olvasható a szervezők közleményében. A rendezvényt augusztus 31-én nyitották meg a Dohány utcai zsinagógában, ahol a Budapest Klezmer Band és Tompos Kátya koncertje előtt Fischer Ádám úgy fogalmazott: a zsidó szervezeteknek és minden jóérzésű embernek fel kell vennie a kesztyűt az összekacsintó, kódolt zsidózás ellen.
A fesztivál hagyományos helyszíneihez - Dohány utcai zsinagóga, Rumbach utcai zsinagóga, Uránia Nemzeti Filmszínház, Goldmark terem - idén a RaM Colosseum, a MOM Kulturális Központ, a Zeneakadémia, a Kárászy Szalon és a Mazel Tov, valamint három vidéki város, Gyöngyös, Pécs és Veszprém is csatlakozott.
A rendezvény során fellép mások mellett a Jerusalem Academy Chamber Choir (Jeruzsálemi Akadémia Kamarakórusa), Giora Feidman és a Gitanes Blondes, a Budapest Bár (Bangó Margittal és Lászó Boldizsárral kiegészülve), a David Yengibarian Trio, a Lukács Miklós Trió, a Nigun, Zorán (Gerendás Pétert és Kulka Jánost látva vendégül), Bródy János, Horgas Eszter és Falusi Mariann, valamint Korcsolán Orsolya és Mali Emese.
Szeptember 2-án lép színpadra Párniczky András és zenekara, a Nigun a kelet-európai zsidó zenei hagyományokra épülő improvizatív zene egyik nemzetközileg legelismertebb képviselője, valamint aznap este mutatnak be egy önéletrajzi drámát is. Egy pesti lány színdarab fiatalok és felnőttek számára egyaránt olyan élményt nyújt, amelyből a magyar zsidóság II. világháborúban elszenvedett borzalmai, a 20. század vészkorszaka egy fiatal pesti lány sorsán keresztül válnak érthetővé.
A Holokauszt 70 emlékév jegyében tűzik műsorra a Kislányom, Anne Frank című táncjátékot a Budapest Táncszínház társulata, Gálffi László színművész (Otto Frank) és Sághy Alexandra táncművész (Anne Frank) előadásában szeptember 2-án. Több képzőművészeti és fotókiállítás is kapcsolódik a megemlékezéshez, így például az Imák Auschwitz után az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány szervezésében, valamint az Életben tartva az emlékeket című poszterkiállítás.
Egy másik emlékest a híres fotós, Robert Capa világát idézi fel a róla készült magyar dokumentumfilm és megzenésített versek segítségével; utóbbiakat Bruno Cicchetti olasz költő szerezte, Jávori Ferenc (Fegya), a Budapest Klezmer Band Kossuth-díjas alapítója és vezetője zenésítette meg és Nagypál Gábor, valamint a világhírű román színésznő, Maia Morgenstern adja elő.
Szeptember harmadikán többek között Pierre Diener: Egy őrült nő naplója c. monodrámát láthatja a közönség, de aznap lesz a KornGOLDmark ? Korcsolán Orsolya és Mali Emese lemezbemutató koncertje, valamint fellép David Yengibarian Trio, Zorán és a Budapest Bár.
A hétvégén többek között Horgas Eszter és Falusi Mariann estje, Martin Sherman: ROSE című monodrámája és Bródy János koncertja szórakoztatja az érdeklődőket.
Számos programon találkozik az irodalom és a zene. Szeptember 1-én kutató kezek címmel adott közös estet Alföldi Róbert és a Szakértők zenekar, valamint Radnóti halálának 70. évfordulójára Nem tudhatom - Radnóti és korunk címmel verset, prózát és zenét font össze Mácsai Pál, Fullajtár Andrea, Dés László, Dés András és Lukács Miklós. Pár-Beszéd mottóval pedig Parti Nagy Lajos, Grecsó Krisztián, Dés László és Dés András kommunikál egymással az irodalom és a zene nyelvén szeptember 3-án.
A száz éve született zongoraművészre, Fischer Annie-ra szalonbeszélgetéssel és koncerttel emlékeztek a Pozsonyi úti Kárászy Szalonban Prunyi Ilona, Csoba Tünde és Falvai Katalin zongoraművészek, Dévény Anna gyógytornász, Szutrély Katalin operaénekes és Székely György orvos közreműködésével, az est házigazdája és a megnyíló Fischer Annie-kiállítás kurátora Kárászy Szilvia zongoraművész volt.
Az idén a zsidó gasztronómia is sok meglepetést tartogat. A patinás Gellért szálló a fesztivál előestéjén klezmer zenével kombinált autentikus zsidó menüből álló vacsorára hívja a vendégeket, a Courtyard by Mariott City Center pedig a zsidó konyha különlegességeit sorakoztatja fel és speciális gasztroprogramokat kínál a fesztivál idején.
A mára Európa egyik legnagyobb zsidó kulturális rendezvénysorozatává vált Zsidó Nyári Fesztivál idén több mint tíz helyszínen mintegy harminc produkcióval, csaknem félezer közreműködővel várja vendégeit. A részletes program elérhető a fesztivál honlapján (zsidonyarifesztival.hu).
Forrás: MTI