Gnathia-kancsó az évszak műtárgya a Szépművészeti Múzeumban

Kultpol

A festéssel díszített, ókori görög agyagkancsó az időszámítás előtti harmadik és első század között, dél-itáliai, kis-ázsiai és egyiptomi műhelyekben készült terrakotta komédia-maszkokkal együtt látható a Szépművészeti Múzeumban. A kancsó a Dél-Itáliában alapított görög városokban készült.
múzeum ismertetője szerint részben a nagyfestészet utánzására, részben a helyi ízlés követelményeinek eleget téve az egyhangúnak érzett vörösalakos díszítés mellett, amelyet ugyancsak egyre gyakrabban élénkítettek ráfestett színekkel, a vörösalakos vázák műhelyeiben új technikát hoztak divatba: a vázák testét teljesen feketére festették, és erre a fekete alapra utólag vitték fel változatos színekkel a díszítést.
Az Apuliában, Itália délkeleti sarkában ezzel az új technikával díszített vázákat egy korai lelőhelyükről, az Adriai-tenger partján fekvő Gnathiáról (ma: Egnazia) nevezték el, és ezt az elnevezést máig megtartották, bár a Gnathia-kerámia a tarentumi vörösalakos vázafestő műhelyekben született, és készítésének fő központja később is Tarentum maradt.
A bemutatott Gnathia-kancsót körülvevő terrakotta álarcok az újkomédia Polluxnál felsorolt maszk-típusaiból adnak válogatást. Az ilyen terrakották a i.e. 4. századtól a római császárkorig a Földközi-tenger vidékein széltében elterjedtek. Főleg sírokból kerültek elő, és gazdag változataik hű képet adnak az újkomédia jellegzetes cselekmény-típusairól. Egyedülálló példány a töredékes álló komédiaszínész különleges finomsággal mintázott kis szobra, testén a császárkorban is használt trikó-szerű ruhával, részletesen kidolgozott szolga-álarccal. A darabok dél-itáliai, kis-ázsiai és egyiptomi műhelyekben készültek a i.e. 3-l. században.
A Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteménye 2003 telén indította útjára Az évszak műtárgya kamarakiállítás-sorozatot, amelynek célja, hogy rendszeresen a közönség elé tárjon egy-egy újonnan megszerzett vagy restaurált művet, emellett olyan alkotásokat mutasson be, amelyekről új, a közönség érdeklődését is felkeltő tudományos eredmények születtek. Az érdeklődők a sorozatban eddig többek közt terrakotta ifjút, múmiamaszkokat és különleges varázsbotot láthattak a  múzeumban.
(Múlt-kor/MTI)