Túl a harmincon
Kelet-Közép-Európa legrégebbi folkzenei fesztiválját immár 31. alkalommal rendezik meg - az ország egyik legizgalmasabb, legromantikusabb műemlékében, a Diósgyőri várban. Ám rendhagyó módon, ebben az évben nem csak Miskolcon és a várban, hanem Sajóvámoson is több program várja az érdeklődőket. ?Egymást találtuk meg? ? mondta Rosta Katalin, a Kaláka fesztivál programigazgatója, s hozzátette: a fesztiválsorozat negyedik évtizedében szeretnének Miskolc határain túl, a megyében is megjelenni a rendezvényekkel, s épp akkor kereste meg a Kaláka Fesztivál szervezőit Sajóvámosról az SMS ? azaz a Sajóvámosi Művészeti Staféta gárdája, amikor ehhez igyekezett partnereket keresni. Örömmel mondtak igent, mert az SMS év közben is folyamatosan, magas színvonalú kulturális programokat szervez, s azokhoz szervesen illeszkedik Kaláka Fesztivál programja is.
Gyerekjáték a belépő
Az évtizedes hagyományoknak megfelelően a szombat délelőtt a gyerekeké. Ezúttal azonban a Kaláka együttes ? s a fesztivál szervezői ? úgy döntöttek, hogy a Miskolc környékét sújtó árvízi katasztrófára tekintettel ingyenes lesz a Gyerekfesztivál. Azaz majdnem. A közönséget ugyanis arra kérik, hogy mindenki hozzon magával egy-egy játékot, plüssállatot, könyvet, sporteszközt, gyerekeknek szóló CD-t, DVD-t, VHS-kazettát, magnókazettát, és így tovább.
Az összegyűlt ajándékok - dr. Ódor Ferenc, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlés elnöke javaslatára, a megyei Európa Ház és az önkormányzat segítségével - az egyik katasztrófa sújtotta településre, Felsőzsolcára kerülnek, ahol az óvoda és az iskola minden felszerelését, beleértve a játékokat, könyveket, sporteszközöket ? megsemmisítette az árvíz.
A gyerekeknek szóló programban fellép a Kaláka és Gryllus Vilmos, a koncert után pedig és egy remek bábos-zenés - mesés produkciót is láthatnak az érdeklődők Écsi Gyöngyi előadásában.
Minden, ami occitan
A három napos Kaláka fesztiválon évről évre a hazai és nemzetközi folk- és világzenét játszó zenekarok ismert előadói lépnek fel, idén ? többek között ? a Muzsikás, a Firkin, Ferenczi György és a Rackajam, a RotFront, a Régimese, a PG Csoport. Természetesen színpadra lép az összművészeti rendezvény névadója és házigazdája is, az idén 41 éves Kaláka együttes.
Az idei Kaláka Fesztiválon kiemelt szerepet kap a dél-franciaországi occitan kultúra. Bár a 13 milliós népcsoport nyelvét már kevesebben ismerik, de ők erősen őrzik hagyományaikat. Legjelentősebb képviselőjük, Michel Montanaro ? évtizedek óta trubadúrként járta és járja a világot, mára híres zeneszerzővé vált. A fesztiválon pedig nem csak ő lép fel a Vents d?Est (Keleti szél) nemzetközi zenekarával, hanem fia, Balthazar Montanaro is a Zef nevű formáció élén. Ezzel együtt neki kiállítása is lesz - lévén képzőművész -, s az occitan kultúra zenéjét Occi-Cant kórus előadásában is élvezheti a közönség. A teljességhez tartozik, hogy a fesztiválon ? premier előtt levetítik Szomjas György Michel Montanaroról szóló dokumentum- és koncertfilmjeit, valamint az occitan kultúrát bemutató kilenc részes rövidfilm sorozatát.
Színház, könyv, kiállítás, vásár
A koncerteken kívül - mint minden évben ? ezúttal is lesznek kiállítások, filmvetítések, táncházak, népművészeti vásár. A sorból kiemelkedik a pénteki nap délutánja, amikor is a múlt évben 40 éves Kalákáról szóló könyv bemutatóját tartják, az évfordulón tartott Meglepetés koncertről készült DVD bemutatójával együtt. A jeles évforduló egybe esett Kányádi Sándor 80. születésnapjával, ezt pedig a Kányádi 80 ? Kaláka 40 elnevezésű, erdélyi turnésorozattal ünnepelte költő és zenekar. Az erről készült fotó riportsorozat kiállítását is pénteken nyitják meg.
A 31. Kaláka Fesztivál július 9-11-én lesz, Miskolcon, a Diósgyőri várban, és Sajóvámoson. A részletes program megtalálható a fesztivál honlapján: www.kalakafesztival.hu