Énekelj, játssz, ringasd!

Egyéb

Választék a piacon
 

Ölbeli játékokban nincs hiány ma Magyarországon. Ha beírjuk a keresőbe ezt a szót, több foglalkoztató honlapja ugrik elő. Innentől csak azt kell kiválasztani, hogy lakóhelyünkhöz melyik esik a legközelebb. S hogy miért is jó ez? Miért is szükséges ez? Egyáltalán szüksége van a gyereknek erre? Tapasztalatból tudom, hogy a kicsik, még az egészen kicsik is igénylik a társaságot, a velük egykorúakét, azaz igaz a mondás: gyereknek gyerek a barátja. Ilyen összejöveteleken nemcsak a kicsik találkoznak egymással, hanem az anyukák, némely esetben az apukák is társaságra találnak, ahol megvitathatják ügyes-bajos dolgaikat a gyereknevelés területén. Ám, ha nincs időnk eljárni ilyen foglalkozásokra, akkor is érdemes ezeket a dalokat, verseket megtanulni.

 
Könyvek és lemezek
 
Az ölbeli játékoknak különös jelentőségük van a kicsi gyermekeknél. Szakértők állítják, hogy az anyával való együtt éneklés, játék, kis tapsolós, ugrálós, höcögtetős mondókák mind-mind a korai fejlesztés egyik szakasza. Az ölbeli ringatás az anya és magzat továbbkísérő mozzanata, azt a belső kapcsolatot folytatja, ami a kicsinek oly megnyugtató, ismerős, mikor még a pocakban volt. Sokunk még talán emlékszik egy-egy kis dallamra, de a szövegük, a hozzá kapcsolódó játékok elvesztek már.
 

Kerekecske Gombocska  címmel két kötetben jelent meg pár éve egy kiadvány, amelyet a nemrég elhunyt  Kokas Klára - a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Intézetének nyugalmazott docense -  zenei módszereit követve tanítja a mamát és a gyereket a dalokra. A könyvben megtalálhatóak a dalok szövegei, kottájái, képekkel gazdagítva, hogy hogyan is játsszuk el a gyerekkel.

Szintén pár éve jelent meg a Tücsökringató kiadvány, melyet Sándor Ildikó néprajzos gyűjtött össze. Kötetében az ismert mondókák, játékok mellett olyan összefoglalót is találunk, amelyben egy kicsit mi magunk is rácsodálkozhatunk, miért is jók és fontosak ezek a játékok. Mit jelentenek a szavak, a ritmusok, a dallamok. Miért is énekeljük ezt vagy azt a dalt, mit jelent ez a gyerek számára, hogyan tanítjuk szinte észrevétlenül a kicsit, hogyan érzékeltetjük vele meg a külvilágot, az érzékszerveit, a mozgást, a figyelést, a tanulást.
 
Kerekítő címmel ölbeli játékokat, mondókákat gyűjtött össze Jakabosné Kovács Judit drámapedagógus. Színes kis könyv foglalja újra össze a játékokat, kis leírásokkal, hogy mikor mit és hogyan játsszunk. A kiadványt dicséri, hogy gyönyörű illusztrációk színesítik, amelyeket Kállai Nagy Kriszta készített. A kötet mellett interneten is meghallgathatjuk a szövegeket, a dalokat, ami még nagyobb segítség az otthoni játékhoz.
 
Ringató  névvel évek óta működik egy foglalkoztató szerte az országban, s most ugyanezzel a címmel megjelent Gállné Gróh Ilona - a foglalkoztató vezetője - könyve is. A könyv felépítése hasonló az eddig felsoroltakhoz. Itt is képek, leírások, kották kísérik végig az anyukákat, mellette egy cd, amelyről a zenei kíséretet is meghallgathatják. "Vedd ölbe, ringasd, énekelj!" -biztat minket a szerző, s valóban a könyvet lapozgatva számtalan gyereket, anyukát láthatunk, akik mind-mind ennek a nagy családnak a részei, akik együtt énekeltek, ringattak, daloltak a kicsivel.
Kiváló anyagok ezek, amelyekhez kísérő foglalkozások is csatlakoznak országszerte. S hogy hogyan válasszunk, melyik a jobb? Mindegyik könyv önmagában egy remekmű, amelyről látszik, érződik, hogy szeretettel készült. Központban a gyerekekkel, a zene és a játék szeretetével.