Új utakat keres a Csimota
A General Press már évek óta Szegedi Katalin illusztrátor gyönyörű munkáit jelenteti meg, s bár igaz, hogy nem magyar szerzőjéhez készített most gyönyörű képeket, a végeredmény mégis lenyűgöző. Az Óz, a nagy varázsló című történet - amelyre sokan csak az amerikai filmváltozatból emlékeznek -, most újra megelevenedik, ezt az ízig -vérig amerikai mesét ismét megismerhetik a magyar olvasók.
A Csimota kiadó megint valami új dologgal rukkolt elő. Kamishibai - Papírszínház és meseterápiás gyerekkönyv sorozata igazi csemege. A Japánból eredő és igen népszerű papírszínház, a kamishibai a mesekönyveket színházzá alakítja. A fakeretben mozgatható nagyméretű lapok segítségével a mesélő a gyerekekkel szembefordulva, a lapok mozgatásával, az ebből eredő játékkal és ennek drámai hatásával igazi színházi élménnyé változtatja a hagyományos meseolvasást. A most kiadott sorozatban hat mese - A méhkirálynő, Jancsi és Juliska, Békakirály, Hamupipőke, Brémai muzsikusok, Az aranyhalacska történetei - elevenedik meg, fiatal és már elismert illusztrátorok - Agócs Írisz, Radnóti Blanka, Kun Fruzsina, Borogdai Zsuzsa, Takács Mari és Makhult Gabriella - közreműködésével:.
Félfordulat a Móránál
Mikó Csaba, a fiatal írónemzedék egyik ígéretes alakja is új kötettel jelentkezett. Legújabb regénye a Tükörváros titka, amely a sokszereplős kalandregény megformáltságával, remek cselekményvezetésével és érzékeny emberábrázolásával a magyar gyermekirodalom legjobb hagyományait követi. A könyv főszereplője a 12 év körüli testvérpár, Marcó és Amira, akik Tükörvárosba készülnek, hogy eltűnt apjuk nyomára bukkanjanak. A regénynek sajátos közép-európai ízt ad, és egyúttal megkülönbözteti minden más hasonló külföldi regénytől, hogy a szerző szemléletesen és részletezve írja le a diktatúra sajátosságait, és lebilincselő módon leplezi le a tömeglélektan olykor kegyetlen működését.
Pagony-különlegességek
A minőségi könyvkiadók közül a Pozsonyi Pagony sem maradt tétlen. May Szilvia és Pikler Éva Imbusz mester autót épít cimű történetében megismerkedhetünk a fantasztikus autószerelővel, vagy inkább ezermesterrel. A könyvnek nemcsak a meséje elbűvölő, hanem a képi világa is, amelyben érdemes elkalandoznunk minden oldalon, felfedezni az apró részleteket, közelebb kerülni a humoros rajzokhoz.
Török Szilvi Állatfa című könyve igazi kuriózum a kicsiknek, a legegyszerűbb geometriai elemekből épülnek fel az állatok, és az állatok családfái, amelyekből mindenki játszva megismerheti, hogy hívják a boci mamáját, mi a neve a kismedvének. A könyv érdekessége, hogy animációban is látható már, amelyet a www.mese.tv oldalon tekinthetünk meg. A kiadó másik karácsonyi meglepetése Szijj Ferenc Zöldség Anna és a beszélő pónilója. Az író új mesekönyvének főszereplője Zöldség Anna királykisasszony, s a könyv méltó társa lehet az író nagysikerű Szuromberek királyfi című meseregényének.
A Magvető kényezteti olvasóit
Idén a Magvető kiadó olvasói és persze szerzői is igazi kényeztetésben érezhették magukat, hiszen a tavaszi Év könyve díj átadóján Kovács András Ferenc Hajnali csillag peremén című verseskötete nyerte el a legjobb könyv díját. A kiadó a sok remek felnőtt kiadvány mellett folytatta a gyerekeknek szóló könyvek kiadását, s szintén tavasszal jelentette meg a Kerge ABC című verseskönyvét - a Csimota kiadóval közösen -, amelyben mai költők nagyszerű verseinek a segítségével ismerhetik meg játszva a gyerekek az ABC-t. A tavaly megjelent Mesék nőkről, Mesék férfiakról című sorozat új kötetei is napvilágot láttak, Boldizsár Ildikó mesekutató szerkesztésében megjelentek a Mesék anyákról és a Mesék apákról című könyvek, amelyek igazából nem is annyira gyerekkönyvek, de gyereklelkületű szülőknek kötelező olvasmány. Az évvégi vásárra viszont egy igazi kuriózumot dobtak piacra: a Pecsenyehattyú és más mesék című meseválogatást.
Parti Nagy Lajos és Banga Ferenc mesekönyvéről van szó, amelyben az író tizenhárom mesét alakított át "partissá", s így váltak a történetek fura, érdekes, groteszk szövegekké. A mesekönyv másik kulcsa az illusztráció, amely Banga Ferenc tollából került elő. Különleges képi világú ez a könyv, egy kicsit a vásári képmutogatók világát idézi, egy kicsit rajzfilmszerű, egyszóval olyan bangás.
Klasszikusok új köntösben
A jól bevált recept, hogy régi könyveket újra kell nyomni, egy kicsit megfiatalítani, már sok kiadónak bejött. Így volt ez idén a Holnap Kiadóval is, amely folyamatosan adja ki Bálint Ágnes remekműveit. Az idén elhunyt nagyszerű írónő egyik elfeledett meséjét jelentette meg teljesen új köntösben: a Tündér a vonaton címűt, Pásztohy Panka gyönyörű illusztrációval. Ha van még kislány, aki nem hisz a tündérekben, annak feltétlenül ajánljuk ezt a kiadványt. Marék Veronika is folyamatosan jelenteti meg, már nemcsak a saját kiadójánál, hanem a Pagonynál, sőt a Nemzeti Tankönyvkiadónál is régi meséit. Coffi, Pocak, Paprika levelezős meséje egy korosztályt bűvölt el a hetvenes években, s most végre újra olvashatjuk.
Kis történetek a barátságról, a kisfiú, kislány kapcsolatáról, a mese az elmaradhatatlan barkácsötletekkel lesz teljes. De idén Kipp Kopp meséje is folytatódott, egy vadonatúj résszel : Kipp Kopp hol vagy? címmel, amelyet az írónő a saját kiadójánál jelentetett meg.
A reneszánsz év kapcsán Mátyás király meséi is újraéledtek, s egy hangos könyv keretében újra élvezhetjük, ahogy Helyei László meséli a klasszikus Mátyás-meséket. A hangos kötetet a Katolikus Rádió adta ki, 57 perces CD-n, amelyen tizenhét mese található.