Kincskereső bunkerturizmus indul Zalában

Egyéb

(MTI) - A kerkaszentkirályi székhelyű Zala Zöld Szíve Vidékfejlesztési Egyesület nemrég 121 millió forintot nyert európai uniós forrásból, az önrésszel együtt így 140 millió forintos turisztikai fejlesztést indíthatnak el a horvát-szlovén-magyar hármashatár térségében. Mint Pál Zoltán, az egyesület elnöke elmondta: nyertes pályázatukkal a bakancsos turizmus feltételeit szeretnék javítani, a Mura magyar szakaszán megteremtik a raftingolás (vadvízi evezés), csónakázás lehetőségeit, a hidegháború idején kiépített bunkerrendszert pedig a GPS-készülékes kincskeresők számára akarják megnyitni.

   
Az 1950-es években az egykori jugoszláv határszakasz közelében mintegy 600 kilométer hosszan épült védelmi rendszert csak alig néhány éve kezdték el alaposabban megismerni a közelmúlt történelmével foglalkozó szakemberek. A hatalmas költséggel megépített magyar Maginot-vonalat soha nem használták, az enyhülés időszakától pusztulni is kezdett. Kutatását a budapesti Hadtörténeti Múzeum szakemberei kezdték el, a térségben konferenciát is szerveztek és kiadványt jelentettek meg a bunkerrendszerről.
   
Pál Zoltán azt mondta: úgy gondolták, hogy a rejtett történelmi emlékeket a turizmus számára is felfedezhetővé kellene tenni, ezért a már évek óta népszerű geocaching játékkal való összekapcsolására készítettek terveket. A játék lényege, hogy a világ számos pontján egy-egy apró műanyag doboz, más néven geoláda van elhelyezve, amelyet a GPS-készülékkel rendelkezők a megadott koordináták alapján találhatnak meg apró jutalom ellenében.
   
A Zala Zöld Szíve Egyesület vállalásai szerint Páka környékén négy bunkert és az azok környezetében lévő futóárkokat, valamint egy Lovásziban található egykori légópincét tesznek rendbe. Ezekben rejtik majd el a geoládákat, de az első bunkerek feltárása még csak a kezdeti lépéseket jelenti.
   
Az összesen 22 települést érintő nyertes pályázat további részleteiről az egyesületi elnök elmondta: a zalai határtérségben a bakancsos turisták számára a kéktúra és az olajbányászat emlékeit érintő "olajos túra" útvonalán kilátókat építenek, pihenőhelyeket alakítanak ki. Új szolgáltatásként a Murán csónakkikötőket építenek és látogatóközpontot hoznak létre, Kerkaszentkirályon pedig raftingbázist alakítanak ki.
   
Pál Zoltán azt reméli, hogy a szerződés aláírása után márciusban-áprilisban megtörténhet az első kapavágás, és legkésőbb a jövő év elejétől már vendégeket fogadhatnak a Zala megye szívében létrehozandó új turisztikai attrakciók.