Kukamese és szemétkiállítás a Klebelsberg Kultúrkúriában

Egyéb

 
(MTI) - A kukasziget szelektív konténereinek lakóira nagy veszély leselkedik: míg ők izgatottan várják, hogy vajon milyen hasznos dologként születnek majd újjá, a veszélyes hulladékok elzárt telepéről kiszabadul az elkülönítése miatt bosszút forraló méreg, Hipollónia és társa, Elemér, a használt elem. PoliEszternek, Papír Palinak, Balambérnak, az unikumos üvegnek, Fém Ferinek és szerelmének, Üvegéniának, az átlátszó üveglánynak, valamint Komposzt Anyónak össze kell fognia, hogy végül Zöldfejű, a kukasziget tündéjének segítségével megvédjék a környezetet a mérgezéstől.
    
Hedry Mária mesejátéka a fenntartható környezet, a szelektív hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás fogalmait önti átélhető formába az óvodás és kisiskolás gyerekek számára. "Úgy járkálok a világban, hogy szeretek mesékben gondolkodni. A sziklák helyett is óriásokat képzelek kirándulás közben. A sok színes kukát látva támadt az ötlet: milyen jópofa dolog lenne erről írni egy mesedarabot, amiben a különböző típusú szemetek kelnének életre. Csak ki kellett találni hozzá egy történetet cselekménnyel és konfliktussal, hogy a színpadi mű létrejöjjön" - idézte fel a Kukamese születését az írónő, akinek darabját márciusban tűzte műsorára a II. kerületi művelődési központ színháza. 
    
A mesejátékot a Fogi Színház és a Klebelsberg Kultúrkúria közös produkciójában, a Vidékfejlesztési Minisztérium támogatásával sikerült színpadra állítani. "A Fogi Színháznak nagyon megtetszett a darab. Felkértük Radványi Balázst, hogy írjon hozzá zenét. A gyerekek Fogarassy András rendezésében és koreográfiájával láthatják" - számolt be róla a szerző. Mint mondta: maga is beleszólt az előadás megformálásába és bár kicsit sajnálta, hogy nem volt több idő a próbákra, a "lelkes fiatal társulat" nagyon szépen dolgozott. A tervek szerint több előadást is tartanak majd belőle a Kultúrkúriában, de országszerte is szeretné játszani a Fogi társulata.
    
Az Öko-Kord Országos Nonprofit Kft. által létrehozott Szelektív hulladékgyűjtés haladóknak! című interaktív kiállítást azért kapcsolták a darabhoz, mert szemléletesen mutatja meg, mennyi minden készülhet a fajták szerint elkülönítve gyűjtött szemétből. A gyerekközönség szelektív hulladékgyűjtőbe dobálhatja a kikészített műanyagpalackokat, a kiállítási teremben körbejárva külön-külön ismerkedhet meg az újrahasznosítás menetével és az így születő új tárgyakkal, mint a papírtoll, az üvegtégla vagy a műanyag dzseki. 
    
Általában maga is szelektálja a szemetet - mondta el Hedry Mária, de bevallotta: ha nagyon sok a dolga, előfordul, hogy nincs ideje rá. "A komposztot azonban mindig külön gyűjtöm. Van egy pici kertem, ott áll a komposztládám. Nagyvárosban is lehet komposztot készíteni, akár a parkokban is. Ez nem hely vagy logisztika, hanem akarat, szellemiség kérdése" - magyarázta. "Ezért érzem úgy, hogy ezt a darabot érdemes csinálni és játszani, mert a gyerekeknek már kiskorában elülteti a tudatában, hogy igenis fontos a zöld természet védelme" - fűzte hozzá.
    
Az írónő korábban már színpadra állította egy gyerekeknek írt darabját, a Mesekalandot, amelyben a mesék elevenedtek meg. "A költészet és a mesék ugyanúgy a lelki higiéniához taroznak, mint a szemétgyűjtés" - fogalmazott a szerző, aki mostanában egy olyan új mesedarabon gondolkodik, amely a vizek tisztaságáról szól majd.
    
A kiállítás április 3-ig tekinthető meg a Kultúrkúriában.