Négy évszak: a világ egy szelete fél órában

Egyéb

A Norvégiában született csecsemőszínházi műfaj 2003-ban indult világhódító útjára. Az Európai Bizottság Kultúra 2000 keretprogram támogatásával megvalósult "Glitterbird - művészet a legkisebbeknek" projektben öt ország működött együtt, hogy a norvég alkotók segítségével a színházi értelemben elhanyagolt három éveseknél kisebb gyerekeknek saját produkciókat hozzanak létre. A szervezők a program magyarországi képviseletére és koordinálására a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színházat kérték fel.

 
Szemlélődés, mozgás, változás
 

A Négy évszak című előadás ekkor készült. A Bozsik Yvette Társulat a modern tánc és zene elemeiből olyan eseménysort készített, melyben megismerteti a gyerekekkel az évszakok színeit, hangjait, fényeit, jellemző állatait és növényeit - egy-egy évszak hangulatát egy a szüleitől elkeveredett kislány szemén keresztül. Az előadás végére, mire főhősünk hazatalál, sok-sok baráttal és élménnyel lesz gazdagabb. Megismeri a világ egy szeletét, saját és tágabb környezetét.

 
A Glitterbird-előadások mindegyike önálló művészi világba nyit ajtót, s ezek nagymértékben különböznek egymástól előadók, vérmérséklet, kultúrkörök, műfajok és művészi hitvallások szerint. Az alkotókkal szemben egyetlen elvárás volt: olyan igényes produkciókat kellett létrehozniuk, amelyek a korosztály lelki és fizikai adottságait kulturális különbségekre való tekintet nélkül veszik figyelembe. Az előadások elkészítésére vállalkozó művészek bölcsődei szakemberekkel, zeneterapeutával és agykutatóval is konzultáltak a munka során.  
 
A csecsemőszínházi előadások jellemzője, hogy a művészi hatásokkal nem lehengerelni akarnak: sokkoló, ijesztő eszközöket nem tartalmaznak a körülbelül félórás produkciók. Az előadások ritmusa is alkalmazkodik a kicsikéhez, időt hagyván a szemlélődésre, a mozgások, változások nyugodt megfigyelésére.
A Bozsik Yvette Társulat csecsemőszínházi előadása három év után látható újra a Kolibri színpadán.
 
Határtalan képzelet
 
A Brueghel-kép ihlette Gyerekjátékok előadását és a Varázscirkusz-produkciót -amely a Varázsfuvola gyermektánc verziója -, valamint a 2007-ben megalkotott Létramesék gyerektáncszinházi  előadásait ebbe a sorba illesztve elmondható, Bozsik Yvette és társulata elkötelezte magát a nívós, gyerekeknek szóló színházi alkotások mellett.
 
A táncművész egy korábbi interjújában - épp a Létremesék-produkció kapcsán elmondta - "...a gyerekek bármiből, bármit építenek, elképzelnek, hiszen a képzeletük határtalan, ugyanezt a képzeletet próbáljuk a színpadra is visszavarázsolni. Reméljük, sikerrel. Hiszen a gyerekek rögtön értik a játékot, részt vesznek az előadásban, s lehet, hogy még egy jó ötletet is adunk nekik."