Sárkányfilmek tavaszi dömpingje

Egyéb

A Sárkányvadászokkal az utóbbi idők egyik legjobb rajzfilmje érkezett a mozikba: a francia alkotás hollywoodi profizmussal készült, de szerencsére mellőzi a tengerentúlon megszokott negédes és patetikus jeleneteket. Az alaphelyzet abszolút mesei, gyerekeknek való; a megvalósítás viszont már nem feltétlenül. A Sárkányvadászok egy lebegő szigetekből és picike bolygókból álló világban játszódik, ahol bizonyos időközönként megjelenik a Világfaló, hogy tovább lakmározzon - vele száll szembe egy szedett-vedett csapat: egy profi sárkányvadász, szószátyár haverja és fura kutyája, valamint egy cserfes kis hercegnő.

 
Sokat merengenek a hősök
 
A rajzfilm egyik legfőbb jellemzője ugyanis, hogy - a hollywoodi tempóhoz szokott néző számára - nagyon lassú, tele van merengéssel, lassan úsztatott, lebegő képsorokkal, amiket általában pszichedelikus zene húz alá. Ezek a lírai betétek nemcsak az amerikai közönség ízlésétől távolítják el a filmet, de a gyerekektől is - hiszen ami nekünk hangulatos, az adott esetben merő unalom lehet az ő számunkra. Nemcsak a történetszövésből, de a hősökből is hiányzik az a fajta lendület, amit a hollywoodi rajzfilmekben megszokhattunk: "Lehet, hogy mind meghalunk" - mondja egy helyütt a sárkányvadász, Lian-Chu, aki amúgy is állandóan kételkedik önmagában, nem biztos abban, hogy képes lesz legyőzni a Világfalót. A karaktert ez persze csak emberibbé, szerethetőbbé teszi, mint ahogy az is, hogy izomkolosszus létére esténként kötöget.
 
Szívesen látnánk több ilyen filmet
 
Nagyon jól eltalált figura a hű barát, Gwizdo (aki a harcban ugyan nem sokat ér, viszont rengeteget képes beszélni), valamint a lökött kék kutya, Hector is - egyedül a hozzájuk csapódó kislány, Zoé tűnik kicsit súlytalannak, de csak hozzájuk képest. A kis csapat útja során természetesen több ellenféllel találkozik, vagy más módon kerül veszélyes helyzetbe, de valahogy mindig kikeveredik a bajból. Persze végül a happy end sem marad el - mert hát mégiscsak meséről van szó -, de szerencsére az is nélkülözi a szirupot vagy a pátoszt; inkább lesz vicces, de azért szívet melengető. A sajátos (európai) hangulat tehát végig megmarad a Sárkányvadászokban, amitől egy egyedi és a maga módján lenyűgöző rajzfilmet kapunk - amilyenből szívesen látnánk többet is a moziban, az agyonjáratott, több folytatást felsorakoztató hollywoodi termékek helyett.
 
Remek szinkron erősíti a filmet
 
Meg kell dicsérnünk még a film szinkronját, amely szintén kiválóra sikeredett: a karaktereknek az eredetiben is olyan nagyságok adják a hangjukat, mint Forest Whitaker vagy Amanda Lear, itthon pedig többek között Hajdu Istvánt, Görög Lászlót, Tahi Tóth Lászlót és Reviczky Gábort hallhatjuk egy-egy szerepben.
 
A tűzokádó is lehet házikedvenc

sarkany_b2.jpg
 

A DreamWorks legújabb animációs kaland-vígjátéka Cressida Cowell sikerkönyve alapján készült, és melák viking harcosok és vad sárkányok világába röppenti nézőit.
A történet középpontjában egy viking tinédzser áll, aki Berk szigetén él, ahol a sárkányokkal való küzdelem a mindennapi élet része. Elérkezik a beavatás ideje, amikor hősünk bizonyíthatja rátermettségét törzsének és apjának. Ám amikor találkozik egy sebesült sárkánnyal, és végül összebarátkozik vele, a kis "sárkányölő" világa a feje tetejére áll.  Az ajánlót megnézheted
itt.