„Bartók azt írta egyik levelében, hogy Kodályon kívül Lajtha a másik nagy szerzőnk. Ez egy ígéret volt a jövő számára, hogy a munkássága majd egyszer beérik. Úgy tűnik, ezzel a fesztivállal végre megkaphatja méltó helyét” – mondja Balog József zongoraművész, a Lajtha-művek egyik legelhivatottabb interpretálója. A Lajtha Fesztiválon Balog József mellett a Berlinből érkező Notos Quartett és a hazai kamarazenélés egyik legtehetségesebb fiatal zenekara, a Korossy Quartet tagjai is lelkes Lajtha-rajongókká váltak a zeneszerző műveivel való elmélyült foglalkozás során. A berlini Notos Quartett 2022-ben a Sonynál játszotta lemezre – a világon elsőként – Lajtha zongoranégyesét, melynek magyarországi ősbemutatójára a Lajtha Házban kerül sor szeptember 7-én, szombaton.
A Lajtha-díjas Fülep Márk a komponista fuvolára, hárfára és vonósokra írt kamarazenéiből válogat kifejezetten erre az alkalomra összeállt zenekarával.
Balog Józseffel pódiumbeszélgetést is hallhat a közönség a Lajtha-zongoraművek zenetörténeti és művészi jelentőségéről. Az előadóművész többek között ezt emeli ki Lajtha zeneszerzői életműve kapcsán: Mai füllel hallgatva is modernként, újként hat a 120 éves zongorarepertoár, és még mindig elképesztő hatása van, elképzelhetetlen nélküle a kortárs magyar zene.
A fesztiválon Lajtha László életművének első számú szakértője, dr. Solymosi-Tari Emőke tart előadást a zeneszerző kvartettjeiről.
Dr. Varga Sándor néprajzkutató, táncantropológus Lajtha Lászlónak a néptánccal kapcsolatos eredményeit ismerteti meg a közönséggel. Lajtha felbecsülhetetlen etnográfusi munkáját olyan kiemelkedő előadók elevenítik fel, mint Navratil Andrea, Lakatos Róbert, Kiss Gy. László, a Tükrös Zenekar és a pozsonyi Ifjú Szivek Táncszínház. Mindemellett filmvetítés és változatos gyerekprogramok is várják az érdeklődőket szeptember első hétvégéjén, a Lajtha Ház 21. századi környezetében, Bicskén. A napközbeni programok ingyenesek, az esti koncertekre a belépés jegyvásárláshoz kötött.