Több mint négy év börtönt kaptak a Hadrianus falánál álló fa kivágói

Négy év és három hónap szabadságvesztésre ítélte kedden az észak-angliai Newcastle koronabírósága azt a két férfit, akik 2023 szeptemberében kivágták a világ egyik leghíresebb platánfáját. Tettüket az ítélethirdetéskor ittassággal magyarázták.

(FILES) A picture taken on June 4, 2023 shows the Sycamore Gap tree along Hadrian's Wall near Hexham, northern England. The two men guilty of felling of one of the UK's most iconic trees, sparking national outrage, were jailed on July 15 with a sentence of four years and three months. A jury at Newcastle Crown Court in May found the two guilty of criminal damage for the 2023 felling of the tree at Sycamore Gap.

Oli SCARFF / AFP
2023-ban még turistalátványosság volt a fa. Fotó: Oli Scarff / AFP

A 15 méter magas, kétszáz éves fa – amelynek becsült eszmei értéke 622 ezer font (csaknem háromszázmillió forint) volt – közvetlenül a Hadrianus császár által a 2. században építtetett, a jelenlegi Észak-Angliát az Ír-tengertől az Északi-tengerig teljes szélességében átszelő védőfal mellett állt, és népszerű turistalátványosság volt a festői helyszín miatt.

A fát az egész világon ismerték, mivel feltűnt a Robin Hood, a tolvajok fejedelme című, Kevin Costner, Morgan Freeman és Alan Rickman főszereplésével 1991-ben forgatott film több kulcsjelenetében, 2016-ban pedig az év angliai fájának is megválasztották.

A platánt azonban 2023. szeptember 27-én kivágták. A világszerte hatalmas felháborodást okozó ügyben két férfi, a 39 éves Daniel Graham és a 32 éves Adam Carruthers ellen emeltek vádat szándékos rongálás bűncselekményének gyanújával. Az esetet súlyosbítja, hogy a kidőlő fától megsérült az egykori római császár által építtetett fal is, amely kiemelt műemlékvédelem alatt áll.

Az esküdtszék májusban egyhangúlag bűnösnek mondta ki a két vádlottat nagy értékben elkövetett szándékos rongálás bűncselekményében.

A bűncselekmény elkövetését mindkét vádlott tagadta, egészen az ítélethirdetés napjáig, amikor a férfiak elismerték a bűncselekményt, amelyet ittasságukkal próbáltak magyarázni. „Az egész nem volt egyéb, mint részegesen elkövetett ostobaság, amelyet életük végéig bánni fognak” – mondta ügyvédjük. A védelem korábbi érvei szerint a fa kivágásának nem voltak szemtanúi és semmiféle közvetlen nyomozati bizonyíték nincs arra, hogy a két férfi a bűncselekmény idején a helyszínen járt.

A vád képviselője szerint ugyanakkor mindkettőjük mobiltelefonjának lokációs adatai azt mutatták, hogy Graham és Carruthers a helyszínen tartózkodott a fa kivágásának idején. Ráadásul Graham telefonján volt egy két perc 41 másodperces videófelvétel is, amelyen egy fa kivágása látszik, bár az éjszakai sötétség miatt a helyszín nehezen azonosítható.

Az ügyész szerint a két férfi nem is csinált titkot az ügyből: mindketten több, nemegyszer gúnyolódó üzenetet is megosztottak a közösségi médiában a fa kivágása keltette hatalmas nemzetközi visszhangról.

Ez is érdekelheti

A 6:3-as győzelem versben, filmen, zenében

A focit még mindig gólokra játsszák, és a fociról szóló alkotásokat többek között nézőszámra, ha mozifilmről vagy musicalről van szó, és eladott lemezre, ha albumon emlékeznek meg egy nagy meccsről.

Isten éltesse a Lánchidat!

„Nézz le a Lánchídról a vén Dunára, nézd meg a vén folyót, megvan-e még” – énekli Cseh Tamás a Lánchíd című dalában, mintegy leltárt készítve, mi maradt meg, és mi veszett el.

Megújult az erdélyi kastélyok legnagyobb adatbázisa

Új adatokkal, korabeli és friss fotókkal, szakirodalommal frissült az erdélyi kastélyok adatbázisa, a Kastély Erdélyben, mely szerkezeti frissítésen is átesett.

Máté Enikő családfakutató a rég elfeledett valóságot tárja fel

A felmenőink története az életünk értelmének tarthat tükröt. A családfakutatás útjáról, módjáról és jelentőségéről beszélgettünk Máté Enikő családfakutatóval.