Hadrianus nyomában az Excalibur rendezője

Kultpol

Az Excalibur rendezőjének két magyarázata is van: egyrészt "a film sokba kerül, ezért sok nézőt kell rá becsalogatni", másrészt "Hadrianus rendkívüli személyiség volt, ezért nagyon nehéz a megfelelő színészt megtalálni, s nekem olyasvalakire van szükségem, aki elfogadja a kihívást" - mondta a brit filmes. Egyébként meg nincs is már sok ideje válogatni, mert az első jelenet felvétele jövő tavasszal kezdődik. A forgatás olasz, spanyol és marokkói helyszíneken folyik majd.

Boormannak régóta dédelgetett terve ez a történelmi dráma, aminek megírásában is részt vett. "A film rengeteget elárul a hatalom természetéről, a vezetésről és az emberi vágyakról. Hadrianus kora a Római Birodalom fénykora és hanyatlásának kezdete is volt egyben. Ez uralkodásának iróniája" - nyilatkozta a 75 éves rendező a Daily Variety című szaklapnak.

Hadrianust, a II. század első felében uralkodó római császárt a legtöbben onnan ismerik, hogy ő építtette fel az Angliát és Skóciát elválasztó falat, amelyet ma Hadrianus-falként ismerünk. Rabja volt a görög kultúrának, és könyörtelen hadvezérként vonult be a történelembe. De az sem titok, hogy elég súlyos magánéleti válságokkal küzdött. Felesége ifjú és önfejű volt, s miután kiderült, hogy Hadrianus egy görög kamaszfiúba szerelmes, az asszony nem akart neki gyermeket szülni.

Craig szerint nemigen árthat imázsának egy biszexuális szerep: "Miért is ne? Szerintem manapság a rajongók akceptálják az ilyesmit. Senki sem vonja össze a szemöldökét" - nyilatkozta a brit filmszínész a Daily Star című napilapnak azzal kapcsolatban, hogy a Bond-filmben sem lett volna ellenére egy ilyen vonzalom.

A filmes készülődéssel "véletlenül" éppen egybeesik a londoni British Múzeum nagyszabású tárlata, amely közel kétszáz felbecsülhetetlen értékű kiállítási tárggyal: lelettel, szoborral, építészeti töredékkel állít emléket Hadrianus római császárnak.

(Múlt-kor/MTI)