Hagyomány és lelemény Párizsban

Egyéb

A Magyar Művészeti Akadémia meghívást, és egyben lehetőséget kapott, hogy az UNESCO-palotában állítsa ki a magyar népművészet, az organikus művészet, valamint a tudomány és a képzőművészet egymásra hatásából született műtárgyakat. 35 művész, többek között MMA-tagok, 100 alkotását láthatja a közönség Párizsban csaknem egy héten át. A kiállítás kurátora Csáji Attila képzőművész, az MMA alelnöke.

A kiállítók között olyan művészeket találhatunk, mint Schrammel Imre nemzetközi hírű keramikus, Bohus Zoltán üveg-, Katona Szabó Erzsébet textilművész vagy Csíkszentmihályi Róbert és Csutoros Sándor szobrászok. A festőművészeket többek közt Csernus Tibor, Lakner László, Konok Tamás, míg a kinetikus és a fényművészet műfaját mások mellett Csáji Attila és Mengyán András képviseli. A kortárs magyar fotóművészek közül a nézők többek között megismerkedhetnek Kunkovács László képeivel, aki munkásságában ötvözi a fotóművészi, fotóriporteri és néprajzos érdeklődését. A kiállító népművészek a 21. századi technikát alkalmazzák a hagyományos tárgyak elkészítésénél. Látható lesz a matyó hímzés, amely az UNESCO szellemi kulturális örökségi listájára került, valamint Samu Géza szobrai és Landgráf Katalin szőttesei.

A tárlat az organikus építészet témakörében épületfotókat vonultat föl Makovecz Imre, az MMA alapítója és halála után örökös tiszteleti elnöke munkásságából, és egyik elkészült építményének, a csengeri görög katolikus templom harangtornyának 190×50×50 centiméter nagyságú makettjét. Emellett a Kós Károly Egyesülés fiatal építészeinek munkáiból egy monitoron mintegy 122 képet vetítenek folyamatosan.

A Magyar Művészeti Akadémia a kiállítás alkalmából ? több művészeti tanulmányt is tartalmazó ? katalógust adott ki, mely magyar, francia és angol nyelven is olvasható.

A párizsi kiállítás katalógusa itt letölthető.

Forrás:mma.hu