szabo_gabor_operator_600x400.png
Szabó Gábor operatőr, a zsűri elnöke

Szabó Gábor, az egyetlen, Zsigmond Vilmos rendezte film (Tékozló apa, 1991) operatőre, a zsűri elnöke a díjátadón elmondta: a tavalyinál jóval több alkotás érkezett a fesztiválra, különösen a kisjátékfilmek közül neveztek sokat, ez az a műfaj, ahol a progresszív látásmód leginkább teret kaphat. Az operatőr hangsúlyozta: Zsigmond Vilmos fontosnak tartotta, hogy segítse a fiatal operatőröket, ahogy a fesztivál is bemutatkozási lehetőséget teremt a pályakezdőknek.


Díjazottak:

  • fődíj: A hang (brit kisjátékfilm, 2017), operatőr: Joe Cook, rendező: Antony Petrou
  • életműdíj: Ragályi Elemér Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőr
  • legjobb nagyjátékfilm: XIV. Lajos halála (francia, spanyol, portugál film, 2016), rendező: Albert Serra, operatőr: Jonathan Ricquebourg
  • legjobb kisjátékfilm: Földiek (magyar rövidfilm, 2017), rendező: Freund Ádám, operatőr: Gyuricza Mátyás
  • legjobb dokumentumfilm: A monostor gyermekei (bhutáni, magyar holland dokumentumfilm, 2017), rendező: Arun Bhattarai, Zurbó Dorottya, operatőr: Arun Bhattarai
  • legjobb animációs film: Mascarpone (német animációs film, 2018), rendező: Jonas Riemer, operatőr: Jana Pape
  • legjobb kísérleti film: A távolság (magyar kísérleti film, 2017), rendező, operatőr: Zurbó Dorottya
  • legjobb fiatal operatőr (a Vision Team és a Special Group Hungary díja): Tóth Levente, a Hypnosis és a Rossz színész című filmek operatőre
  • Kritikusok díja: Welcome (magyar kisjátékfilm, 2017), rendező: Dudás Balázs, operatőr: Bántó Csaba
  • Szeged Város Díja: Az egér, aki egér akart lenni (magyar kísérleti film, 2015), rendező, operatőr: Helstáb Martin
  • diákzsűri díja: Vasfej (kínai, német dokumentumfilm, 2017), rendező: Tian Dong, operatőr: Christian Mario Löhr
  • Közönségdíj: Aurora Borealis ? Északi fény (magyar filmdráma, 2017), rendező: Mészáros Márta, operatőr: Piotr Sobociński Jr.

d_kzg20180512003_400x599.png
Antony Petrou, A hang című brit kisjátékfim rendezőjeFotó: Kelemen Zoltán Gergely/MTI

A pályázati kiírás egyik fő szempontja az volt, hogy a beérkező pályamunkák olyan eredeti és kreatív operatőri megoldásokat tartalmazzanak, amelyek Zsigmond Vilmos filmjeit is jellemezték. A fesztivál egyik kiemelt célja, hogy a filmkészítés egyik legfontosabb társalkotójára, az operatőrre, munkája jelentőségére ráirányítsa a figyelmet és lehetőséget teremtsen fiatal művészek bemutatkozására. A magyar operatőriskola több mint fél évszázada világhírű, tanítványai szerte a világban sikereket arattak. Az újabb és újabb nemzedékek ? követve és megújítva a hagyományokat ?, szintén egyre több elismerés birtokosai. A fesztivál e hagyomány előtt kíván tisztelegni.

A fesztivál másik kiemelt célja az volt, hogy a Szegeden született, 2016-ban elhunyt Zsigmond Vilmos Oscar-díjas operatőr emlékét, művészetét ébren tartsa, munkásságát, személyiségét minél szélesebb körben megismertesse és ezt a tudást az újabb nemzedékeknek is átadja.

A zsűri tagja volt Erdély Mátyás, az Oscar-díjas Saul fia operatőre, James Chressanthis, az Amerikai Operatőrök Társaságának tagja, Sopsits Árpád rendező és Muhi András producer, a kritikusok zsűrijét pedig Báron György filmesztéta vezette. A már második alkalommal megrendezett fesztiválra több mint 200 órányi filmet, összesen 389 alkotást neveztek be.


koszoruzas_zsigmond_vilmos_600x400.png
Zsigmond Vilmos emléktáblájának megkoszorúzása

A fesztivál keretében megkoszorúzták a Zsigmond Vilmos szegedi szülőházán található emléktáblát; az eseményen Bokor Balázs, a Magyar Hollywood Tanács elnöke méltatta a világhírű Oscar-díjas operatőrt, majd James Chressanthis, Zsigmond Vilmos tanítványa, kollégája és barátja beszélt a nagy mesterről.

Kísérőprogramként James Chressanthis operatőr mesterkurzust tartott a fiatal filmeseknek, valamint bemutatta Robert Altman és Zsigmond Vilmos mesterművét, a McCabe és Mrs. Miller című film felújított verzióját. Az érdeklődők megtekinthették James Chressanthis No subtitles necessary című dokumentumfilmjét is, amelyben az amerikai operatőr a két világhírű magyar, Zsigmond Vilmos és Kovács László életre szóló barátságát dolgozta fel.

Az Oscar-blokkban az Oscar-díjas és Oscar-díjra jelölt magyar kisfilmeket láthatta a közönség, köztük Rófusz Ferenc A légy című alkotását, amely 1981-ben kapta meg a legnagyobb filmes elismerést. Zsigmond egykori mestere, Illés György operatőr emléke előtt is tisztelgett a fesztivál: levetítették Edelényi János Egy igaz ember című filmjét, Gyárfás Dorka újságíró pedig több Illés-tanítvánnyal is beszélgetett.


zsvf_2018_brochure_040_0001.jpg
A hang (The sound)

A Magyar Hollywood Tanács a fesztivál kapcsán június 16-át, a nagy szegedi operatőr születésnapját Zsigmond Vilmos-emléknappá, életre szóló barátjának születésnapját, május 14-ét pedig Kovács László-emléknappá nyilvánította.

Kultúra.hu/MTI