Az eseménysorozat, amelynek mottója szerint „Temesvár szelleme kötelez a magyar–román megbékélésre”, december 13-án délután két kerekasztal-beszélgetéssel indult a gyárvárosi Új Ezredév Református Központban. Az 1989-es Temesvári Emlékbizottság egyes tagjai és a temesvár-belvárosi református gyülekezet körüli forradalmi események egykori részvevői (Balaton Zoltán, Tolnay István, Gazda Árpád), valamint a marosvásárhelyi forradalmár, Hamar Alpár Benjámin osztották meg emlékeiket, gondolataikat a hallgatósággal Borbély Zsolt Attila politológus, közíró, az EMNT alelnöke moderálásával.
Ezt a Tőkés László és Temesvár szelleme mozgóképen – filmrészletek és beszélgetés az alkotókkal programpont követte, melyben Szőczi Árpád kanadai–magyar filmrendező, Balogh László dokumentumfilm-rendező, Boros Zoltán zeneszerző, dokumentumfilm-rendező, a Román Televízió Magyar Adásának egykori főszerkesztője vett részt. Moderált Török Sándor, az EMNT Bihar megyei elnöke.
Változások
December 14-én Az 1989-es Temesvári Forradalom, a kommunizmus bukása és rendszerváltozás Kelet-Közép-Európa országaiban elnevezésű nemzetközi konferenciára került sor. Házigazdai köszöntőt Gazda István, az Új Ezredév Református Gyülekezet lelkésze mondott, majd a 91. életévét nemrég betöltött Szűrös Mátyás – aki Magyarország egykori ideiglenes köztársasági elnöke volt az 1989–90-es rendszerváltáskor – üzenetét olvasták fel. A nyitóelőadást Németh Zsolt, a Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke tartotta.
A rendszerváltozás jelenlegi megítélése az (új) európai változások fényében című panelben Szilágyi Zsolt, az Európai Szabad Szövetség alelnöke, az Erdélyi Magyar Szövetség külügyi és nemzetpolitikai kabinetjének vezetője kérte szólásra Emil Constantinescut, Románia 1996–2000 közötti államelnökét. A 85 éves politikust Marek Mutor, az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platform lengyel elnöke, Bodó Barna politológus, közíró, egyetemi oktató, valamint Eric Patterson, a washingtoni Kommunizmus Áldozatai Alapítvány elnöke követte.
Az egyházak szerepe a rendszerváltozásban és a kommunizmus lebontásában című panelben Markus Meckel lelkipásztor, az NDK utolsó külügyminisztere, a német egyesítés egyik főszereplője, Kiss-Rigó László szeged-csanádi római katolikus megyés püspök, Zalatnay István lelkész, egyetemi oktató, a Határon Túli Magyarok Hivatala egykori elnökhelyettese, Klaas Eldering holland protestáns teológus-lelkipásztor szólalt fel, Fabiny Tamás, a Magyar Evangelikus Egyház püspöke pedig videóüzenetben kapcsolódott be a Kóczián Viktória teológus-lelkipásztor, a Legato Alapítvány tudományos munkatársa moderálta eszmecserébe.
A konferencia zárópaneljében (Rendszerváltozás Romániában, a román–magyar viszony alakulása) Mircea Dinescu költő, könyvkiadó, a Securitate Irattárát Tanulmányozó Országos Tanács vezetőségének volt tagja, Boros Zoltán televíziós főszerkesztő, Tófalvi Zoltán történész, újságíró, Kincses Előd ügyvéd, Tőkés László egykori jogi képviselője és Brîndușa Armanca rádiós szerkesztő, kultúrdiplomata, a Temesvár Társaság (Societate Timișoara) vezetőségi tagja kapott szót. Ezt a beszélgetést Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Szövetség alelnöke moderálta.
Jogok és megbékélés
Este ünnepi gálaműsorral adóztak a temesvári népfelkelés kitörése 35. évfordulójának. A felkért ünnepi szónokok Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke, Emil Constantinescu, Románia egykori államelnöke, Dominic Samuel Fritz, Temesvár polgármestere, Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület volt püspöke, az Európai Parlament volt alelnöke, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács alapító elnöke voltak. Tőkél László egyebek mellett kijelentette: „Amit egykor elkezdtünk, a kezdetekhez visszatérve, ugyanott kell folytatnunk. Az utódkommunista rezsim egyik legnagyobb bűne, hogy a román–magyar megbékélés ügyét zátonyra futtatta.
Hozzátette: a szélsőséges román nacionalizmus mostani előretörése idején meghátrálás nélkül, az eddigieknél is határozottabban ki kell állni a magyarság közösségi jogai és a román–magyar megbékélés ügye mellett.
Az ünnepi beszédek előtt Kristófi János Zsigmond nagyváradi orgonaművész játszott, közöttük és utánuk pedig Molnár Levente operaénekes, a tanítványai és a Fényerő nevű együttes mutatták be műsorukat. A gála a Csendes éj című karácsonyi dal közös eléneklésével zárult.
Advent harmadik vasárnapjára esett a Temesvár 35. rendezvénysorozat zárónapja, éppen december 15-ére, amikor is 1989-ben megindult az elnyomók elleni tiltakozás a belvárosi református templom és parókia környékén. A történelmi helyszínen tartott ünnepi istentiszteletre érkező megemlékezőket és híveket Demeter Sándor parókus lelkész köszöntötte, igét a gyülekezet korábbi lelkipásztora, Tőkés László hirdetett.
A prédikáció előtt a vallásórás gyermekek rövid műsort mutattak be, és meggyújtották a harmadik gyertyát az adventi koszorún. Az igehirdetés után Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke és Bódis Ferenc, a Temesvári Református Egyházmegye esperese mondott igei alapú ünnepi köszöntőt, majd Gabriel Andreescu professzor, bukaresti emberjogi aktivista, a román–magyar szolidaritás egyik élharcosa is szólt a gyülekezethez. A templomi együttlétet követően a Tőkés família tagjai által írt, Erős vár a család (is) címmel megjelent kötetét mutatta be Bakos István művelődéskutató és Tőkés József kiadó.
A háromnapos mementó a temesvári népfölkelés – amely a romániai rendszerváltó forradalom elindítója volt – kitörésének ikonikus helyszínét jelző emléktábláknál tartott fohásszal, énekléssel és koszorúzással ért véget.