Hatalmas forgatag a Múzeumok Éjszakáján

Egyéb

A Szépművészeti Múzeum állandó kiállításaira is igen sokan voltak kíváncsiak, több százan nézték végig az Antik vagy éppen az Egyiptomi Gyűjteményt, de a legtöbben a Moulin Rouge világába szerettek volna bekukkantani: Henri de Toulouse-Lautrec ugyanis saját testi hiányosságai miatt igen otthonosan érezte magát a mulatók ledér világában. Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901) születésének 150. évfordulója alkalmából tavasszal nyíló kiállítás a Szépművészeti Múzeum gazdag Grafikai Gyűjteményéből mutat be válogatást. A francia alkotó életének utolsó tíz évében készített litográfiákat, amelyeket a tárlaton a múzeum birtokában lévő olajfestménye, az Ezek a hölgyek az ebédlőben című mű egészít ki. A kiállítás különlegessége, hogy a budapesti Lautrec-gyűjtemény ilyen nagyságú szegmense ? mintegy százhetven mű ? eddig egyetlen alkalommal, 1964-ben volt látható a Szépművészeti Múzeumban. Ahogy tavaly Helmut Newton sztárfotói ellőtt, idén Toulouse-Lautrec grafikái előtt, csak sorban állva lehetett megcsodálni a műveket. A programot pedig a Fesztiválzenekar rövid lépcsőzenéje nyitotta meg a Szépművészeti előtt Fischer Iván vezényletével.

A Circus Classicus című műsorát egészítette ki a Múzeumok Éjszakája kedvéért további attrakciókkal a Fővárosi Nagycirkusz: ámulattal nézték végig a látogatók, ahogy Richter Flórián kérésére elefántja lefeküdt, majd felült a közönség előtt, Signora Capilar hajánál fogva lógott a magasból, Flavio Togni tigrisei pedig egymást ugorták át. Közben a Törley Látogatóközpontjában a cég 1882-es alapításától kezdve ismerhettük meg annak történetét, sőt, a pezsgőkészítés titkába is beavatták a látogatókat. A három elkészítési mód mindegyikét gyakorolják a gyárban, mely hazai borok felhasználásával készíti szénsavas nedűit. A módszerek az érlelés idejében és a palackozásban térnek el, mindhárom módszerrel kiváló minőséget állítanak azonban elő, hiszen az előírásoknak megfelelően minden esetben legalább hathónapos érlelésen esnek át a pezsgők. Elmondták: az ár sem feltétlen jelent jobb ízt: aki a gyümölcsös ízeket kedveli jobban, az olcsóbb pezsgőik között is kiváló minőségre lelhet.

 

Korabeli ruhába öltözve rohantak végig a Magyar Nemzeti Múzeumban azok a ?tárlatvezetők?, akik a felfordult 20. századot mutatták be: férjét a II. világháború egy frontján tudó asszony és egy, a Habsburgokat még eredeti pompájában látó vitéz beszélgetéséből ismerhettük meg azokat a korokat, melyekből a kiállított tárgyak is származtak. Estére a múzeum előtt már a zene szólt, de a program már délután elindult: piknikezni hívták az éjszakára készülőket.

 

A Közlekedési Múzeumban csak a Múzeumok Éjszakája kedvéért ismét kiállították a Maybach Zeppelin autót, az 1930-as évek egyik legritkább autóját, miközben a múzeum parkolójában ismét autós és kerékpáros ügyességi játékok zajlottak. Az Állatkert Holnemvolt Parkjában pedig a 20 percenként induló sétákon megtudhattuk, hol volt a Feszty körkép, és hogy éltek a Liliputi Színház művészei.