A Leuveni Katolikus Egyetem kutatói 1990 óta vizsgálják a mai Törökország délkeleti részén, Antalyatól északra fekvő egykori Sagalassos római városát. A Római Birodalom határerődítési munkálatairól elhíresült i. sz. 117 és 138 között uralkodó Hadrianusnak egyfajta kultuszközpontja volt Pisidia római provincia legfőbb városa, Sagalassos.
Az "öt jó császár" között számontartott uralkodónak több szobrot is állítottak a fürdővárosban, amely akkoriban fesztiválok, látványosságok és a turizmus kedvelt helyszíne volt. A fürdő romjait borító 5 méteres földréteg alól most előkerült óriási műalkotás nagyon jó állapotban van. Az eredeti állapotában 4 - 5 méter magas császár szobor az ásatás vezetője, Marc Waelkens szerint az uralkodóról készült egyik legszebb és legnagyobb ábrázolás.
Nyolcvan centi hosszú láb
A fürdő területén zajló ásatások során korábban megtalálták a császár feleségének márványból készült lábujját is. A fürdőt földrengés döntötte romba a hatodik-hetedik század fordulója idején. Az ezt követő gazdasági recesszió, és a kitört járványok tovább csökkentették a hely fontosságát a központi adminisztráció szemében.
Amint néhány évvel ezelőtti cikkünkben írtuk, egy konyhai szemetesgödörben lelt halmaradványok archeogenetikai vizsgálata alapján a kutatás a város kiterjedt, észak-afrikai kereskedelmi kapcsolataira is felhívta a figyelmet.