Hermész görög istenséget ábrázoló márványszoborra bukkantak egy antik római csatornában – közli az Artnews. A közel hét láb, azaz 2,13 méter magas, rendkívül jó állapotban megőrződött alkotás a mai Rupitében került elő egy ásatáson; a bolgár falu helyén egykor a Heraclea Sintica nevű város állt.
A görög határ közelében található antik települést Nagy Sándor édesapja, II. Philipposz makedón király alapította Krisztus előtt 356 és 359 között. Később, a negyedik század végén egy földrengés mért csapást a városra, amely ezt követően gyors hanyatlásnak indult, 500 körülre pedig teljesen kiürült.
Hermész – aki leginkább az istenek hírnökeként volt ismert – szobra eredetileg a görög panteonban állt, a szakértők szerint a földrengés idején helyezték a csatornába. Az azonban nem egyértelmű, hogy a gesztus az alkotás védelmében vagy a pogány gyakorlatok szimbolikus elutasításaként történt-e (utóbbi a kereszténység elterjedésével indokolható).
Az ásatást vezető régész, Lyudmil Vagalinski szerint a görög eredetit utánzó szobor nagyon jó állapotban őrződött meg. Hermész feje érintetlen, a kezén viszont van néhány törés.