Hetvenéves a Forrás-portrék nagymestere

Egyéb

 

?Iskander neve kezdetektől összefonódik a folyóirattal: nemcsak az írókat, költőket megörökítő portréit köszönhetjük neki ? többek között Illyés Gyuláról, Kovács András Ferencről, Buda Ferencről, Sándor Ivánról, Faludy Györgyről, Gion Nándorról készített fotókat ?, hanem a Forrás egy-egy fontos momentumát, például az öt-tíz-húszéves évforduló programjait megőrző felvételeket is. Ez nagyon fontos dokumentációt jelent a lap számára? ? mondta el Füzi László, a folyóirat főszerkesztője.

Baghet Iskander 1943. augusztus 14-én született a szíriai El-Barazinban. 1967 óta él Magyarországon, ahol csakúgy, mint szülőhazájában méltán elismert művésszé vált. Kriskó János 1996-ban, Sári Zsuzsanna pedig 2008-ban mutatta be róla szóló portréfilmjét, utóbbit a 39. Magyar Filmszemlén vetítették le. ?Iskandert számos műfaj alkotójaként ismerik: arab és magyar tájakat is megörökít, valamint szociofotókat is készít. A két különböző helyszínen készített képei azonban elválaszthatatlanok egymástól? ? jegyezte meg Füzi László, aki hangsúlyozta: a szeptemberben megjelenő szám nem csupán a művész alkotásait, hanem több vele kapcsolatos cikket is tartalmaz majd.

Emellett a folyóiratban az olvasók találkozhatnak egy fiatal egyetemista, Tinkó Máté verseivel, aki Bella István költészetének egyfajta parafrázisát teremti meg a Belharc készülőben, a Szalag, korlát, valamint a Sárkeresztúri ének Pityének című műveivel. ?A lapban a 70 éves Iskander köszöntése mellett emlékezünk a 100 éve született Scheiber Sándorra: Barna Gábor Adatok egy barátság történetéhez című tanulmányában Scheiber és Bálint Sándor egymásnak írt leveleit gyűjti össze 1948-78 között, Simoncsics Péter pedig saját emlékeit osztja meg? ? fejtette ki a főszerkesztő. A lap a százéves Kovács Imre személyét is felidézi Pomogáts Béla és Monostori Imre tanulmányai által.

Az ünnepelt fotóművész mellett az este további vendégei Buda Ferenc Kossuth-díjas költő, Dobozi Eszter József Attila-díjas költő, Füzi László József Attila-díjas irodalomtörténész, a Forrás főszerkesztője, valamint Pintér Lajos József Attila-díjas költő: velük az évforduló kapcsán Kriskó János beszélget.