A holokausztra emlékeztek Budapesten

Egyéb

(MTI) - Az emlékezők a holokauszt magyar áldozatainak tiszteletére az áldozatok emlékfalához tették le mécseseiket és virágaikat. Hiller István emellett egy Izraelből való szív alakú követ is elhelyezett a falnál.
 

GORDON_HillerIstvan_Holokauszt_emleknap_1.jpg
Hiller István
A megemlékezés elején a XIII. kerületi Ady Endre Gimnázium és az újpesti Munkásotthon Utcai Általános Iskola tanulói több száz olyan magyar gyermek nevét, lakhelyét és életkorát olvasták fel, akik a holokausztban veszítették életüket.
 
A Páva utcai zsinagógában projektoron vetítették ki az elhunytak nevét és fényképét, majd Zubornyák Zoltán színművész szavalta el Pilinszky János több költeményét.
 
Hédi Fanni, a Holokauszt Emlékközpont munkatársa beszédében arra figyelmeztetett: félő, hogy még mindig nem a megfelelő helyet foglalja el a köztudatban a holokauszt, amely pedig közös ügyünk kell hogy legyen.
 

GORDON_TerrorHaza_Holokauszt_emleknap_5.jpg
Az Élet menete
Az esemény résztvevői 18 órától az Élet Menete elnevezésű rendezvényhez is csatlakoztak. A budapesti Dohány utcai zsinagóga elől mintegy négy-ötezer ember részvételével indult el a fáklyás felvonulás. Az Élet menetén részt vett Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter, Deutsch-Für Tamás, a Fidesz parlamenti képviselője, Kuncze Gábor volt SZDSZ-elnök, Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára, Rogán Antal V. kerületi polgármester, Dobrev Klára, a miniszterelnök felesége, illetve több kormánypárti és ellenzéki politikus. Horváth Csaba, Budapest főpolgármester-helyettese a megjelenteknek a menet indulása előtt azt mondta, hogy a jelenlévők hitet tettek a szolidaritásról és a demokrácia melletti elkötelezettségükről.
 

holokauszt_emleknap_faklyasfelvonulas_d_kos20080416021.jpg
Fotó: Koszticsák Szilárd MTI
A menet végén a Duna parton Demszky Gábor főpolgármester mondott beszédet. A pénteki Hollán Ernő utcai antifasiszta demonstrációra utalva azt mondta: "kiderült, hogy jóval többen vannak azok a liberális, szocialista, fideszes és MDF-es politikusok, akik akkor először szemtől szembe álltak a fasiszta, gyűlöletkeltő, a kisebbségeket és a demokráciát is fenyegető provokátorokkal."
 
Az országgyűlés 2000-ben nyilvánította április 16-át a holokauszt emléknapjává, mert 1944-ben ezen a napon kezdődött a magyar zsidók deportálása.