Humor színházi környezetben

Egyéb

Ma ér véget a Thália Humorfesztivál, melynek művészeti vezetője vagy. Milyen feladatokat ró rád ez a szerep?

Akárcsak tavaly, idén is két válogatónk volt: Borgula András rendező, a Gólem Színház alapítója és Hanthy Kinga, a Magyar Nemzet újságírója választották ki a darabokat, majd Lantos Anikó fesztiváligazgatóval együtt állapították meg, hogy mely alkotások kerülnek be a Humorfesztivál műsorába. Én abban segítettem, hogy igyekeztem összeállítani az egész mély merítést, megmutatni, milyen előadások vannak egyáltalán a palettán. Valamint vasárnap, a fesztivál zárónapján egy beszélgetést is fogok vezetni, melynek résztvevői zsűritagok és előadók lesznek.

 

Nem az első alkalom, hogy a fesztivál keretében humort csempésztek a Tháliába. Milyen céllal rendeztétek meg ismét az eseményt?

Fontosnak tartottuk, hogy minden évben legyen egy olyan esemény, ahol keresztmetszetet láthatnak a nézők ? és persze az érdeklődő szakmai közönség is ? arról, hol tart ma a humor. Illetve mivel a fesztiválon számos ága fut össze ennek a műfajnak, szakmai eszmecsere szempontjából is érdekes lehet. Emellett az is fontos, hogy a rendezvénynek köszönhetően a vidéki produkciók itt, Budapesten is láthatóvá válnak, a fővárosi közönség is megismerheti ezeket. Kiemelném, hogy idén először határon túli előadás, a Tarelkin halála is szerepelt a fesztiválműsorban ? ez végképp nehezen jutna el a magyarországi nézőkhöz. Ugyanez igaz a független produkciókra is, hiszen nagyon sokan nem is hallanak róluk, mivel kis helyen mennek, kevés pénz van rá, hogy promotálják őket, ezért egy ilyen fesztivál keretében nagyobb figyelmet tudnak kapni. A többi előadás pedig összemérheti magát, és az, ha egy-egy darabot díjjal jutalmaznak, minden szereplőnek, alkotónak elismerés.

 

A Thália mint befogadó színház látja vendégül a Független Thália Projekt (FTP) előadásait. Hogyan döntitek el, mely darabok kerüljenek színpadra?

Két éve az a megegyezésünk a FÜGE-vel, hogy ők javasolják a darabokat, majd közösen döntünk arról, melyek kerülnek a Thália színpadaira. Azokat azonban, amelyeket ők nem ajánlanak, mi sem tesszük be a repertoárba. Most például az FTP részét képezi egy olyan előadás, amely a Fiatal Rendezői Projekt keretében valósult meg, vagy például a tavalyi Thália Humorfesztivál győztes produkciójának, a Roadmovie-nak az alkotói hozhattak létre a Thália támogatásával egy újabb darabot, a Láthatóságiakat, amely a Szentivánéji álom zenés változata Máthé Zsolt rendezésében.


Miután a FÜGE javasolt, te milyen elvek mentén választasz?

Vannak olyanok, amelyek futó előadások, így azokat megnézzük, és az kerül be, amelyik illik a profilba, amelyik jó előadás ? mivel az FTP sokszínű, az egységes stílus nem elsődleges. Számos új darab esetében zsűri választotta ki a bekerülőket ? így volt ez a Fiatal Rendezői Projekt kapcsán készült alkotás esetében is.

 

Az FTP 2012 novembere óta fut, ez nyilván azt jelenti, hogy népszerű mind a szakma, mind pedig a közönség körében.

A produkciók igen széles skálán mozognak, a társulatoknak jó lehetőség a Nagymező utcában, jó színházi körülmények között megmutatni magukat. Ráadásul a Thália az egyetlen színház a pesti Broadwayn, amely befogad független színházi produkciókat.

 

Egy nagyon régi, 2008-as interjúdban azt mondtad, hogy muszáj folytatni a tehetségkutatókat, mert csak így lehet megint jó korszaka a kabarénak. Hogyan látod: sok még a felfedezetlen kincs?

Itt nem is igazán felfedezésről van szó, inkább arról, hogy meg lehet látni valakiben a tehetséget, majd utána lehetőséget biztosítani, hogy kiteljesedjen. Ez a műfaj sok gyakorlást és színpadi rutint igényel, és elképzelhető, hogy csak 3?4 év múlva dől el, ki mennyire jó benne ? ezért nehezebb ezen a téren tehetséget kutatni, mint például az ének területén. Egyébként nagyon sok új ember jelent meg az elmúlt öt évben, akik különböző fórumon kerültek be a humor vérkeringésébe, ám a válság után igen kevés helyen tudják megmutatni magukat: a nagyobb költségvetésű humoros műsorok visszaszorultak, alig látni ilyet a tévében, holott a humor számos helyen jelen van az ember életében, többek között a hétköznapi nehézségek feldolgozásának is egyik fontos módja. Mi igyekszünk folyamatosan teret kínál azoknak, akik a stand-up comedy terén szeretnék kipróbálni magukat: nemrég zárult le a Humortechnikum elnevezésű középiskolai tehetségkutató, melyet a KO Mediával, azaz Orosz Gyuriékkal közösen szerveztünk, ebben a Comedy Central és a Rádiókabaré is támogatott minket. Ezen kívül alternatív stand up-esteket is tartunk a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházban, ahol olyan színészek adják elő saját szövegeiket, akik eddig nem foglalkoztak ezzel a műfajjal, illetve márciusban lesz egy rendezvényünk, ahol írók fognak stand upolni.