Egy német rockbanda a felelős a nagy francia babyboomért

Popkult

Negyvenéves a rock and roll egyik legnagyobb hatású albuma, a Scorpions Love At First Stingje, rajta a messze fénylő bolygóközi balladával, a Still Loving You-val, és olyan más klasszikus himnuszokkal, mint a Rock You Like A Hurricane, a Big City Nights, a Coming Home vagy a Bad Boys Running Wild. Az album a zenekar legsikeresebb vállalkozása, az életmű megkoronázása, némileg leárnyékolta a korábbi sikerszériát, a Blackout (1982), az Animal Magnetism (1980) és a Lovedrive (1979) című lemezeket is.

The Scorpions
in concert
April 1984 1984,Image: 154406963, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: - / MPTV / Profimedia
A Scorpions zenekar 1984-ben. Fotó: MPTV / Profimedia

A Love at First Sting afféle kapudrog volt, tinilányok millióival szerettette meg a heavy metal zsánerű melodikus hard-rockot, és ha elég élénk a fantáziánk, még azt is mondhatjuk: nem kizárt, hogy az album adott ihletet a Szerelem első vérig című nagy sikerű magyar tinifilm címadásához. A Judas Priest Defenders of the Faith-je mellett ez volt az első olyan kemény rock lemez, amelyet teljes egészében digitális technológiával rögzítettek. A hifisták szerint persze ez bűn volt, ráadásul a dobhangzásban is érezhető az elektronika, ugyanakkor a 2024-es, évfordulós, szürke színű vinylen amit lehetett, orvosoltak, és a soundot közelítették az analóg érzéshez.

Állítólag kormányzati statisztikák igazolják, hogy Franciaországban népességrobbanást idézett elő a Still Loving You, állami szervek hivatkoztak arra, hogy a dal lehetett a felelős a nagy francia 1985-ös babyboomért. A Scorpions – és főleg a Love at First Sting – része a magyar popkultúrának is, ezt a lemezt népszerűsítette a zenekar, amikor fellépett 1986. augusztus 27-én, több mint 30 000 néző előtt az MTK-pályán. B. Tóth László is gyakran játszotta a Poptarisznyában az album dalait, és 1985 nyarán a Szegedi Ifjúsági Napokon, a Pokolgép és a P. Mobil fellépései előtt is Scorpions-dalokkal szórakoztatta a közönséget.

Ez a bizonyos, 1986-os MTK-pályás koncert az egyik első, nagy monstre koncert volt Magyarországon. Fellépett már kemény rock zenekar nálunk, 1982-ben a Uriah Heep, de akkor már a sokadik felállásuk után nem igazán voltak a csúcson, játszott Budapesten a Queen is, pár héttel a Scorpions koncertje előtt a Népstadionban, de akkor a Queen már nem volt hard rock banda. Egyetlen nagy metálkoncert volt a rendszerváltás előtt itthon, amely igazi nagy heavy metal show volt, az Iron Maiden 1984. augusztus 17-i fellépése a Budapest Sportcsarnok parkolójában, de sokan nem jól látták jól a színpadot, és finoman szólva sem volt rendben a szervezés.

Az első lelátós, stadion jellegű heavy metal show-t 1986 nyarán a Scorpions adta Magyarországon, akkor, amikor a zenekar abszolút csúcson volt. Persze a Scorpions nem heavy metalt játszik, inkább metalhangszínekkel és akrobatikus szólókkal előálló, áramvonalas és melodikus hard rockot játszottak. Ugyanakkor nyilvánvaló hatást gyakoroltak az 1980 körül kialakult brit heavy metal újhullámára is. Kiállásuk, a színpadképük, cirkuszi légtornász gyakorlatokra emlékeztető show-ik inkább a metál kulisszáit mutatták fel.
 


A Scorpions remek kapcsolatot ápolt az Omega tagjaival is, a barátságuk még a hetvenes évek elejéről datálható, amikor az Omega nagyobb sztár volt Németországban, mint a hannoveri haverjaik, és ez a barátság akkor sem múlt el, amikor a Scorpions nemcsak Európát és Japánt fektette két vállra, hanem az Egyesült Államokat is. A Scorpions a nyolcvanas évek egyik legnagyobb globális sztárzenekara volt, 1985-ben, az első Rock In Rión félmillió ember előtt léptek fel.

A World Wide Live című 1985-ös koncertalbumuk fotóján – minden idők harmadik legsikeresebb koncertalbuma indiai kiadásban nálunk is kapható volt – annyi ember látható, hogy nem fértek rá a nagytotállal készült képre. Ez az emblematikus fotó nagyon megmozgatta az első magyar metálos generáció képzeletét, és amikor 1986-ban, a Love at First Sting című albumot népszerűsítve Magyarországon is felléptek, akkor mindenki tudta: egy A ligás szuperprodukciót kaptak. A zenekar ezután még tízszer (!) játszott Magyarországon, persze tegyük hozzá, hogy 1990 után már elveszítették a globális szupersztár státuszukat.

Love at First Sting a magasfényű hard rock definíciója, dallamérzékeny, a maga nemében szinte tökéletes slágergyűjtemény. Vannak, akik szerint ez a zenekar első kommersz lemeze, de valójában a Scorpions már az 1979-es Lovedrive-on kidolgozta azt az áramvonalas soundot, amit a Love at First Sting csak tökélyre fejlesztett. Az album borítóján Helmut Newton fotója látható, amelyen egy pár érzéki együttléte látható, miközben a férfi egy skorpiót tetovál a nő combjára, akinek látszik az egyik melle. A provokatív covert számos országban betiltották, pedig a zenekar korábbi borítóihoz képest – vö. például a Virgin Killerrel – a Love at First Sting nem volt különösebben meglepő, annak ellenére, hogy ezúttal is egyértelműek a szexuális utalásai. A Scorpions a Love at First Stinggel megtalálta az egyensúlyt a hard-rock feszessége, a metál bombasztikussága, és az AOR-rock lírája között, és elkészítette a nyolcvanas évek egyik legjobb, slágerekkel teli albumát, amely pont olyan mély nyomot hagyott egy nemzedék emlékezetében, mint az a bizonyos tetoválás a combon.

Love at First Sting a magasfényű hard rock definíciója, dallamérzékeny, a maga nemében szinte tökéletes slágergyűjtemény. Vannak, akik szerint ez a zenekar első kommersz lemeze, de valójában a Scorpions már az 1979-es Lovedrive-on kidolgozta azt az áramvonalas soundot, amelyet a Love at First Sting csak tökélyre fejlesztett. Az album borítóján Helmut Newton fotóján egy pár érzéki együttléte látható, miközben a férfi egy skorpiót tetovál a nő combjára, akinek látszik az egyik melle.

A provokatív covert számos országban betiltották, pedig a zenekar korábbi borítóihoz képest – vö. például a Virgin Killerrel – a Love at First Sting nem volt különösebben meglepő, annak ellenére, hogy ezúttal is egyértelműek a szexuális utalásai. A Scorpions a Love at First Stinggel megtalálta az egyensúlyt a hard rock feszessége, a metál bombasztikussága és az AOR-rock lírája között, és elkészítette a nyolcvanas évek egyik legjobb, slágerekkel teli albumát, amely pont olyan mély nyomot hagyott egy nemzedék emlékezetében, mint az a bizonyos tetoválás a combon.

Love at First Sting, BMG (Első kiadás: 1984. február 13.), 41 perc, 9 szám