Az idei pályázatok középpontjában elsősorban a műszaki, természettudományi, matematikai és informatikai (MTMI) területeken megvalósuló programok, a tanulmányi versenyek és a tehetséggondozó intézményrendszer támogatása állt. Az érdeklődők elektronikus űrlapon nyújthatták be projektterveiket: július 31-ig több mint 2 ezer pályázat érkezett összesen csaknem 6 milliárd forint támogatásért.
A legnagyobb keretösszegű nyílt kategória, a Tehetségközelben elsősorban köznevelési, szakképző és felsőoktatási intézmények, valamint civil szervezetek, muzeális és közművelődési intézmények számára biztosít forrást tehetséggondozó programok megvalósítására. A fokozott érdeklődést tükrözi, hogy ebben a kategóriában összesen 335 pályázat érkezett, és a benyújtott támogatási igény meghaladta az 1,4 milliárd forintot.
Az idei év újdonsága a „STEM Akadémia” című kiírás, amelyre felsőoktatási intézmények pályázhattak. Ezzel a kezdeményezéssel a KIM célja olyan intézményi tehetséggondozó programok támogatása volt, amelyek a középfokú oktatásban és a szakképző intézményekben tanuló diákok bevonását vállalják annak érdekében, hogy növekedjen az MTMI területeken felsőfokú tanulmányokat választó hallgatók aránya. A kiírásra az első évben 12 pályázatot nyújtottak be az egyetemek.
A korábbi évekhez hasonlóan nagy népszerűségnek örvendett a Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíj, amelynek célja a kiemelkedően tehetséges fiatalok egyedi fejlesztésének ösztönzése. Idén több mint 1200-an nyújtottak be pályázatot, és összesen több mint 1 milliárd forint támogatást igényeltek.
A pályázatok elbírálását független szakemberek végzik, várhatóan ősszel születik döntés a nyertesekről.