Az igazi királylányok kora

Egyéb

A mediterrán éjszakákról ugyan keveset szólnak a források, de az biztos, hogy a XV. századig igen intenzív volt a politikai kapcsolat az Ibériai-félsziget és a Kárpát-medence között. Ezeket a kapcsolatokat mutatja be a Nemzeti Múzeum új tárlata, amely egyenesen Barcelonából érkezik Budapestre. A politikai szövetségeket akkoriban egy még erősebb szövetséggel, a házassággal kívánták megpecsételni a kor uralkodói. A legismertebb 'katalán királylány" minden bizonnyal Mátyás király felesége, Aragóniai Beatrix, de katalán hitvessel dicsekedhetett Imre királyunk is, míg II. András lánya a szülői házat odahagyva lett I. Jakab felesége. Mindezen házasságok és szövetségek azonban nemcsak politikailag, hanem kulturálisan is gazdagították mindkét népet, mint az a kiállítás lenyűgöző hazai és katalán vonatkozású tárgyanyaga bizonyítja.

Különösen izgalmassá teszi a tárlatot, hogy sokféle tárgytípussal találkozhatunk a tárlókban. Tarsolylemezek, ékszerek, pénzérmék, nyereg, eredeti oszlopfők és okiratok adnak szinte teljes képet a korszak művészetéről, arról a fantasztikus kézműves tudásról, amiről napjainkban csak álmodozunk. Bár nehéz ennyi szép tárgy közül kiválasztani a legszebbeket, pár személyes kedvencet mindenképpen meg kell említenünk. Ezek közé tartozik egy a Batthyány-gyűjteményből származó, 1420-1440 közé datált, dísznyereg, amely elefántcsont díszítése hat évszázad után is lenyűgöző látványt nyújt. Igazán hatásos darab az aranybullával ellátott oklevél, ami egészen új tartalommal tölti meg az oly sokat biflázott 1222-es évszámot; más dolog elképzelni egy gyerek öklömnyi arany pecsétet, és más dolog pár centiméterről szemrevételezni szinte érezve a súlyát. Emellett különösen érdekesek az itthon sosem látott katalán fa-és falfestmények, amelyeken maga a középkor éled meg harcoló lovagokkal, mosolygó hölgyekkel és királyokkal. Gyönyörű, színét megőrzött alkotásokról van szó, melyek tartalmuktól függetlenül árasztanak valami déli derűt.

Ha pedig a több száz kiállítási tárgy nem lett volna elég meggyőző, pár napja újabb kincsekkel gazdagodott a tárlat. Megérkeztek I. Imre király egykori feleségének, Aragóniai Konstancia királyné palermói sírjában talált személyes tárgyai. A később német-római császárnévá avanzsált hölgyet II. Frigyes német-római császár igazi pompával temetette el, így nem meglepő, hogy igazán különleges tárgyak kerültek elő a feltárás során.

 

A kiállításról bővebb információkat a tárlat weboldalán (www.kiralylanyok.hu ) olvashatnak.

 

Királylányok messzi földről - Katalónia és Magyarország a középkorban

Magyar Nemzeti Múzeum

Nyitva: szeptember 5-től november 27-ig