Így segíthetjük át kedvenceinket a petárdák éjjelén

Tudomány

A szilveszteri időszak fontos ünnep és kultúránk kiemelt eseménye, ám minden évben komoly kihívás elé állítja a gazdikat és négylábú kedvenceiket. A tűzijátékok és petárdák hangja, valamint az ezekkel járó fényhatások pánikot kelthetnek az állatokban. Néhány tanács arról, mit tehetnek a gazdák, hogy megelőzzék a bajt.

Fotó: Lakatos Péter / MTI
Fotó: Lakatos Péter / MTI

Sajnos a pirotechnikai eszközök használata az év utolsó napján általános, ezért a gazdáknak kiemelten kell figyelniük kedvenceik biztonságára. Néhány tanács arról, mit tehetnek ilyenkor, hogy megelőzzék a bajt.

Azonosítás

Bár kutyáknál kötelező a mikrochip, sok esetben még mindig hiányzik. Kijáró cicák esetében is érdemes mikrochipet beültettetni. Emellett tegyenek a nyakörvre telefonszámmal ellátott bilétát, hogy a megtalálók könnyen kapcsolatba léphessenek a gazdákkal.

Biztonság, nyugalom

Tartsák kedvenceiket biztonságos, szökésbiztos helyen szilveszterkor. Kinti kutyák számára biztosítsanak védett helyet, például garázst. A legjobb, ha kedvencük a lakásban, a gazdi közelségében töltheti az estét.

A gazda közelsége és szeretete sokszor elegendő a megnyugváshoz. Érzékeny vagy beteg állatok esetében használhatnak állatorvos által javasolt, állatoknak készült nyugtatókat. Soha ne adjanak emberi gyógyszereket kedvenceiknek!

Az is fontos kérdés, mit a teendő, ha elveszett állatot találnak. Erre nézve is adnak ötleteket a Rex Alapítvány szakemberei.

Azonosítás, befogadás

Vizsgálják meg, van-e a kutyán biléta. Ha nincs, vigyék el állatorvoshoz vagy menhelyre, ahol Így segíthetik át kedvenceiket a petárdák éjjelénval megállapíthatják a gazda adatait. Próbálják az állatot megnyugtatni, amíg megérkezik a tulajdonosa. Ha a gazda nem érhető el azonnal, gondoskodjanak az állat ideiglenes elhelyezéséről egy csendes, biztonságos helyen.

Keressék fel a helyi menhelyeket, gyepmesteri telepeket, és érdeklődjenek, hogy keresik-e az állatot. Ha szükséges, kérjenek tanácsot a további lépésekhez.

Ha a saját kedvenc tűnik el

A rexiroda@rex.hu e-mail címen vagy a +36 1 230 4080-as számon tudnak bejelentést tenni elveszett vagy talált állatokról. A Rex Alapítvány szakemberei javasolják, hogy Budapest területén feltétlenül tegyenek bejelentést a Fővárosi Közterület-felügyelet Állategészségügyi, vidéken pedig érdeklődjenek az önkormányzattal szerződésben álló ebbefogónál/gyepmesteri telepeken.

Azonnal osszák meg a kedvencük eltűnéséről szóló információkat közösségi fórumokon. Csatoljanak egy képet, és adjanak meg részleteket: faj, fajta, méret, szín, életkor, nem, ismertetőjelek (pl. nyakörv, biléta).

A Rex Kutyaotthon Alapítvány idén is  külön kennelsort biztosít az elkóborolt állatok számára Újpesten, a Rex Állatszigeten (1048 Budapest, Óceánárok utca 33.). Budapesten a Fővárosi Közterület-felügyelet Állategészségügyi Telep is segítséget nyújthat. Cím: 1097 Budapest, Illatos út 23/A. Telefon: +36 1 280 6832