Holdutazásra indult Mikael Genberg világjáró modellháza

Tudomány

Január 15-én indult útnak Floridából, a NASA Kennedy Űrállomásáról a SpaceX Falcon 9 rakétával felbocsátott Blue Ghost holdra szálló egység, valamint egy japán holdra szálló egység, amelynek fedélzetén eljuthat a holdra Mikael Genberg svéd művész alkotása, a vörösre festett holdházmodell.

Mikael Genberg A Holdház című festménye
Mikael Genberg A holdház című festménye

Genberg 25 éve dédelgetett álma volt, hogy eljuttassa a hold felszínére tipikus svéd házra hasonlító modellházikóját. „Őrült, talán idióta, de egyszersmind a fejemben született igazán költői gondolat volt, hogy állítsunk egy vörös házat fehér sarkokkal a hold felszínére” – számolt be róla a művész egy Facebook-posztban, hozzátéve: „És ez most megtörténik. Mi a célja? Ez művészet” – magyarázta.

Genberg, aki Floridába utazott a rakéta indítására, elmondta: izgatottan várja, hogy a modellház elinduljon az űrbe. „Ezen a bolygón ugyan kicsike, de a holdon nagy lesz – nincs ehhez fogható az űrben” – nyilatkozta az AP hírügynökségnek adott telefoninterjúban.

Az alumíniumból készült modellházat különleges, az űr körülményeit tűrő vörös festékkel festették be. A házikó tizenkét centiméter hosszú, nyolc centiméter széles és tíz centiméter magas. Az alkotás az utóbbi években bejárta a világot: megjelent fák ágai között, a víz alatt, állt a kínai Nagy Falon, és a Nemzetközi Űrállomásra is elvitte magával az első svéd asztronauta, Christer Fuglesang. A modellház holdutazását hetven ember mintegy tízmillió svéd koronára rúgó adományából fedezték.

„A műalkotás víziója egybeolvad a miénkkel, hogy kiterjesszük bolygónkat és jövőnket, az emberi élet szféráját az űrbe” – mondta Julien-Alexandre Lamamy, az ispace Europe vezérigazgatója.

A Holdház a japán ispace Tenacious holdjárójára szerelve. Fotó: ispace
A holdház a japán ispace Tenacious holdjárójára szerelve. Fotó: ispace

Ha a japán ispace startup cég Resilience elnevezésű holdi leszállóegysége négy hónap múlva száll le a holdra, kis holdjárója, a Tenacious a tervek szerint képeket készít majd a Hold felszínére állított „holdházról”, amely Genberg elképzelése szerint ott marad „több ezer, talán millió évig”.

A Blue Ghost leszállóegység, amelyet a texasi székhelyű Firefly Aerospace vállalat fejlesztett és épített, 45 nap múlva éri el a holdat, amelyen várhatóan márciusban landol. A kereskedelmi leszállóegység a NASA tíz eszközét szállítja, melyekkel az űrhivatal a holdi felszín alatti fúrási technológiát, a regolitminta-gyűjtést, a globális navigációs műholdrendszert, a sugárzástűrő számítástechnikát és a holdi por csökkentésére szolgáló módszereket akarja vizsgálni.