Szeptember 4-én a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébániatemplomban az Orientale lumen sorozat részeként a Szent Efrém Férfikar a Pro Musica Leánykarral ad közös koncertet.

A koncert időpontja nagyon közel esik a keleti egyházban az új egyházi év kezdő napjához, az Indiktionhoz, ezért a megújuláshoz, az „új emberhez” kapcsolódó műveket idéznek majd föl az előadók. 2020 első felének bezártsága után valóban újrakezdés ez az őszelő, ami reményt hordoz, így a felhangzó imák, motetták, liturgiarészletek a bizakodást, a jövőbe vetett hitet hirdetik.

Többek között Bortnyansky, Rachmaninov, Boksay János, Kodály, Kocsár, Holst, Lotti, Martini, Victoria és Palestrina művei is felcsendülnek majd.

A hangverseny első szakaszában három nagy mester műveit énekli a Szent Efrém. Dmitry Bortnyansky, az ukrán területen született, Mozart-kortárs komponista a karácsonyi vecsernye híres énekét dolgozta föl, melyből az öröm, az ujjongás, a bizalom árad. Utána Rachmaninov híres Op.31. sz. Liturgiájának részlete szól, szövege ős-keresztény könyörgés a szentháromság irgalmáért, majd Boksay János száz éve komponált liturgiájának három részlete csendül föl ószláv nyelven.

A Pro Musica Leánykar a legjelentősebb egyházi géniuszok népszerű remekműveiből – Lotti, Martini, Victoria és Palestrina – énekel motettákat, majd a 20. század jeles mestereitől – Kodály, Kocsár, Holst – következnek zsoltárfeldolgozások és jól ismert Mária-énekek. Érdekes megfigyelni, hogy a többszáz év távlatában alkotó mesterek eltérő zenei nyelvezetén miként sejlik át mégis az imádkozó ember azonossága, s az egyházi zene korokon átívelő egységes indíttatása.

Az ortodox naptár szerint augusztus 28-án ülték meg Nagyboldogasszony ünnepét (nálunk ez aug. 15). Ez a legnagyobb Mária-ünnep, mely Szűz Máriának a földről az égbe való átköltözését, átlényegülését hirdeti. Bubnó Márk szólójával a görög-bizánci melodiárium egyik kincse hangzik fel: az úgynevezett 8-hangú sztichira, egy nagy lélegzetű, negyedórás egyházi-ária, mely végigvonul mind a nyolc egyházi hangnemen. Végül a két együttes közösen adja elő Franz Biebl, majd Szergej Rachmaninov Ave Maria-ját, búcsúzóul pedig – a hagyományoknak megfelelően - a közönséggel közös énekelve csendül fel egy Istenszülőhöz szóló fohász.

A Szent Efrém Férfikar 2011 óta rendezi meg az Orientale lumen sorozatot, ahol a keleti rítusú keresztény egyházzene legszebb kompozíciói hangoznak el nemzetközileg is ismert szólisták és sztáregyüttesek tolmácsolásában.

Az 1986-ban alakult, Európa Nagydíjas, Magyar Örökségért díjas Pro Musica Leánykar a világ egyik vezető énekkarának számít. A kórus vezetője Szabó Dénes, aki kiemelkedő művészi tevékenysége elismeréséül 1985-ben Liszt Ferenc-díjat, 1993-ban Bartók Béla- Pásztory Ditta-díjat és 2000-ben Kossuth-díjat kapott.

Kiemelt kép: Szent Efrém Férfikar / Orbán Domonkos